Murot ja myslit – kätevä välipala ja mainio lisä ateriaan

Maistuuko monipuolinen aamupala? Entä tarvitsetko helppoa välipalaa? Murot ja myslit tarjoavat herkullisen ja kätevän välipalan tai lisän aamupalapöytään. Ne sopivat mainiosti syötäväksi sellaisenaan maidon, jogurtin tai viilin kanssa. Erilaisia muro-, mysli- ja granolalaatuja on niin paljon, että jokainen löytää niistä oman ikisuosikkinsa. Tämän verkkokaupan valikoimista löydät varmasti omasi!

Murot ja myslit tekevät täydellisen aamupalan

Hyvä päivä alkaa tasapainoisella aamupalalla. Siihen tarvitaan hyvä sekoitus hiilihydraatteja, kuitua, proteiinia, vitamiineja ja kivennäisaineita eli viljaa, hedelmiä ja maitotuotteita. Murot ja myslit sopivat tähän kokonaisuuteen mainiosti. Erilaiset vehnämurot, maissimurot ja riisimurot maistuvat varmasti.

Samoin kuin erilaiset hiutaleet ja suurimot murot ja myslit sopivat hyvin maidon tai jogurtin kanssa nautittaviksi. Kun yhdistää esimerkiksi aamiaismurot maitotuotteisiin saa hyvin monipuolisesti ravinteita, kuten hiilihydraatteja, rasvaa, sokeria ja kuituja. Useimpiin muroihin ja mysleihin on lisätty myös vitamiineja ja kivennäisaineita.

Usein ihmisiä arveluttaa murojen sokeripitoisuus. Kannattaa kuitenkin muistaa, että murot tehdään enimmäkseen viljatuotteista ja sokeri on vain pieni lisä. Monet valmistajat ovat myös vähentäneet sokerin määrää muroissa ja mysleissä. Kannattaa siis lukea tuoteseloste, jos asia mietityttää.

Rapea granola kruunaa makunautinnon varmasti

Mysli on usein kaurahiutaleiden ja kuivattujen hedelmien seos. Tavallisesti joukkoon laitetaan myös muita hiutaleita ja siemeniä, esimerkiksi maissi- ja vehnähiutaleita sekä pähkinöitä ja mantelilastuja.

Granola on pitkään ollut suuressa suosiossa. Eikä ihme! Se on todella rapeaa ja suutuntuma on täydellinen. Granola ja mysli eroavat toisistaan siinä, että mysliä ei ole paahdettu. Granolassa on siis viljojen, kuivahedelmien, siementen ja pähkinöiden lisäksi rasvaa ja usein jotain makeutusainetta. Siihen voidaan lisätä rasvaksi voita tai auringonkukkaöljyä ja makeutta antamaan hunajaa tai siirappia.

Kukapa voisi vastustaa täydellisen rouheaa ja rouskuvaa muromysliä. Varsinkaan silloin, kun siinä on mukana jogurttikuorrutteisia myslipaloja ja kuivattuja mansikoita tai muita marjoja. Nam! Heti tekee mieli tutkia verkkokaupan valikoimaa ja tilata suussa sulavaa aamiaista tai välipalaa. Tee sinä samoin!

Murot ja myslit – kätevä välipala ja mainio lisä ateriaan

Maistuuko monipuolinen aamupala? Entä tarvitsetko helppoa välipalaa? Murot ja myslit tarjoavat herkullisen ja kätevän välipalan tai lisän aamupalapöytään. Ne sopivat mainiosti syötäväksi sellaisenaan maidon, jogurtin tai viilin kanssa. Erilaisia muro-, mysli- ja granolalaatuja on niin paljon, että jokainen löytää niistä oman ikisuosikkinsa. Tämän verkkokaupan valikoimista löydät varmasti omasi!

Murot ja myslit tekevät täydellisen aamupalan

Hyvä päivä alkaa tasapainoisella aamupalalla. Siihen tarvitaan hyvä sekoitus hiilihydraatteja, kuitua, proteiinia, vitamiineja ja kivennäisaineita eli viljaa, hedelmiä ja maitotuotteita. Murot ja myslit sopivat tähän kokonaisuuteen mainiosti. Erilaiset vehnämurot, maissimurot ja riisimurot maistuvat varmasti.

