Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Tuotteet 1 - 60 / 192

Tuotteet 1 - 60 / 192

Järjestä:

Järjestä:

Ilves musta RR33 puolihimmeä talomaali
8,50 € - 32,45 €
-50%
(0,94 / l)
Eskaro RK peltikattomaali
10,95 € - 79,50 €
-50%
(12,17 / l)

Ilves tummanharmaa RR23 peltikattomaali
10,95 €
-50%
Norm. 21,90 €(12,17 / l)

Eskaro RK 9l tiilikattomaali
64,50 €
-50%
Norm. 129,00 €(7,17 / l)

Eskaro Ritari musta ruosteenestopohjamaali
11,95 € - 82,50 €
-50%
(1,33 / l)

Ilves 5l sokkelimaali
44,50 €
-50%
Norm. 89,00 €(8,90 / l)

Ilves musta RR33 peltikattomaali
10,95 €
-50%
Norm. 21,90 €(12,17 / l)

Ilves punainen puolihimmeä talomaali
8,50 €
-50%
Norm. 16,99 €(9,44 / l)

Ilves himmeä maalarinvalkoinen seinämaali
9,99 € - 39,90 €
(1,11 / l)

Eskaro Vahva sokkelimaali
9,45 € - 59,50 €
-50%
(10,50 / l)

Eskaro Kantri C-pohja himmeä ulkomaali
10,00 € - 22,95 €
-50%
(11,11 / l)

Basic valkoinen 2,5L aitamaali
12,45 €
-50%
Norm. 24,90 €(4,98 / l)

Ilves A-pohja valkoinen kivitalomaali
11,45 € - 58,00 €
-50%
(12,72 / l)

Eskaro Easy 7 A-pohja 18L sisäseinämaali
69,00 €
-37%
Norm. 109,00 €(3,83 / l)

Eskaro Windoora 0,45l A-pohja ovi-ja ikkunamaali
9,50 €
-50%
Norm. 18,99 €(21,11 / l)

Ilves A-pohja valkoinen aitamaali
14,95 €
-50%
Norm. 29,90 €(5,54 / l)

Ilves vaaleankeltainen talomaali
8,45 € - 14,95 €
-50%
(9,39 / l)

Ilves a-pohja valkoinen puolihimmeä talomaali
7,45 € - 12,45 €
-50%
(8,28 / l)

Ilves 2,7l sokkelimaali
25,00 €
-50%
Norm. 49,99 €(9,26 / l)

Eskaro Kantri A-pohja puolihimmeä ulkomaali
10,95 € - 49,50 €
-50%
(12,17 / l)

Eskaro Wood Primer ulkopohjamaali
18,95 €
-50%
Norm. 37,90 €(7,02 / l)

AT-Tuote JORMA matta spraymaali
4,49 €
(11,23 / l)

Eskaro Windoora ovi- ja ikkunamaali
12,95 € - 30,95 €
-50%
(4,80 / l)


Maston COLORmix 400 ml spraymaali
3,99 €
(9,98 / l)

Maston One 400 ml spraymaali
7,55 €
(18,88 / l)


Maston COLORmix 400 ml spraymaali
4,89 €
(12,23 / l)

Maston COLORmix H2O 250 ml maali
10,99 €
(43,96 / l)





V33 750ml kalustemaali
34,90 €
(46,53 / l)


Eskaro Pro 7 A-pohja sisämaali
17,99 € - 103,90 €
(6,66 / l)




V33 750ml kaakelimaali lattioille
45,90 €
(61,20 / l)


Eskaro Safira 20 A-pohja puolihimmeä sisämaali
23,90 € - 91,90 €
(8,85 / l)

Ilves 0,7L kaakelimaali
24,90 €
(35,57 / l)


Ilves himmeä A-pohja valkoinen seinämaali
9,90 € - 50,90 €
(3,67 / l)


Auto Acryl 500 ml Silver Wheel
6,39 €
(12,78 / l)



Ilves 0,7L V40 kalustemaali
18,99 €
(27,13 / l)


Ecokoivu 5 l harmaa kelomaali
41,90 €
(8,38 / l)






Maston 2K Two 400ml spraymaali
21,90 €
(54,75 / l)

Tikkurila 4L sisäseinämaali
49,90 €
(12,48 / l)

V33 15ml saumakynä
20,90 €

Tuotteet 1 - 60 / 192

Sisämaaleissa saavat värit näkyä!

