Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Kuivatut marjat ja hedelmät

Tuotteet 1 - 60 / 118

Tuotteet 1 - 60 / 118

Järjestä:

Järjestä:


Salliselta 1 kg kivetön taateli
6,49 €
(6,49 / kg)

Foodin 170g lakritsitaateli
2,69 €
(15,82 / kg)

Salliselta 250 g Mango kuivattu
5,29 €
(13,23 / kg)




SunSweet 200g kivetön luumu
2,89 €
(14,45 / kg)

Salliselta 300 g karpalo
4,27 €
(14,23 / kg)

Yano Luomu 1 kg viikuna
22,90 €
(22,90 / kg)

Coesam Luomu 400g ruusunmarjajauhe
23,95 €
(59,88 / kg)

Yano Luomu 500 g gojimarja
17,99 €
(35,98 / kg)

Yano Luomu 500g aprikoosi
14,99 €
(29,98 / kg)

Salliselta 800 g rusina
6,39 €
(7,99 / kg)



Foodin Suklaalakritsitaateli 130g
2,69 €
(20,69 / kg)

Salliselta 250 g taateli
1,24 €
(4,96 / kg)


Foodin Luomu 150 g goji-marja
6,89 €
(45,93 / kg)

Finnut 350 g banaanilastut
3,99 €
(11,40 / kg)

Aduki Luomu 500g mulperimarja
14,99 €
(29,98 / kg)

Good Habit 70g passionkuutio
1,99 €
(28,43 / kg)

Salliselta 250 g banaanilastu
3,19 €
(12,76 / kg)

Aduki Luomu 1kg tumma rusina
13,95 €
(13,95 / kg)






Good Habit 70g vadelmakuutio
1,99 €
(28,43 / kg)


Salliselta 200 g rusina
1,89 €
(9,45 / kg)

Yano Luomu 500g inkiväärikuutio
6,99 €
(13,98 / kg)



Yano Luomu 500g luumu
13,95 €
(27,90 / kg)





Foodin Luomu 300g Mulperi-marja
8,75 €
(29,17 / kg)

Salliselta 200 g aprikoosi
3,79 €
(18,95 / kg)

Dave & Jon's 100 g kuivattu mango
2,29 €
(22,90 / kg)



Salliselta 300 g marjamix
5,99 €
(19,97 / kg)

Foodin 35g lakritsitaatelipatukka
1,14 €
(32,57 / kg)

Finnut 200 g kuivattu mango
4,99 €
(24,95 / kg)

Salliselta 250 g viikuna
3,79 €
(15,16 / kg)

Foodin Sultana Luomu 300g rusina
4,29 €
(14,30 / kg)








Rois Suklaakuorrutettu 100g vadelma
3,99 €
(39,90 / kg)

Tuotteet 1 - 60 / 118

Kuivatut marjat ja hedelmät – välipalaksi tai leivontaan

Kuivatut marjat ja kuivatut hedelmät ovat herkullisia ja terveellisiä välipaloja, matkaeväitä tai ne sopivat mainiosti myös leivontaan. Aamupuuron tai myslin seassa kuivatut marjat ja hedelmät maistuvat ihanan makeilta. Ne tuovat lisäenergiaa työpäivään ja toimivat mainiosti makeannälkään makeisten korvikkeina. Kuivatut sekahedelmät tai kuivatut luumut soveltuvat myös kiisselin tekemiseen vaikka riisipuuron kaveriksi.

Kuivatut hedelmät ja marjat – hyvin säilyviä herkkupaloja

Kuivatut hedelmät ja marjat ovat käteviä välipaloja niin kotona kuin reissussakin. Tuoreisiin hedelmiin verrattuna ne säilyvät pitkään niin keittiön kaapissa kuin matkassakin mukana.

Rusinat ovat kuivattuja viinirypäleitä. Rusinoita voidaan nauttia sellaisenaan tuomaan energiaa päivään tai lisätä jogurtin tai aamupuuron joukkoon. Rusinat kuuluvat oleellisesti myös jälkiruokiin ja leivontaan. Vappuna rusinat maustavat simaa ja jouluna tehdään taas rusinapullia.

Sun-Maid on yli 100-vuotias tuotemerkki, joka on tullut tunnetuksi sen ikonisen punaisesta rusinarasiastaan. Nämä rusinat ovat suomalaisten suosikkeja jo vuosikymmenien takaa. Nykyisin Sun-Maidin valikoimasta löytyvät perinteisten rusinoiden ohella myös kirpeät-, mansikanmakuiset- kuin luomu rusinatkin.

Mauste-Sallinen on naantalilainen vuonna 1961 perustettu mausteisiin ja leivontatuotealaan keskittynyt yritys. Kotimainen yritys tuo maahan, valmistaa, pakkaa, varastoi ja markkinoi mausteita ja leivonta-alan tuotteita. Salliselta löydät erilaiset kuivatut hedelmät ja kuivatut marjat eri kokoisina pakkauksina. Salliselta tarjoaa niin kuivatut luumut, viikunat, taatelit, aprikoosit, banaanilastut, marjasekoitukset, karpalot kuin monet muutkin tuotteet.

Sallisen kuivattu aprikoosi on mainio välipala naposteluun tai herkutteluun. Kiinasta alun perin kotoisin oleva makea aprikoosi kasvaa puussa ja sen sisällä on kivi eli luumarja. Kuivatuissa aprikooseissa kivet on poistettu ja jäljellä on vain makea hedelmäliha. Kuivatut aprikoosit saat pehmenemään liottamalla niitä hetken vedessä.

Luomu kuivattuja hedelmiä ei käsitellä rikillä

Luomu kuivatut aprikoosit ovat käsin poimittuja ja auringon kuivaamia aprikooseja. Kivettömiä luomu aprikooseja ei käsitellä rikillä, joten ne ovat väriltään tummanruskeita eivätkä vaaleankeltaisia. Luonnonmukaisesti tuotetut kalifornialaiset kuivatut luumut antavat mahtavan ja makean makuelämyksen. Kuivatut luumut sisältävät runsaasti makua ja kuituja.

Yano on luontaistuotteiden ja luomuelintarvikkeiden asiantuntija. Kärkkäisen verkkokaupassa myytävistä laadukkaista Yano-tuotteista löydät luonnonmukaisesti tuotetut kuivatut marjat, hedelmät, pähkinät ja siemenet suuremmissa 500-1000 gramman pakkauksissa, jolloin ne ovat edullisempia ja niistä riittää syötävää isommallekin porukalle.

Kärkkäisen verkkokaupasta löydät laadukkaat kuivatut marjat ja hedelmät niin kotimaisilta kuin ulkomaisiltakin tuotemerkeiltä. Tilaa terveelliset marjarouheet, mulperimarjat, maustetut snacktaatelit tai viikunat vaikka isommassa erässä kätevästi kotiovellesi toimitettuna!