Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Tuotteet 1 - 60 / 95

Tuotteet 1 - 60 / 95

Järjestä:

Järjestä:

Kinnusen Mylly 2 kg ruissihtijauho
2,75 €
(1,38 / kg)
Maizena 250 g ruskea suuruste
2,79 €
(11,16 / kg)

Myllyn Paras 300g korppujauho
1,38 €
(4,60 / kg)


Salliselta 800 g mantelijauhe
15,99 €
(19,99 / kg)






Tuoppi 5kg kaljamallas
20,23 €
(4,05 / kg)

Tuoppi 1kg mämmi- ja leipämallas
5,55 €
(5,55 / kg)



Yano Luomu 500 g mantelijauho
12,99 €
(25,98 / kg)

Salliselta 400 g riisijauho
1,98 €
(4,95 / kg)


Myllyn Paras 1kg ohrajauho
1,79 €
(1,79 / kg)

Foodin Luomu 600g kuorittu hirssi
2,80 €
(4,67 / kg)


Salliselta 80 g mantelijauhe
1,79 €
(22,38 / kg)


Tuohino Gluteeniton 1 kg kaura
3,95 €
(3,95 / kg)


Foodin Luomu 350g kikhernejauho
2,65 €
(7,57 / kg)



Kinnusen Mylly 4 kg ruisjauho
4,99 €
(1,25 / kg)


Maizena 250 g vaalea suuruste
2,79 €
(11,16 / kg)

Foodin Luomu 350g mantelijauho
9,95 €
(28,43 / kg)

Salliselta 400 g kookosjauho
2,59 €
(6,48 / kg)

Aduki Luomu 500g tattari
3,59 €
(7,18 / kg)

Helmi 400 g perunasuurimot
2,19 €
(5,48 / kg)

Salliselta 400 g mantelijauhe
8,39 €
(20,98 / kg)

Mummon 210 g korppujauho gluteeniton
2,59 €
(10,79 / kg)

Dovgan 1 kg tattarisuurimot
4,29 €
(4,29 / kg)


Munax Vapaan Kanan 700g valkuaisjauhe
36,20 €
(51,71 / kg)

Salliselta 400 g maissijauho
1,39 €
(3,48 / kg)




SunSpelt Luomu Spelt 500 g jyvä
2,55 €
(5,10 / kg)


Rantanen 1kg talkkunajauho
4,99 €
(4,99 / kg)


Eldorado 500g perunajauho
1,49 €
(2,98 / kg)



Kinnusen Mylly 2 kg luomuruisjauho
3,65 €
(1,83 / kg)

Sevan Kikhernejauho 600g
3,99 €
(6,65 / kg)




Myllyn Paras 1kg kauramannasuurimo
2,28 €
(2,28 / kg)

Myllyn Paras 1kg pizzajauho
2,54 €
(2,54 / kg)

Tuoppi Maustekakku 450g jauhoseos
3,25 €
(7,22 / kg)

Kinnusen Mylly 4 kg ohrajauho
4,15 €
(1,04 / kg)

Tuotteet 1 - 60 / 95

Jauhot ja suurusteet kuuluvat joka keittiön kuiva-ainekaappiin

Jos ei muuta, niin yleensä jauhot kuuluvat joka kodin keittiön kuiva-ainekaappiin. Niistä valmistuvat herkulliset suurusteet kastikkeisiin sekä maistuvat leivonnaiset herkutteluhetkiin. Vaikka leipuriksi et itseäsi tunnistaisi, pannukakut ja letut onnistuvat jokaiselta, ja niitä varten on hyvä olla jauhoja kaapissa. Laadukkaat jauhot ja suurusteet varmistavat, että lopputulos on onnistunut.

Millaiset jauhot tarvitset?

Vehnäjauhot ovat käteviä yleisjauhoja. Ne sopivat monipuolisesti kaikkeen leivontaan, ja niillä saa valmistettua kuohkeat leivonnaiset. Lisäksi kannattaa huomata se ominaisuus, että vehnäjauhot voi lähes aina korvata joko osin tai kokonaan muilla jauhoilla. Kauppojen hyllyistä löytyvät myös puolikarkeat vehnäjauhot, erikoisvehnäjauhot, karkeat vehnäjauhot ja täysjyvävehnäjauhot eli grahamjauhot.

Näitä voi luokitella siten, että puolikarkeita jauhoja kannattaa käyttää alustettaviin hiivataikinoihin, pikkuleipätaikinoihin ja voitaikinoihin. Erikoisvehnäjauhoja suositellaan silloin, kun tehdään hiivataikinaa leipä- tai yleiskoneella. Karkeat vehnäjauhot sopivat puolestaan sitkottomien munavaahtotaikinoiden valmistukseen.

Hiivaleipäjauhot on yleensä jauhettu vehnänjyvän kuorikerrosta lähellä olevasta osasta. Niillä voi myös huoletta korvata tavalliset vehnäjauhot. Kannattaa kuitenkin huomata, että hiivaleipäjauhoilla ei synny yhtä hyvää sitkoa kuin vehnäjauhoilla. Speltti korvaa myös vehnäjauhot tarvittaessa. Se onkin vanha vehnälle sukua oleva viljalaji.

Ohrajauhot, ruisjauhot ja kaurajauhot sopivat hyvin leivän leivontaan. Niillä ei tule yhtä kuohkeita leivonnaisia kuin vehnäjauhoilla, mutta niillä voi kuitenkin korvata vehnäjauhot. Sämpyläjauhot ovat puolestaan jauhoseoksia, joissa on eri viljalajeja jauhoina, rouheina ja leseinä.

Leseet ja hiutaleet parantavat sekä suolaisten että makeiden leivonnaisten kuitupitoisuutta. Niillä on myös kätevä korvata leivontaohjeissa olevaa jauhomäärää.

Maissijauhot ja riisijauhot sopivat tavallisesti niille, jotka eivät voi käyttää viljatuotteita. Ne sopivat moneen leivontaan myös vehnäjauhon lisänä. Lisäksi riisijauho ja hienojakoinen maissitärkkelys sopivat myös suurusteeksi kastikkeisiin.

Tuliko kastikkeeseen paakkuja?

Kastikkeen suurustaminen vaatii usein kärsivällisyyttä. Paakkuja tulee, vaikka kuinka olisi tarkkana. Vehnäjauhot tekevät kastikkeesta helposti paksun ja maissitärkkelys kiisselimäisen. Siksi kannattaakin välillä kokeilla valmiita suurusteita. Ne voi kätevästi ripotella kastikkeeseen eikä paakkuja synny!

Kärkkäisen verkkokaupassa on hyvä valikoima jauhoja ja suurusteita. Selaa kategoriaa ja tilaa kuiva-ainekaappiisi täydennystä! Muista myös gluteenittomat jauhot.