Suggested products
Suggested products

The Ilves paints product range offers everything you need for painting projects. The comprehensive selection includes interior and exterior paints, furniture paints, varnishes, wood oils, and primers. The products are easy to use and deliver a high-quality finish, even if you are not a professional. Ilves products are manufactured in Finland, in Lohja and Lahti.

Showing 1 - 35 of 35

Showing 1 - 35 of 35

Sort By:

Sort By:

Ilves Facade Paint black RR33 0,9L
€8.50 - €32.45
-50%
(€0.94 / l)
Ilves Woodoil Aqua black 2,7L
€3.50 - €19.95
-50%
(€0.39 / l)

Ilves Metal Roof Paint dark grey RR23 0,9L
€10.95
-50%
Norm. €21.90(€12.17 / l)

Ilves Woodoil Aqua brown 9L
€3.50 - €19.95
-50%
(€0.39 / l)

Ilves Woodoil Aqua clear 0,9L
€3.50 - €19.95
-50%
(€1.30 / l)

Ilves Socle Paint 5L
€44.50
-50%
Norm. €89.00(€8.90 / l)

Ilves Metal Roof Paint black RR33 2,7L
€10.95
-50%
Norm. €21.90(€12.17 / l)

Ilves Wall Paint matt off-white 2,7L
€9.99 - €39.90
(€1.11 / l)

Ilves Facade Paint A-Base white 0,9L
€7.45 - €12.45
-50%
(€8.28 / l)

Ilves Woodoil Aqua grey 2,7L
€3.50 - €6.95
-50%
(€3.89 / l)

Ilves Stone House Paint A-base white
€11.45 - €58.00
-50%
(€12.72 / l)

Ilves Fence Paint A-base white
€14.95
-50%
Norm. €29.90(€5.54 / l)

Ilves Facade Paint lightyellow
€8.45 - €14.95
-50%
(€9.39 / l)

Ilves Facade Paint red 9L
€8.50
-50%
Norm. €16.99(€9.44 / l)

Ilves Plinth Paint dark grey RR23 2,7L
€25.00
-50%
Norm. €49.99(€9.26 / l)

Ilves Saunawax darkbrown 2,7L
€29.90
(€11.07 / l)

Ilves Sauna Protection clear 2,7L
€9.99 - €19.90
(€3.70 / l)

Ilves 0,7L V40 Furniture paint
€18.99
(€27.13 / l)

Ilves Furniture Lacquer glossy
€15.99 - €22.90

Ilves 0,7L Tile paint
€24.90
(€35.57 / l)

Ilves Wall Paint matt A-base white 2,7L
€9.90 - €50.90
(€3.67 / l)

Ilves Metal Roof Cleaning 4L
€32.90
(€8.23 / l)

Ilves White Laquer white 2,7L
€34.90
(€12.93 / l)

Ilves Facade And Mold Cleaning 1L
€11.90
(€11.90 / l)


Ilves Facade Paint dark grey RR23 0,9L
€16.90
(€18.78 / l)

Ilves Saunawax black 2,7L
€12.99
(€14.43 / l)

Ilves Fireplace Paint A-base white 0,9L
€24.90 - €49.90
(€9.22 / l)

Ilves Furniture Lacquer semi-glossy
€15.99 - €22.90

Ilves Log- and Panelwax white 2,7L
€39.90
(€14.78 / l)

Ilves Knotting Varnish clear 0,33L
€14.99
(€45.42 / l)

Ilves 2.7L gray glossy floor paint
€49.90
(€18.48 / l)


Ilvesmaalit 1L semi-gloss floor varnish
€34.90
(€34.90 / l)

Ilves light gray floor epoxy
€94.90
(€23.73 / kg)

Showing 1 - 35 of 35