Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Tuotteet 61 - 120 / 192

Tuotteet 61 - 120 / 192

Järjestä:

Järjestä:

Eskaro safira 7 A-pohja himmeä sisämaali
23,90 € - 91,90 €
(2,66 / l)

Maston Camo 400ml matta spraymaali
7,69 €
(25,63 / l)

Maston Modena 250 ml maali
7,99 €
(31,96 / l)


Eskaro Pro 7 C-pohja sisämaali
17,99 € - 63,90 €
(2,00 / l)




V33 75ml kalustemaali tester
5,90 €
(78,67 / l)

Hammerite vasaralakka 250ml metallimaali
14,90 €
(59,60 / l)

Eskaro Floor Aqua lattiamaali
23,90 € - 149,00 €
(8,85 / l)




Maston Zero 400 ml spraymaali
8,49 €
(21,23 / l)



Uula 1166 öljymaalin ohenne
19,90 € - 99,90 €
(19,90 / l)

Hammerite vasaralakka 750ml metallimaali
28,90 €
(38,53 / l)

Eskaro Pro 20 C-pohja sisämaali
18,99 € - 71,90 €
(21,10 / l)





V33 750 ml kaakelimaali seinille
45,90 €
(61,20 / l)

V33 2l kaakelimaali seinille
79,90 €
(39,95 / l)

Hammerite sileä 250ml metallimaali
14,90 €
(59,60 / l)

V33 2,5L lattiamaali ulos
77,90 €
(31,16 / l)

Maston RR 400ml korjausmaali
9,49 €
(23,73 / l)



Maston Neon 400 ml spraymaali
8,99 €
(22,48 / l)

Hammerite vasaralakka 400ml metallimaalispray
16,90 € - 16,99 €


Uula Into A-pohja sisustusmaali
38,90 € - 159,00 €
(4,32 / l)

Eskaro Aquamaster 10 A-pohja kalustemaali
17,99 € - 63,90 €
(6,66 / l)


Uula väritön öljykuulto
35,90 € - 69,90 €
(39,89 / l)

Maston Hammer sileä 750 ml metallimaali
14,95 €
(19,93 / l)



Maston Modena 1 l maali
19,99 €
(19,99 / l)



Ilves a-pohja valkoinen takkamaali
24,90 € - 49,90 €
(27,67 / l)

Uula B-pohja pellavaöljymaali
39,90 €
(44,33 / l)


V33 2l kaakelimaali lattioille
79,90 €
(39,95 / l)

V33 2l kalustemaali
68,90 €
(34,45 / l)

Uula valkoinen 9 l petrooliöljymaali
169,00 €
(18,78 / l)


Eskaro Aquamaster 10 C-pohja kalustemaali
17,99 € - 63,90 €
(39,98 / l)



Maston COLORmix H2O 1 l maali
24,90 €
(24,90 / l)


Herdins musta 3L tervaöljy
69,90 €
(23,30 / l)


Maston Hammer sileä 2,5 l metallimaali
39,90 € - 42,90 €
(15,96 / l)

Tuotteet 61 - 120 / 192

Sisämaaleissa saavat värit näkyä!

Sisustajan värikartta on pitkään ollut täynnä valkoisen eri variaatioita, mutta pikkuhiljaa värit alkavat palata suomalaiseen sisustukseen. Lue tästä vinkit sisämaalin valintaan.

1. Sisämaalien värit ovat murretut

Valkoinen on väistymässä, mutta väreissä ei nähdä kirkuvaa kirkkautta vaan murrettuja sekä maanläheisiä sävyjä. Harmaa on uusi suosikki, ja sitä piristetään lohenpunaisella, murretun vihreällä tai erilaisilla puun sävyillä. Muista kuitenkin että trendejä enemmän kotisi sisustusta tulisi ohjata oma makusi. Jos pidät eniten räikeän keltaisesta tai hailakan valkoisesta, anna mennä!

2. Kiiltoastella eri tunnelmia

Nyrkkisääntö on, että kiiltävä maali näyttää aina tummemalta kuin himmeä, vaikka sävy olisi molemmissa täysin sama. Kiiltävä maali heijastaa valoa ja on helppo pitää puhtaana, mutta mattapintainen sopii kauniisti asuinhuoneiden seinäpinnoille. Täyshimmeä seinämaali peittää myös armeliaasti seinän hienoiset epätasaisuudet. Kiiltävä on kova, matta pehmeä. Näiden välimuoto on puolihimmeä tai puolikiiltävä maali, jolla voi käsitellä kovan kulutuksen seinäpintoja, esimerkiksi keittiössä tai eteisessä.

3. Puuta vai betonia?

Puhdas puu imee kosteaa maalia sisäänsä kiitettävästi, joten muista tämä seinämaalin riittoisuutta arvioidessasi. Täysin peittävään lopputulokseen tuskin pääsee yhdellä maalikerralla, poikkeuksena kalkkimaali. Toisaalta puu itsessään on nyt trendikäs, samoin rouhea betoniseinä vailla konstailuja. Jopa lastulevy- ja vaneriseinät jätetään trendikkäimmissä kohteissa nyt käsittelemättä! Paljaan betoni- tai puupinnan voi suojata lakkakerroksella.

4. Kalusteet samaan sävyyn

Seinän väriä ei kannata sumeilematta sutia, vaan on tärkeä ottaa huomioon myös tilaan tulevat kalusteet. Mitä haluat korostaa, mitä häivyttää? Ovatko kalusteet ja seinän sävy samalta vuosikymmeneltä vai haluatko luoda kontrasteja trendikkäiden pintojen ja antiikkihuonekalujen avulla? Uudet pinnat saattavat toisinaan aikaan ketjureaktion – kun seinät hohkaavat uutuuttaan, nuhjaantuneet mööpelit saavat pian pintaan uuden kerroksen kalustemaalia.

5. Älä unohda kattoa ja lattiaa!

Seinän väriä ohjailee lattian sävy. Mikäli lattian maalaus ei ole ajankohtaista, tutkaile seinämaalin sopivuutta nykyiseen lattiamaaliin tai muuhun pintaan. Korosta parketin kauneutta tai lautalattian elävyyttä. Voimakkailla seinäpinnoilla käännät katseen pois ikävästä muovimatosta. Katto kannattaa valita astetta vaaleammaksi kuin seinä. Näin katto tuntuu korkeammalta ja huone ilmavammalta.

6. Yhdistä ja tee efektejä!

Seinämaalilla on helppo tehdä efektejä ja kiintopisteitä. Kokeile koristemaalausta, korosta tapetilla, kehystä seinää listoilla tai elävöitä pintaa pyyhkimällä kosteaa mallia harjalla tai pyyhkeellä. Lastenhuone, keittiö tai eteinen piristyy hauskalla liitutaulumaalilla. Liitutauluun on helppo kirjoitella viestejä muille perheenjäsenille tai päivittää osostoslistaa.

Kauniit sisämaalit sekä pätevät maalaustarvikkeet löydät parhaiten Kärkkäisen verkkokaupan kautta!