Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Tuotteet 1 - 55 / 55

Tuotteet 1 - 55 / 55

Järjestä:

Järjestä:

Hortex 45mm 10kpl kookoskuitupelletti
1,75 €
-50%
Norm. 3,50 €(0,18 / kpl)
BioProffa Kookoskuituharkko 5 kg
15,99 €
(3,20 / kg)

Vermikuliitti 3L
3,95 €
(1,32 / l)

4Living Kevytsora 5 L
3,99 €
(0,80 / l)

Biolan 5 l kaktusmulta
2,95 €
(0,59 / l)

Tarha 3 l perliitti
3,95 €
(1,32 / l)

Kekkilä 6L orkideamulta
6,95 €
(1,16 / l)

Kekkilä Välimerenmulta 15 L
5,95 €
(0,40 / l)


BioProffa Kookoskuitubriketti 650g
4,99 €
(7,13 / kg)

Biolan Viherkasvimulta 24 l
7,95 €
(0,33 / l)

Biolan 4 l Musta multa
2,50 €
(0,63 / l)

Belinda kesäkukkamulta
2,50 €
(0,21 / l)


Biolan 24 l kesäkukkamulta
5,99 €
(0,25 / l)

Biolan 45 l puutarhan musta multa
3,95 €
(0,09 / l)


Lehtipuu koristehake
23,50 € - 215,00 €
(0,01 / l)

4Living 10 l kukkamulta
1,99 €
(0,20 / l)

Biolan 10l  musta multa
2,99 €
(0,30 / l)

Nelson Premium kylvömulta 4L
6,59 €
(1,65 / l)

Neudofix Azet Puutarhakalkki 2,5 kg
10,50 €
(4,20 / kg)

Belinda kukkamulta
1,99 € - 3,90 €
(0,07 / l)

Hortex 43mm 12kpl turvepelletti
3,50 €
(0,29 / kpl)

Biolan 60 l puutarhan talvisuoja
8,99 €
(0,15 / l)


Kylvöpriketit, kookos
10,99 €
(0,22 / kpl)

Greenline 8l biohiili
19,50 €
(2,44 / l)

Biolan Kylvö- ja taimimulta
3,99 € - 8,25 €
(0,17 / l)

Neudofix Juurrutusaktivaattori 40 g
11,99 €
(299,75 / kg)

Aurinko 10L kestomulta
1,89 €
(0,19 / l)

Nelson Lecasora 4L
7,99 €
(2,00 / l)


Biolan 40L maanparannushiili
11,95 €
(0,30 / l)

GreenCare 5l savirouhe
9,50 €
(1,90 / l)

Kekkilä viherkasvimulta
5,99 €
(0,60 / l)

Jiffy Turvepelletti 16kpl/pkt
7,99 €
(0,50 / kpl)

Kekkilä kukkamulta
4,95 €
(0,50 / l)


Seramis Savirouhe 15 L
39,95 €
(2,66 / l)



Biolan 48 kpl sammalnappi
9,50 €
(0,20 / kpl)

Turveseospelletti QSM Jiffy
7,99 €
(0,22 / kpl)

Nelson Premium kukkamulta 4L
6,50 €
(1,63 / l)




Belinda 30l taimimulta
3,59 €
(0,12 / l)

Kekkilä 15L ruukkuviljelymulta
6,95 €
(0,46 / l)




Kekkilä 30L käpykate
10,95 €
(0,37 / l)

Seramis Savirouhe 2,5 L
7,99 €
(3,20 / l)

Tuotteet 1 - 55 / 55

Maanparannus – hyvä multa saa kasvit kukoistamaan!

Kauniisti kasvavien kukkien ja kasvien salaisuus on mehevä maa, josta kasvin on helppo ponnistaa terhakkana ja terveenä! Onnistumisen taustalla on ymmärrys siitä, että erilaiset kasvit tarvitsevat kasvaakseen erilaista multaa: esimerkiksi hennot taimet nousevat parhaiten taimimullasta, ulkomulta taas saa keittiöpuutarhan sadon kukoistamaan. Oikeanlaisen mullan valitseminen on helppoa: katsaus pussin kylkeen riittää.

Uusia multa vähentää kasvitauteja

Köyhä maa ei kasvata meheviä kasviksia tai kauniisti kukkivia kesäkukkia. Siksi maata täytyy parantaa ottamalla käyttöön maanparannusaineet. Avomaalla riittää, että valmiiseen maahan lisätään lannoitteet ja kasviravinteet, mutta ruukut ja istutuslaatikot vaativat yleensä uutta kasvimultaa joka kasvukausi.

Multa tulisi vaihtaa paitsi ravinteiden, myös kasvitautien välttämisen vuoksi. Esimerkiksi tomaatin taudit siirtyvät helposti vanhan kasvin mullasta keväällä uusiin taimiin. Vanhaa multaa ei kuitenkaan tarvitse lykätä jäteastiaan, vaan sen voi hyödyntää muiden kasvien kasvualustana tai kompostorissa uutena multana.

Kasvihuoneissa, jossa on maanvarainen lattia tai pohjaa vailla olevat istutusalustat, kaikkea multaa ei tietenkään pysty vaihtamaan. Silloin riittää, että pintamulta kaavitaan pois, ja tilanne asetetaan uusi kasvualusta, esimerkiksi maanparannusturve.

Maanparannuskalkki lisätään keväällä ennen kasvukauden alkua pihan koristekasveille sekä kasvimaalle. Kasveille, jotka nauttivat happamasta maasta, kuten alppiruusu ja pensasmustikka, ei tule antaa kalkkia.

Happaman maan kasvit myös istutetaan multaan, johon ei ole lisätty kalkkia valmiiksi, muista tarkistaa kalkin määrä multapussin merkinnöistä. Lisää happamuutta maahan saa esimerkiksi puunkuorihakkeella.

Viherkasvien mullanvaihto on keväällä

Viherkasveille mullat vaihdetaan kevään koittaessa. Kevät on myös hyvää aikaa ryhtyä lannoittamaan kasveja uuteen kukoistukseen pitkän ja pimeän talven jälkeen. Aivan kaikille viherkasveille, isoille ja hidaskasvuisille, ei tarvitse vaihtaa kasvualustaa joka vuosi. Pintamaan voi raapaista pois ja korvata päällisen osan uudella mullalla.

Joskus mullanvaihto pääsee unohtumaan, mutta sitkeimmät viherkasvit saattavat porskuttaa samoilla mullilla vuodesta toiseen. Kasvi kuitenkin voi paremmin, mikäli multa on uutta ja tervettä. Kasvualustan tilasta kertoo paljon kasvin kunto – jos lehdet näyttävät nuupahtaneilta ja koko kasvi onnettomalta kastelusta huolimatta, mullanvaihto ja lannoitus lienevät paikallaan.