Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Pintakäsittelyaineet ja ohenteet

Tuotteet 181 - 240 / 284

Tuotteet 181 - 240 / 284

Järjestä:

Järjestä:

Uula 2,7l valkoinen sisäöljymaali
95,90 €
(35,52 / l)
Uula yleisohenne
19,50 € - 34,90 €

APC 1L tinneri
4,99 €
(4,99 / l)

Maston Tixo 180 ml Laudesuoja
5,49 €
(30,50 / l)



Liberon kirkas työtasoöljy
21,90 € - 33,90 €
(43,80 / l)

Eskaro 1l havupuutärpätti
12,99 €
(12,99 / l)


Eskaro 3 l veneterva
29,90 €
(9,97 / l)

EcoPrima puuöljy
12,99 € - 39,90 €
(12,99 / l)

Liberon Superior 500ml kalustelakka
22,90 €
(45,80 / l)

Osmo Color 2,5 l värillinen öljyvaha
189,00 €
(75,60 / l)




Eskaro Blocker eristemaali
72,90 €
(27,00 / l)

Uula Roslagin Mahonki ulkomaali
64,90 € - 139,00 €

V33 750ml kaakelimaali lattioille
45,90 €
(61,20 / l)

Uula homesuoja
20,90 € - 73,90 €
(4,18 / l)


EcoPoxy FlowCast lasikirkas epoksivalusarja
68,90 € - 239,00 €


Ilves kiiltävä kalustelakka
15,99 € - 22,90 €

Osmo Color 3062 väritön matta öljyvaha
62,90 € - 169,00 €
(25,16 / l)


EcoPrima 1 l laudesuoja
21,90 €
(21,90 / l)

Eskaro Safira 20 C-pohja puolihimmeä sisämaali
23,90 € - 41,90 €
(26,56 / l)



Ilves puolihimmeä kalustelakka
15,99 € - 22,90 €


AT Thinner 400ml tinneri
4,99 €
(12,48 / l)


EcoPrima kiinanpuuöljy
13,99 € - 56,90 €
(4,66 / l)

Osmo Color 0,125 l topoil
23,90 €
(191,20 / l)

Uula maalinpoistoaine
39,90 €

AT Elektro 400ml suojalakka
8,99 €
(22,48 / l)

Maston Hammer 450ml ohenne
7,69 €
(17,09 / l)

APC 1 l tärpätti
3,90 €
(3,90 / l)





BioComb maalipesu sisäkäyttöön 1l
10,99 €
(10,99 / l)


Liberon 500 ml antiikkipatina
21,90 €
(43,80 / l)


Rust-Oleum Metallic Finish kalustemaali
13,95 €
(111,60 / l)

Eskaro 1 l veneterva
10,99 €
(10,99 / l)


Hammerite vasaralakka 400ml metallimaalispray
16,90 € - 16,99 €

Ilves a-pohja valkoinen takkamaali
24,90 € - 49,90 €
(27,67 / l)


Uula B-pohja pellavaöljymaali
39,90 €
(44,33 / l)


Solmaster EP10 01 vaaleanharmaa epoksipinnoite
69,90 € - 179,00 €

Rust-Oleum 125ml kirkas kalustevaha
10,90 €
(87,20 / l)


AT Paint 400ml maalinpoistaja
9,99 €
(24,98 / l)

Tuotteet 181 - 240 / 284

Maalari maalasi taloa

Maalit ovat väripigmenttiä sisältäviä pintojen käsittelyaineita, jotka suojaavat maalattua pintaa sekä muuttavat maalatun pinnan ulkonäköä merkittävästi. Runsas erilaisten maalien valikoima mahdollistaa valita oikeanlainen maali aina käyttökohteen mukaan.

Käyttökohteeseen juuri sopivan maalin valitsemisessa Kärkkäisen verkkokaupan maalit on jaoteltu sisä- ja ulkomaaleihin sekä erilaisiin puunkäsittelyaineisiin. Myös vahat sekä lakat kuuluvat maalit-osion alle, mikä helpottaa puunkäsittelyaineiden etsimisessä. Useiden maalien tuotekortilta saa hyvin jo tietoa maalin käyttökohteista sekä maalaamisesta kyseisellä maalilla. Tämä auttaa maalia valittaessa hyvin.

Maalin koostumus

Maalit koostuvat pääsääntöisesti aina sideaineesta, liuottimesta, väriaineesta sekä säilöntäaineesta. Sideaine on ennen kuivumista nestemäinen aina, joka kuivuttuaan sitoo maalipinnan yhtenäiseksi. Sideaineet ovat usein muovia tai lakkaa, joka jaotteleekin maalit usein joko muovimaaleiksi tai lakkamaaleiksi.

Liuottimena maaleissa käytettään vettä, öljyä, tärpättiä, ksyleeniä tai alkoholia. Liuotin tekee maalista helposti maalattavaa sekä maalattavaan pintaan imeytyvää. Liuotin haihtuu ajan myötä maalista pois. Nykyaikaisten ympäristösäädösten mukaan liuotinaineiden käyttöä pyritään rajoittamaan myös maaleissa, joten vesiohenteiset ja UV-kovettuvat maalit yleistyvät.

Väriaine maaleissa on pigmentti, joka määrää maalin värin, mutta samalla suojaa maalattavaa pintaa. Pigmenttiä voidaan tuottaa nykyisin kemiallisesti, mutta luonnonmaaleissa pigmentti on aina luonnosta saatava aine. Yleisin maalin pigmentti on valkoinen titaanioksidi, joka kirkastaa maaleissa myös muita väriaineita.

Maalin säilöntäaineet takaavat sen, että maali säilyy astiassaan sekä maalatulla pinnalla pilaantumatta. Maalin säilöntäaineet mahdollistavat myös maalin miellyttävän käytön, sillä niissä on usein muun muassa hyytelöimisainetta, mikä tekee maalista vähemmän roiskuvan. Säilöntäaineeksi luokitellaan myös maalin ruosteen- ja homeenestoaineet.

Sisämaalit ja ulkomaalit eroavat koostumukseltaan

Sisämaaleissa tärkeimpiä ominaisuuksia ovat kestävyys sekä mieto tuoksu. Sisämaalit ovatkin yleensä vesiohenteisia muovimaaleja tai luonnonmaaleja. Luonnonmaalit ovat pääsääntöisesti joko kalkkimaalia tai savimaalia. Lähes kaikki sisämaalit voidaan sävyttää minkä väriseksi tahansa, joten niiden avulla sisätilat saavat helposti uuden ilmeen.

Sisämaalit eivät kestä säiden vaihteluja sekä kovia olosuhteita niin hyvin, mitä ulkomaalit. Ulkomaaleissa voidaan käyttää voimakkaampia liuotinaineita sekä säilöntäaineita, mikä aiheuttaa sen, että ne tuoksuvat usein voimakkaammin. Ulkomaaleissa tärkein ominaisuus on säänkestävyys, sillä maalin tulee suojata pintaa niin paukkupakkasilla kuin auringonpaahteessakin.

Kärkkäisen monipuolisesta maalivalikoimasta löydät eri maalityypit sekä liuottimet kaikkeen maalaamiseen. Olitpa maalaamassa sisätiloja tai suunnittelet pihavaraston maalausta, tilaa meiltä laadukkaat sekä edulliset maalit tuomaan väriä elämääsi!