Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Pintakäsittelyaineet ja ohenteet

Tuotteet 61 - 120 / 284

Tuotteet 61 - 120 / 284

Järjestä:

Järjestä:

EcoPrima kiinanpuuöljy
13,99 € - 56,90 €
(4,66 / l)
Maston COLORmix H2O 1 l maali
24,90 €
(24,90 / l)

APC 5 l tinneri
16,99 €
(3,40 / l)

EcoPrima puuterva
10,99 € - 89,90 €
(3,66 / l)

V33 2l kalustemaali
68,90 €
(34,45 / l)

Maston RR 400ml korjausmaali
9,49 €
(23,73 / l)

Maston Metallic 400ml spraymaali
8,59 €
(21,48 / l)

Maston 400 ml petsispray
11,99 €
(29,98 / l)


Osmo Color 0,125 l topoil
23,90 €
(191,20 / l)

Liberon 750ml paneeli ja hirsisuoja
24,90 €
(33,20 / l)

Ilves 0,7L V40 kalustemaali
18,99 €
(27,13 / l)


EcoPrima vernissa
7,99 € - 79,90 €
(7,99 / l)


Eskaro oikea paneelimaali
42,90 € - 103,90 €
(15,89 / l)

Eskaro Luotto Aqua tartuntapohjamaali
23,90 € - 56,90 €
(8,85 / l)



Eskaro paneelilakka 20
15,99 € - 38,90 €
(5,92 / l)



Maston Zero 400 ml matta lakka spraymaali
6,79 €
-20%
Norm. 8,49 €(16,98 / l)


Eskaro Pro 7 C-pohja sisämaali
17,99 € - 63,90 €
(2,00 / l)


V33 750ml kaakelimaali lattioille
45,90 €
(61,20 / l)


V33 75ml kalustemaali tester
5,90 €
(78,67 / l)





Eskaro safira 7 A-pohja himmeä sisämaali
23,90 € - 91,90 €
(26,56 / l)

V33 2l kaakelimaali lattioille
79,90 €
(39,95 / l)


EcoPrima puuöljy
12,99 € - 39,90 €
(2,60 / l)

Maston Zero 400 ml spraymaali
6,79 €
-20%
Norm. 8,49 €(16,98 / l)

Hammerite vasaralakka 750ml metallimaali
28,90 €
(38,53 / l)

V33 750 ml kaakelimaali seinille
45,90 €
(61,20 / l)

Uula Into A-pohja sisustusmaali
38,90 € - 159,00 €
(43,22 / l)

Ilves kiiltävä kalustelakka
15,99 € - 22,90 €


Uula 1166 öljymaalin ohenne
19,90 € - 99,90 €
(19,90 / l)

Eskaro Huippu väritön sisustusvaha
14,49 € - 149,00 €
(16,10 / l)

Eskaro Pro 20 C-pohja sisämaali
18,99 € - 71,90 €
(21,10 / l)

AT Elektro 400ml suojalakka
8,99 €
(22,48 / l)

Maston Hammer sileä 750 ml metallimaali
14,95 €
(19,93 / l)

APC 1 l tärpätti
3,90 €
(3,90 / l)

Uula maalinpoistoaine
39,90 €

Maston Zero 400 ml pohjamaali spraymaali
6,79 €
-20%
Norm. 8,49 €(16,98 / l)

Uula homesuoja
20,90 € - 73,90 €
(2,09 / l)


Maston Camo 400ml matta spraymaali
7,69 €
(25,63 / l)

Uula yleisohenne
19,50 € - 34,90 €
(6,50 / l)

Softcare 500 ml kirkas puuöljy
9,95 €
(19,90 / l)

Maston Modena 1 l maali
19,99 €
(19,99 / l)

Osmo Color 0,75 l puuvaha
59,90 €
(79,87 / l)

EcoPrima pellavaöljy
7,99 € - 79,90 €
(15,98 / l)

Tuotteet 61 - 120 / 284

Maalari maalasi taloa

Maalit ovat väripigmenttiä sisältäviä pintojen käsittelyaineita, jotka suojaavat maalattua pintaa sekä muuttavat maalatun pinnan ulkonäköä merkittävästi. Runsas erilaisten maalien valikoima mahdollistaa valita oikeanlainen maali aina käyttökohteen mukaan.