Samoin kuin erilaiset hiutaleet ja suurimot murot ja myslit sopivat hyvin maidon tai jogurtin kanssa nautittaviksi. Kun yhdistää esimerkiksi aamiaismurot maitotuotteisiin saa hyvin monipuolisesti ravinteita, kuten hiilihydraatteja, rasvaa, sokeria ja kuituja. Useimpiin muroihin ja mysleihin on lisätty myös vitamiineja ja kivennäisaineita.

Usein ihmisiä arveluttaa murojen sokeripitoisuus. Kannattaa kuitenkin muistaa, että murot tehdään enimmäkseen viljatuotteista ja sokeri on vain pieni lisä. Monet valmistajat ovat myös vähentäneet sokerin määrää muroissa ja mysleissä. Kannattaa siis lukea tuoteseloste, jos asia mietityttää.

Rapea granola kruunaa makunautinnon varmasti

Mysli on usein kaurahiutaleiden ja kuivattujen hedelmien seos. Tavallisesti joukkoon laitetaan myös muita hiutaleita ja siemeniä, esimerkiksi maissi- ja vehnähiutaleita sekä pähkinöitä ja mantelilastuja.

Granola on pitkään ollut suuressa suosiossa. Eikä ihme! Se on todella rapeaa ja suutuntuma on täydellinen. Granola ja mysli eroavat toisistaan siinä, että mysliä ei ole paahdettu. Granolassa on siis viljojen, kuivahedelmien, siementen ja pähkinöiden lisäksi rasvaa ja usein jotain makeutusainetta. Siihen voidaan lisätä rasvaksi voita tai auringonkukkaöljyä ja makeutta antamaan hunajaa tai siirappia.

Kukapa voisi vastustaa täydellisen rouheaa ja rouskuvaa muromysliä. Varsinkaan silloin, kun siinä on mukana jogurttikuorrutteisia myslipaloja ja kuivattuja mansikoita tai muita marjoja. Nam! Heti tekee mieli tutkia verkkokaupan valikoimaa ja tilata suussa sulavaa aamiaista tai välipalaa. Tee sinä samoin!

Murot ja myslit

Tuotteet: ( 1 - 60 / 107 )
Järjestä:
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 4,95
    (4,95 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,05
    (7,09 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 4,59
    (7,65 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 4,99
    (13,31 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,78
    (7,56 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 4,85
    (13,86 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 4,95
    (4,95 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,95
    (9,88 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 4,70
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,15
    (9,00 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,78
    (8,89 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,57
    (11,90 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,78
    (7,56 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 4,35
    (11,60 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,78
    (10,08 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,05
    (8,13 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,78
    (9,45 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,49
    (5,82 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 6,90
    (12,55 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 4,84
    (12,10 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 4,89
    (12,23 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,59
    (10,26 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 4,59
    (12,24 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,78
    (10,08 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,78
    (9,45 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,35
    (9,57 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 2,85
    (6,33 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 2,89
    (8,26 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,99
    (5,32 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,15
    (8,40 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 2,98
    (9,17 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 4,84
    (10,76 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,89
    (5,19 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,98
    (9,95 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,19
    (8,51 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 4,84
    (10,76 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,79
    (18,95 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 2,45
    (9,80 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,15
    (4,20 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 4,19
    (8,82 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 6,95
    (34,75 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,45
    (7,67 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,45
    (8,21 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,59
    (10,26 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,34
    (8,91 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,78
    (11,45 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 2,39
    (7,97 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 2,69
    (8,97 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,29
    (9,40 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 4,84
    (13,83 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,14
    (10,47 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,14
    (10,47 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,15
    (8,40 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 4,55
    (6,07 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 4,19
    (8,82 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 2,89
    (4,45 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 4,28
    (5,71 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,78
    (9,45 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 2,74
    (7,31 / kg)
  • Tuotteen hinta erikseen ostettuna: 3,78
    (10,08 / kg)