Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Tuotteet 721 - 780 / 1130

Tuotteet 721 - 780 / 1130

Järjestä:

Järjestä:

Luonkos Luminous vedetön kasvovesi 20g

Luonkos Luminous vedetön kasvovesi 20g

24,90 €
(1 / kg)

Trew kaakao 10 ml huulinaamio yöksi
7,99 €
(799,00 / l)







Frantsila Kehäkukka 30 ml seerumi
24,90 €
(830,00 / l)

Puhdas+ Risiiniöljy 500 ml
16,90 €
(33,80 / l)

Frantsila Ruusu 100 ml kasvovesi
16,90 €
(169,00 / l)



Frantsila kehäkukka 100 ml kasvovesi
19,45 €
(194,50 / l)




Murumuru Rosehip-Glow 30 ml kasvovoide
15,90 €
(530,00 / l)



Natuk Hydra-Boost 30 ml kasvoseerumi
22,90 €
(763,33 / l)


Luonkos Innocent hoitava vartaloöljykakku 60g

Luonkos Innocent hoitava vartaloöljykakku 60g

26,90 €
(489,09 / kg)


Mossa Glow Cocktail 50 ml kasvovoide
11,90 €
(238,00 / l)



Sade cosmetics 24 h 50ml kasvovoide
14,90 €
(298,00 / l)



NIXI 140 ml hoitovoide
35,90 €
(256,43 / l)







Partawa Partawoide 50 ml partabalmi
18,90 €
(378,00 / l)

Nurme Teepuuöljy 100g Shampoopala
7,99 €
(79,90 / kg)




Taika 60 ml vahvistava käsivoide
6,90 €
(115,00 / l)





Joko Pure Mousse 3,5ml huuli & poskipuna
3,00 €
-70%
Norm. 9,99 €(750,00 / l)



Voono henna hiusväri
7,60 €
(50,67 / kg)







Corpore Sano kestoväri 140 ml, mahonki
14,20 €
(101,43 / l)

Tuotteet 721 - 780 / 1130

Mitä on luonnonkosmetiikka?

Luonnonkosmetiikka on kosmetiikkaa, jonka raaka-aineet ovat mahdollisimman luonnonmukaisia. Valmistustapa on ympäristöystävällinen ja eettinen, luonnonkosmetiikkaa ei koskaan esimerkiksi testata eläinkokeilla.

Luonnonkosmetiikan valmistuksessa suositaan vähän prosessoituja, mahdollisimman luonnollisia raaka-aineita. Luonnonkosmetiikkasarjasta löytyvät meikkien lisäksi tuotteet ihonhoitoon, vartalonhoitoon, hiustenpesuun ja puhdistukseen, niin miehille kuin naisillekin.

Luonnonkosmetiikan käyttö edistää sekä ihmisten että luonnon hyvinvointia! Ihon kemikaalikuorma kevenee merkittävästi kun vaihdat luonnonkosmetiikkaan. Luonnonkosmetiikan käyttöä pyrkii edistämään muun muassa Pro luonnonkosmetiikka ry.

Luonnonkosmetiikkaa hiustenhoitoon eli luonnonmukainen hiustenhoito

Hiustenpesu saattaa olla merkittävä kemikaalikuorma hiuksille. Tavallisen shampoon, hoitoaineen tai suihkugeelin koostumuksessa käytetään usein haitallisiksi luokiteltuja kemikaaleja: parabeeneja, sulfaatteja, silikoneja ja formaldehydin vapauttajia (säilöntäaineita). Nämä aineet eivät edistä hiusten hoitoa, päinvastoin, ne saattavat altistaa päänahan kuivumiselle ja allergisille reaktioille.

Tavalliset shampoot pesevät päänahan liiankin rajusti: hiukset kyllä puhdistuvat hetkellisesti, mutta samalla päänahka menettää luonnollisen talikerroksensa ja hiukset rasvoittuvat entistä nopeammin. Shampoo siis altistaa hiukset ikävälle pesukierteelle.

Siirtyessäsi hellävaraisempaan luonnonkosmetiikkaan hiuksesi saattavat ensimmäisten viikkojen aikana jäädä hieman rasvaisiksi. Älä huolestu, tämä on normaali totutteluvaihe, jolloin päänahkasi pH asettuu luonnollisempaan tasoon. Hiuksia ei kannata pestä tavallista tiheämpään, mutta jos mahdollinen rasvaisuus häiritsee, ota avuksesi kuivashampoo.

Luonnonmukaiset meikit

Kasvojen iho on ohutta ja paljaana kaiken päivää. Altistamme kasvomme monille vahingolliselle asioille päivittäin: UV-säteilylle, pakkaselle, kuivuudelle ja saasteille. Kosmetiikan tuottama kemikaali määrä ei paranna asiaa. Siksi ei ole ihan sama, mitä kasvoihimme työnnämme.

Luonnonkosmetiikkameikkejä on saatavina kaikissa muodoissa: meikkivoiteena, puuterina, ripsivärinä, rajauskyninä, luomiväreinä, kynsilakkoina ja poskipunina. Huulille levitettävät huulipunat ja -kiilteet ovat ovat turvallisempi valinta luonnollisina - joutuuhan osa tuotteesta päivän aikana väkisinkin suuhun asti. Meikkilaukkua päivittäessäsi hanki luonolliselle kosmetiikallesi myös ekologiset meikkisiveltimet.

Luonnonkosmetiikka vartalonhoitoon

Silmänympärysvoiteet, ihonhoitotuotteet, kuorintavoiteet, päivävoiteet, kasvoöljyt, tehovoiteet ja naamiot hoitavat kasvojen ihoa luonnollisella tavalla. Myös aurinkovoiteet ovat saatavina luonnonmukaisina versioina. Luonnolliset ihonhoitotuotteet ja aurinkovoiteet ovat turvallinen valinta eteenkin lasten herkkää ihoa ajatellen.

Tuotteet vartalonhoitoon, ihonhoitoon, hiuksiin ja suunhoitoon tarjoaa Kärkkäinen! Tutustu myös muihin luonnonkosmetiikkatuotteisiimme, mineraalimeikkeihin, puhdistustuotteisiin ja hiusten muotoilututteisiin. Kärkkäisen verkkokauppa palvelee sinua vuorokauden ympäri!