Sisustajan värikartta on pitkään ollut täynnä valkoisen eri variaatioita, mutta pikkuhiljaa värit alkavat palata suomalaiseen sisustukseen. Lue tästä vinkit sisämaalin valintaan.

1. Sisämaalien värit ovat murretut

Valkoinen on väistymässä, mutta väreissä ei nähdä kirkuvaa kirkkautta vaan murrettuja sekä maanläheisiä sävyjä. Harmaa on uusi suosikki, ja sitä piristetään lohenpunaisella, murretun vihreällä tai erilaisilla puun sävyillä. Muista kuitenkin että trendejä enemmän kotisi sisustusta tulisi ohjata oma makusi. Jos pidät eniten räikeän keltaisesta tai hailakan valkoisesta, anna mennä!

2. Kiiltoastella eri tunnelmia

Nyrkkisääntö on, että kiiltävä maali näyttää aina tummemalta kuin himmeä, vaikka sävy olisi molemmissa täysin sama. Kiiltävä maali heijastaa valoa ja on helppo pitää puhtaana, mutta mattapintainen sopii kauniisti asuinhuoneiden seinäpinnoille. Täyshimmeä seinämaali peittää myös armeliaasti seinän hienoiset epätasaisuudet. Kiiltävä on kova, matta pehmeä. Näiden välimuoto on puolihimmeä tai puolikiiltävä maali, jolla voi käsitellä kovan kulutuksen seinäpintoja, esimerkiksi keittiössä tai eteisessä.

3. Puuta vai betonia?

Puhdas puu imee kosteaa maalia sisäänsä kiitettävästi, joten muista tämä seinämaalin riittoisuutta arvioidessasi. Täysin peittävään lopputulokseen tuskin pääsee yhdellä maalikerralla, poikkeuksena kalkkimaali. Toisaalta puu itsessään on nyt trendikäs, samoin rouhea betoniseinä vailla konstailuja. Jopa lastulevy- ja vaneriseinät jätetään trendikkäimmissä kohteissa nyt käsittelemättä! Paljaan betoni- tai puupinnan voi suojata lakkakerroksella.

4. Kalusteet samaan sävyyn

Seinän väriä ei kannata sumeilematta sutia, vaan on tärkeä ottaa huomioon myös tilaan tulevat kalusteet. Mitä haluat korostaa, mitä häivyttää? Ovatko kalusteet ja seinän sävy samalta vuosikymmeneltä vai haluatko luoda kontrasteja trendikkäiden pintojen ja antiikkihuonekalujen avulla? Uudet pinnat saattavat toisinaan aikaan ketjureaktion – kun seinät hohkaavat uutuuttaan, nuhjaantuneet mööpelit saavat pian pintaan uuden kerroksen kalustemaalia.

5. Älä unohda kattoa ja lattiaa!

Seinän väriä ohjailee lattian sävy. Mikäli lattian maalaus ei ole ajankohtaista, tutkaile seinämaalin sopivuutta nykyiseen lattiamaaliin tai muuhun pintaan. Korosta parketin kauneutta tai lautalattian elävyyttä. Voimakkailla seinäpinnoilla käännät katseen pois ikävästä muovimatosta. Katto kannattaa valita astetta vaaleammaksi kuin seinä. Näin katto tuntuu korkeammalta ja huone ilmavammalta.

6. Yhdistä ja tee efektejä!

Seinämaalilla on helppo tehdä efektejä ja kiintopisteitä. Kokeile koristemaalausta, korosta tapetilla, kehystä seinää listoilla tai elävöitä pintaa pyyhkimällä kosteaa mallia harjalla tai pyyhkeellä. Lastenhuone, keittiö tai eteinen piristyy hauskalla liitutaulumaalilla. Liitutauluun on helppo kirjoitella viestejä muille perheenjäsenille tai päivittää osostoslistaa.

Kauniit sisämaalit sekä pätevät maalaustarvikkeet löydät parhaiten Kärkkäisen verkkokaupan kautta!