Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Istutus ja kasvatus

Tuotteet 61 - 120 / 724

Tuotteet 61 - 120 / 724

Järjestä:

Järjestä:



Vermikuliitti 3L
3,95 €
(1,32 / l)

4Living Kevytsora 5 L
3,99 €
(0,80 / l)

Orthex Cultivate alusvati
0,95 € - 2,25 €

Elho Esikasvatustarjotin
5,95 € - 7,95 €

Nelson Garden  koivu kukkakeppi
1,49 € - 4,10 €
(0,15 / kpl)



Kekkilä 6L orkideamulta
6,95 €
(1,16 / l)


Gardena  Istutuskäsineet L
10,90 € - 10,95 €

Kukkatikku musta 10 kpl
2,59 € - 3,99 €

Kekkilä Välimerenmulta 15 L
5,95 €
(0,40 / l)







Mica märkäsieni sydämmenmuotoinen
10,99 € - 15,99 €

GreenCare 5l savirouhe
9,50 €
(1,90 / l)

4Living valkoinen ruukunalunen
9,95 € - 17,50 €



Mica Benson 16x19cm metallinen amppeliruukku
13,95 € - 15,50 €

Tarha 3 l perliitti
3,95 €
(1,32 / l)



BioProffa Kookoskuitubriketti 650g
4,99 €
(7,13 / kg)

Biolan Viherkasvimulta 24 l
7,95 €
(0,33 / l)


Hornum 1kg kukkasipuliravinne
9,90 €
(9,90 / l)







Substral 10 kpl lannoitekäpy
4,50 €
(0,45 / kpl)







Biolan 5 l kaktusmulta
2,95 €
(0,59 / l)





Esvi amppelin kannatin
7,90 € - 11,95 €



Mica Benson metallinen ruukku
13,95 € - 16,95 €


Village's rottinki kukkateline
69,90 € - 79,90 €


Nelson Garden lehtikiilto
6,59 €
(26,36 / l)

Tuotteet 61 - 120 / 724

Istutus ja kasvatus saa puutarhan elämään!

Puutarhurin mielestä kesäkaudessa parasta on taimien sekä siementen istutus ja kasvatus. Miten upeaa onkaan todistaa luonnon voimaa, kun roudan runtelemasta maasta puskee joka kevät jotain vihreää ja kaunista. Jos oma piha on pieni, tai sen virkaa toimittaa parveke, iso istutuslaatikko tai istutusruukut tuovat lisätilaa koristekasveista syötäviin vaihtoehtoihin!

Istutusallas sopii pieneenkin pihaan

Istutusaltaat ja -laatikot ovat käteviä pikkuisessa pihassa! Pienelle parvekkeelle tai ahtaalle terassille on vaikea rakentaa perennapenkkiä tai kasvimaata, mutta istutuslaatikon kanssa onnistuu missä vain! Aina ei tarvitse tyytyä pelkkiin kesäkukkiin. Tarpeeksi syvissä istutuslaatikoissa viihtyvät hyvin myös juurekset, kuten porkkanat ja perunat.

Istutusruukkujen lisäksi kekseliäs puutarhuri kasvattaa kaikkialla! Itäneet perunat voi nakata mullan kera vaikka kestokassiin tai suoraan istutussäkkiin. Syksymmällä yhdestä itäneestä perunasta nousee kattilallinen uusi pottuja!

Lannoitteita vain tarpeen mukaan

Pienet siemenet kylvetään keväällä istutusmultaan ja pidetään tasaisen kosteina auringon valossa. Osan kasveista voi kylvää suorakylvönä heti kasvupaikalleen. Lue pussin ohjeista, vaatiiko kasvi suorakylvöä. Esimerkiksi tomaatit ehdottomasti vaativat, jotta ne ehtisivät kypsiksi Suomen lyhyessä suvessa.

Istutuslaatikon kohdalla on aina muistettava, että ainoat puutarhalannoitteet ja kasviravinteet, mitä kasvi saa, tulevat puutarhurin kätten kautta. Liika lannoite korventaa hennot taimet helposti, siksi istutus tapahtuu aina ravinnepitoisuudeltaan köyhempään istutusmultaan.

Ravinteiden tarve riippuu kasvatettavasta. Kesäkukat vaativat runsaasti lannoitusta kukkiakseen, juurekset taas eivät. Lannoitteiden lisäksi maa tarvitsee kalkkia.

Vertikaalinen puutarha pieneen pihaan

Jos tilaa niukasti, kannattaa puutarhassa ottaa käyttöön myös tila ylöspäin. Pikkuruisessa pihassakin voi kasvattaa monipuolisesti syötävää aina hedelmäpuista juureksiin. Esimerkiksi pilariomenapuu vie vain hyvin vähän tilaa, mutta tarjoaa maistuvia omenoita runsain mitoin!

Säleikköomenapuu taas on taivutettu kasvamaan kurinalaisesti haluttuun, tiiviiseen muotoon. Koska säleikköomenapuussa kaikki oksat saavat yhtä runsaasti aurinkoa, kasvattaa se satoa jopa tehokkaammin kuin ”tavallinen” omenapuu.

Useista marjapensaista, kuten viinimarjoista, on tarjolla myös rungolliset versiot, jotka sopivat näppärästi rajattuunkin tilaan. Jos kokeilunhalua on, viinmarjapensaat tai omenapuut voi myös itse sitoa kasvamaan esimeriksi aidannetta vasten.