Käyttökohteeseen juuri sopivan maalin valitsemisessa Kärkkäisen verkkokaupan maalit on jaoteltu sisä- ja ulkomaaleihin sekä erilaisiin puunkäsittelyaineisiin. Myös vahat sekä lakat kuuluvat maalit-osion alle, mikä helpottaa puunkäsittelyaineiden etsimisessä. Useiden maalien tuotekortilta saa hyvin jo tietoa maalin käyttökohteista sekä maalaamisesta kyseisellä maalilla. Tämä auttaa maalia valittaessa hyvin.

Maalin koostumus

Maalit koostuvat pääsääntöisesti aina sideaineesta, liuottimesta, väriaineesta sekä säilöntäaineesta. Sideaine on ennen kuivumista nestemäinen aina, joka kuivuttuaan sitoo maalipinnan yhtenäiseksi. Sideaineet ovat usein muovia tai lakkaa, joka jaotteleekin maalit usein joko muovimaaleiksi tai lakkamaaleiksi.

Liuottimena maaleissa käytettään vettä, öljyä, tärpättiä, ksyleeniä tai alkoholia. Liuotin tekee maalista helposti maalattavaa sekä maalattavaan pintaan imeytyvää. Liuotin haihtuu ajan myötä maalista pois. Nykyaikaisten ympäristösäädösten mukaan liuotinaineiden käyttöä pyritään rajoittamaan myös maaleissa, joten vesiohenteiset ja UV-kovettuvat maalit yleistyvät.

Väriaine maaleissa on pigmentti, joka määrää maalin värin, mutta samalla suojaa maalattavaa pintaa. Pigmenttiä voidaan tuottaa nykyisin kemiallisesti, mutta luonnonmaaleissa pigmentti on aina luonnosta saatava aine. Yleisin maalin pigmentti on valkoinen titaanioksidi, joka kirkastaa maaleissa myös muita väriaineita.

Maalin säilöntäaineet takaavat sen, että maali säilyy astiassaan sekä maalatulla pinnalla pilaantumatta. Maalin säilöntäaineet mahdollistavat myös maalin miellyttävän käytön, sillä niissä on usein muun muassa hyytelöimisainetta, mikä tekee maalista vähemmän roiskuvan. Säilöntäaineeksi luokitellaan myös maalin ruosteen- ja homeenestoaineet.

Sisämaalit ja ulkomaalit eroavat koostumukseltaan

Sisämaaleissa tärkeimpiä ominaisuuksia ovat kestävyys sekä mieto tuoksu. Sisämaalit ovatkin yleensä vesiohenteisia muovimaaleja tai luonnonmaaleja. Luonnonmaalit ovat pääsääntöisesti joko kalkkimaalia tai savimaalia. Lähes kaikki sisämaalit voidaan sävyttää minkä väriseksi tahansa, joten niiden avulla sisätilat saavat helposti uuden ilmeen.

Sisämaalit eivät kestä säiden vaihteluja sekä kovia olosuhteita niin hyvin, mitä ulkomaalit. Ulkomaaleissa voidaan käyttää voimakkaampia liuotinaineita sekä säilöntäaineita, mikä aiheuttaa sen, että ne tuoksuvat usein voimakkaammin. Ulkomaaleissa tärkein ominaisuus on säänkestävyys, sillä maalin tulee suojata pintaa niin paukkupakkasilla kuin auringonpaahteessakin.

Kärkkäisen monipuolisesta maalivalikoimasta löydät eri maalityypit sekä liuottimet kaikkeen maalaamiseen. Olitpa maalaamassa sisätiloja tai suunnittelet pihavaraston maalausta, tilaa meiltä laadukkaat sekä edulliset maalit tuomaan väriä elämääsi!