Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Tuotteet 781 - 840 / 1130

Tuotteet 781 - 840 / 1130

Järjestä:

Järjestä:


Murumuru Milky Glow 30 ml seerumi
25,90 €
(863,33 / l)

Nurme Laventeli 250 ml shampoo
7,90 €
(31,60 / l)





Murumuru Anti-Stress 30 ml kasvoöljy
17,90 €
(596,67 / l)





Unique Volume 250 ml shampoo
12,79 €
(51,16 / l)



Nurme Carrot Oil 100 ml porkkanaöljy
12,90 €
(129,00 / l)


Kaurilan Sauna Hamppu 90 g palashampoo
13,90 €
(154,44 / kg)

Cultivators Blonde 100g hiusväri
11,90 €
(119,00 / kg)










Terra Amazonas etanavoide
14,90 €
(29,80 / l)




Moi Forest forest glow serum 30 ml
27,90 €
(930,00 / l)




Kaurilan Sauna 120 g ruususuolasaippua
11,99 €
(99,92 / kg)

Cultivators Burgundy 100g hiusväri
11,90 €
(119,00 / kg)



Sade 150 ml kristallisuolasuihke
8,99 €
(59,93 / l)

Lehtopeat 1000 ml hoitoturve
24,90 €
(24,90 / l)



Lehtopeat 250 ml greippi turveshampoo
12,99 €
(25,98 / l)


Mossa Peel & Glow 30 ml kuoriva seerumi
12,40 €
(413,33 / l)

Pur Aloe Aloe Vera 150ml hoitovoide
17,99 €
(119,93 / l)

Fiini Naturally kaura-hunaja shampoo
14,99 €
(299,80 / kg)


Partawa Metsän Henki 30 ml partaöljy
24,90 €
(830,00 / l)








Tuotteet 781 - 840 / 1130

Mitä on luonnonkosmetiikka?

Luonnonkosmetiikka on kosmetiikkaa, jonka raaka-aineet ovat mahdollisimman luonnonmukaisia. Valmistustapa on ympäristöystävällinen ja eettinen, luonnonkosmetiikkaa ei koskaan esimerkiksi testata eläinkokeilla.

Luonnonkosmetiikan valmistuksessa suositaan vähän prosessoituja, mahdollisimman luonnollisia raaka-aineita. Luonnonkosmetiikkasarjasta löytyvät meikkien lisäksi tuotteet ihonhoitoon, vartalonhoitoon, hiustenpesuun ja puhdistukseen, niin miehille kuin naisillekin.

Luonnonkosmetiikan käyttö edistää sekä ihmisten että luonnon hyvinvointia! Ihon kemikaalikuorma kevenee merkittävästi kun vaihdat luonnonkosmetiikkaan. Luonnonkosmetiikan käyttöä pyrkii edistämään muun muassa Pro luonnonkosmetiikka ry.

Luonnonkosmetiikkaa hiustenhoitoon eli luonnonmukainen hiustenhoito

Hiustenpesu saattaa olla merkittävä kemikaalikuorma hiuksille. Tavallisen shampoon, hoitoaineen tai suihkugeelin koostumuksessa käytetään usein haitallisiksi luokiteltuja kemikaaleja: parabeeneja, sulfaatteja, silikoneja ja formaldehydin vapauttajia (säilöntäaineita). Nämä aineet eivät edistä hiusten hoitoa, päinvastoin, ne saattavat altistaa päänahan kuivumiselle ja allergisille reaktioille.

Tavalliset shampoot pesevät päänahan liiankin rajusti: hiukset kyllä puhdistuvat hetkellisesti, mutta samalla päänahka menettää luonnollisen talikerroksensa ja hiukset rasvoittuvat entistä nopeammin. Shampoo siis altistaa hiukset ikävälle pesukierteelle.

Siirtyessäsi hellävaraisempaan luonnonkosmetiikkaan hiuksesi saattavat ensimmäisten viikkojen aikana jäädä hieman rasvaisiksi. Älä huolestu, tämä on normaali totutteluvaihe, jolloin päänahkasi pH asettuu luonnollisempaan tasoon. Hiuksia ei kannata pestä tavallista tiheämpään, mutta jos mahdollinen rasvaisuus häiritsee, ota avuksesi kuivashampoo.

Luonnonmukaiset meikit

Kasvojen iho on ohutta ja paljaana kaiken päivää. Altistamme kasvomme monille vahingolliselle asioille päivittäin: UV-säteilylle, pakkaselle, kuivuudelle ja saasteille. Kosmetiikan tuottama kemikaali määrä ei paranna asiaa. Siksi ei ole ihan sama, mitä kasvoihimme työnnämme.

Luonnonkosmetiikkameikkejä on saatavina kaikissa muodoissa: meikkivoiteena, puuterina, ripsivärinä, rajauskyninä, luomiväreinä, kynsilakkoina ja poskipunina. Huulille levitettävät huulipunat ja -kiilteet ovat ovat turvallisempi valinta luonnollisina - joutuuhan osa tuotteesta päivän aikana väkisinkin suuhun asti. Meikkilaukkua päivittäessäsi hanki luonolliselle kosmetiikallesi myös ekologiset meikkisiveltimet.

Luonnonkosmetiikka vartalonhoitoon

Silmänympärysvoiteet, ihonhoitotuotteet, kuorintavoiteet, päivävoiteet, kasvoöljyt, tehovoiteet ja naamiot hoitavat kasvojen ihoa luonnollisella tavalla. Myös aurinkovoiteet ovat saatavina luonnonmukaisina versioina. Luonnolliset ihonhoitotuotteet ja aurinkovoiteet ovat turvallinen valinta eteenkin lasten herkkää ihoa ajatellen.

Tuotteet vartalonhoitoon, ihonhoitoon, hiuksiin ja suunhoitoon tarjoaa Kärkkäinen! Tutustu myös muihin luonnonkosmetiikkatuotteisiimme, mineraalimeikkeihin, puhdistustuotteisiin ja hiusten muotoilututteisiin. Kärkkäisen verkkokauppa palvelee sinua vuorokauden ympäri!