Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Pintakäsittelyaineet ja ohenteet

Tuotteet 1 - 60 / 284

Tuotteet 1 - 60 / 284

Järjestä:

Järjestä:

Herdins Aito Petsi
5,99 €

Maston One 400 ml spraymaali
6,04 €
-20%
Norm. 7,55 €(15,10 / l)

Liberon 250ml spriipohjainen petsi
13,90 €
(55,60 / l)

EcoPrima parafiiniöljy
8,99 € - 95,90 €
(0,90 / l)


Maston COLORmix H2O 250 ml maali
10,99 €
(43,96 / l)

Maston COLORmix 400 ml spraymaali
3,99 €
(9,98 / l)

Maston Modena 250 ml maali
7,99 €
(31,96 / l)

Liberon 250ml puupetsi
10,90 €
(43,60 / l)

Maston COLORmix 400 ml spraymaali
4,89 €
(12,23 / l)





Osmo Color 0,5 l topoil
45,90 €
(91,80 / l)






Ilves 0,7L kaakelimaali
24,90 €
(35,57 / l)



Ilves himmeä A-pohja valkoinen seinämaali
9,90 € - 50,90 €
(1,10 / l)

Maston Neon 400 ml spraymaali
8,99 €
(22,48 / l)


Liberon Black Bison 150 ml antiikkivaha
13,95 €
(93,00 / l)

Hammerite sileä 750ml metallimaali
28,90 €
(38,53 / l)



Liberon sellakka
21,90 €




Maston tärpätti
5,49 € - 55,90 €
(0,55 / l)


Ecokoivu 5 l harmaa kelomaali
41,90 €
(8,38 / l)



Auto Acryl 500 ml Gold Wheel
6,99 €
(13,98 / l)

V33 15ml saumakynä
20,90 €

Ilves 2,7l saunavaha
29,90 €
(11,07 / l)

Eskaro puolikiiltävä venelakka
18,49 € - 65,90 €
(41,09 / l)

V33 750ml kalustemaali
34,90 €
(46,53 / l)



Tikkurila 4L sisäseinämaali
49,90 €
(12,48 / l)


Nitromors geelimäinen maalinpoistaja
17,90 € - 27,90 €

Maston Hammer sileä 750 ml metallimaali
14,95 €
(19,93 / l)

Eskaro oikea paneelimaali
42,90 € - 103,90 €
(15,89 / l)

Eskaro Pro 7 A-pohja sisämaali
17,99 € - 103,90 €
(2,00 / l)

Eskaro Luotto Aqua tartuntapohjamaali
23,90 € - 56,90 €
(8,85 / l)

EcoPrima kiinanpuuöljy
13,99 € - 56,90 €
(4,66 / l)

Osmo Color 0,125 l topoil
23,90 €
(191,20 / l)

Eskaro safira 7 A-pohja himmeä sisämaali
23,90 € - 91,90 €
(2,66 / l)

Maston Camo 400ml matta spraymaali
7,69 €
(25,63 / l)

Ilves 0,7L V40 kalustemaali
18,99 €
(27,13 / l)

Ilves kuultovalkoinen 2,7l valkolakka
34,90 €
(12,93 / l)

Tuotteet 1 - 60 / 284

Maalari maalasi taloa

Maalit ovat väripigmenttiä sisältäviä pintojen käsittelyaineita, jotka suojaavat maalattua pintaa sekä muuttavat maalatun pinnan ulkonäköä merkittävästi. Runsas erilaisten maalien valikoima mahdollistaa valita oikeanlainen maali aina käyttökohteen mukaan.

Käyttökohteeseen juuri sopivan maalin valitsemisessa Kärkkäisen verkkokaupan maalit on jaoteltu sisä- ja ulkomaaleihin sekä erilaisiin puunkäsittelyaineisiin. Myös vahat sekä lakat kuuluvat maalit-osion alle, mikä helpottaa puunkäsittelyaineiden etsimisessä. Useiden maalien tuotekortilta saa hyvin jo tietoa maalin käyttökohteista sekä maalaamisesta kyseisellä maalilla. Tämä auttaa maalia valittaessa hyvin.

Maalin koostumus

Maalit koostuvat pääsääntöisesti aina sideaineesta, liuottimesta, väriaineesta sekä säilöntäaineesta. Sideaine on ennen kuivumista nestemäinen aina, joka kuivuttuaan sitoo maalipinnan yhtenäiseksi. Sideaineet ovat usein muovia tai lakkaa, joka jaotteleekin maalit usein joko muovimaaleiksi tai lakkamaaleiksi.

Liuottimena maaleissa käytettään vettä, öljyä, tärpättiä, ksyleeniä tai alkoholia. Liuotin tekee maalista helposti maalattavaa sekä maalattavaan pintaan imeytyvää. Liuotin haihtuu ajan myötä maalista pois. Nykyaikaisten ympäristösäädösten mukaan liuotinaineiden käyttöä pyritään rajoittamaan myös maaleissa, joten vesiohenteiset ja UV-kovettuvat maalit yleistyvät.

Väriaine maaleissa on pigmentti, joka määrää maalin värin, mutta samalla suojaa maalattavaa pintaa. Pigmenttiä voidaan tuottaa nykyisin kemiallisesti, mutta luonnonmaaleissa pigmentti on aina luonnosta saatava aine. Yleisin maalin pigmentti on valkoinen titaanioksidi, joka kirkastaa maaleissa myös muita väriaineita.

Maalin säilöntäaineet takaavat sen, että maali säilyy astiassaan sekä maalatulla pinnalla pilaantumatta. Maalin säilöntäaineet mahdollistavat myös maalin miellyttävän käytön, sillä niissä on usein muun muassa hyytelöimisainetta, mikä tekee maalista vähemmän roiskuvan. Säilöntäaineeksi luokitellaan myös maalin ruosteen- ja homeenestoaineet.

Sisämaalit ja ulkomaalit eroavat koostumukseltaan

Sisämaaleissa tärkeimpiä ominaisuuksia ovat kestävyys sekä mieto tuoksu. Sisämaalit ovatkin yleensä vesiohenteisia muovimaaleja tai luonnonmaaleja. Luonnonmaalit ovat pääsääntöisesti joko kalkkimaalia tai savimaalia. Lähes kaikki sisämaalit voidaan sävyttää minkä väriseksi tahansa, joten niiden avulla sisätilat saavat helposti uuden ilmeen.

Sisämaalit eivät kestä säiden vaihteluja sekä kovia olosuhteita niin hyvin, mitä ulkomaalit. Ulkomaaleissa voidaan käyttää voimakkaampia liuotinaineita sekä säilöntäaineita, mikä aiheuttaa sen, että ne tuoksuvat usein voimakkaammin. Ulkomaaleissa tärkein ominaisuus on säänkestävyys, sillä maalin tulee suojata pintaa niin paukkupakkasilla kuin auringonpaahteessakin.

Kärkkäisen monipuolisesta maalivalikoimasta löydät eri maalityypit sekä liuottimet kaikkeen maalaamiseen. Olitpa maalaamassa sisätiloja tai suunnittelet pihavaraston maalausta, tilaa meiltä laadukkaat sekä edulliset maalit tuomaan väriä elämääsi!