Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Istutus ja kasvatus

Tuotteet 121 - 180 / 726

Tuotteet 121 - 180 / 726

Järjestä:

Järjestä:

Belinda kesäkukkamulta
2,50 €
(0,21 / l)

Kekkilä 0,8Kg havu ja rodolannoite
10,99 €
(13,74 / kg)



Orthex Recycled Cultivate alusvati  harmaa
0,90 € - 2,80 €

Ecopots Amsterdam ruukku
17,40 € - 168,00 €




Orthex Botanica parvekelaatikko
3,95 € - 5,95 €

Elho Lex ruukkusetti
19,99 €

Ecopots Pariisi ruukku
135,00 € - 250,00 €




Ecopots Amsterdam aluslautanen
7,90 € - 39,90 €


Köynnöstuki 125/150 cm vihreä
7,90 € - 8,90 €



Elho orkidearuukun aluslautanen kirkas
1,25 € - 1,39 €

Ecopots Amsterdam aluslautanen pyörillä
29,90 € - 99,90 €


Ecopots Pisa ruukku
9,90 € - 26,60 €

Biolan 1l havu-ja rodolannoite
8,75 €
(8,75 / l)

Orthex Eden Recycled suojaruukku
9,49 € - 19,49 €



4Living Aura suojaruukku aluslautasella
2,95 € - 16,95 €


Ecopots Sofia ruukku
16,90 € - 35,30 €

Ecopots Tukholma ruukku
19,90 € - 38,90 €


Berberis kasvatuslaatikko
22,50 € - 28,95 €


Ecopots Amsterdam ruukku pyörillä
180,00 € - 329,00 €

Ecopots Antwerp ruukku
21,90 € - 49,90 €

Stroller® Nokkossumute
12,99 €
(12,99 / l)

Lehtipuu koristehake
23,50 € - 215,00 €
(0,01 / l)



Neudofix Azet Puutarhakalkki 2,5 kg
10,50 €
(4,20 / kg)

Elho Esikasvatus aluslautanen
3,95 € - 6,25 €




Belinda kukkamulta
1,99 € - 3,90 €
(0,07 / l)



Ecopots Brysseli ripustettava ruukku
34,90 € - 49,90 €

Hortex 43mm 12kpl turvepelletti
3,50 €
(0,29 / kpl)

Mica Amber ruukku
6,50 € - 29,90 €







Tuotteet 121 - 180 / 726

Istutus ja kasvatus saa puutarhan elämään!

Puutarhurin mielestä kesäkaudessa parasta on taimien sekä siementen istutus ja kasvatus. Miten upeaa onkaan todistaa luonnon voimaa, kun roudan runtelemasta maasta puskee joka kevät jotain vihreää ja kaunista. Jos oma piha on pieni, tai sen virkaa toimittaa parveke, iso istutuslaatikko tai istutusruukut tuovat lisätilaa koristekasveista syötäviin vaihtoehtoihin!

Istutusallas sopii pieneenkin pihaan

Istutusaltaat ja -laatikot ovat käteviä pikkuisessa pihassa! Pienelle parvekkeelle tai ahtaalle terassille on vaikea rakentaa perennapenkkiä tai kasvimaata, mutta istutuslaatikon kanssa onnistuu missä vain! Aina ei tarvitse tyytyä pelkkiin kesäkukkiin. Tarpeeksi syvissä istutuslaatikoissa viihtyvät hyvin myös juurekset, kuten porkkanat ja perunat.

Istutusruukkujen lisäksi kekseliäs puutarhuri kasvattaa kaikkialla! Itäneet perunat voi nakata mullan kera vaikka kestokassiin tai suoraan istutussäkkiin. Syksymmällä yhdestä itäneestä perunasta nousee kattilallinen uusi pottuja!

Lannoitteita vain tarpeen mukaan

Pienet siemenet kylvetään keväällä istutusmultaan ja pidetään tasaisen kosteina auringon valossa. Osan kasveista voi kylvää suorakylvönä heti kasvupaikalleen. Lue pussin ohjeista, vaatiiko kasvi suorakylvöä. Esimerkiksi tomaatit ehdottomasti vaativat, jotta ne ehtisivät kypsiksi Suomen lyhyessä suvessa.

Istutuslaatikon kohdalla on aina muistettava, että ainoat puutarhalannoitteet ja kasviravinteet, mitä kasvi saa, tulevat puutarhurin kätten kautta. Liika lannoite korventaa hennot taimet helposti, siksi istutus tapahtuu aina ravinnepitoisuudeltaan köyhempään istutusmultaan.

Ravinteiden tarve riippuu kasvatettavasta. Kesäkukat vaativat runsaasti lannoitusta kukkiakseen, juurekset taas eivät. Lannoitteiden lisäksi maa tarvitsee kalkkia.

Vertikaalinen puutarha pieneen pihaan

Jos tilaa niukasti, kannattaa puutarhassa ottaa käyttöön myös tila ylöspäin. Pikkuruisessa pihassakin voi kasvattaa monipuolisesti syötävää aina hedelmäpuista juureksiin. Esimerkiksi pilariomenapuu vie vain hyvin vähän tilaa, mutta tarjoaa maistuvia omenoita runsain mitoin!

Säleikköomenapuu taas on taivutettu kasvamaan kurinalaisesti haluttuun, tiiviiseen muotoon. Koska säleikköomenapuussa kaikki oksat saavat yhtä runsaasti aurinkoa, kasvattaa se satoa jopa tehokkaammin kuin ”tavallinen” omenapuu.

Useista marjapensaista, kuten viinimarjoista, on tarjolla myös rungolliset versiot, jotka sopivat näppärästi rajattuunkin tilaan. Jos kokeilunhalua on, viinmarjapensaat tai omenapuut voi myös itse sitoa kasvamaan esimeriksi aidannetta vasten.