Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Tuotteet 1 - 57 / 57

Tuotteet 1 - 57 / 57

Järjestä:

Järjestä:

Ilves 5l sokkelimaali
44,50 €
-50%
Norm. 89,00 €(8,90 / l)
Ilves musta RR33 puolihimmeä talomaali
8,50 € - 32,45 €
-50%
(0,94 / l)

Eskaro RK peltikattomaali
10,95 € - 79,50 €
-50%
(12,17 / l)

Ilves tummanharmaa RR23 peltikattomaali
10,95 €
-50%
Norm. 21,90 €(12,17 / l)

Eskaro RK 9l tiilikattomaali
64,50 €
-50%
Norm. 129,00 €(7,17 / l)

Ilves musta RR33 peltikattomaali
10,95 €
-50%
Norm. 21,90 €(12,17 / l)

Eskaro Ritari musta ruosteenestopohjamaali
11,95 € - 82,50 €
-50%
(1,33 / l)

Eskaro Windoora 0,45l A-pohja ovi-ja ikkunamaali
9,50 €
-50%
Norm. 18,99 €(21,11 / l)

Eskaro Kantri C-pohja himmeä ulkomaali
10,00 € - 22,95 €
-50%
(11,11 / l)

Eskaro Vahva sokkelimaali
9,45 € - 59,50 €
-50%
(10,50 / l)

Ilves a-pohja valkoinen puolihimmeä talomaali
7,45 € - 12,45 €
-50%
(8,28 / l)

Basic valkoinen 2,5L aitamaali
12,45 €
-50%
Norm. 24,90 €(4,98 / l)

Ilves 2,7l sokkelimaali
25,00 €
-50%
Norm. 49,99 €(9,26 / l)

Ilves vaaleankeltainen talomaali
8,45 € - 14,95 €
-50%
(9,39 / l)

Eskaro Kantri A-pohja puolihimmeä ulkomaali
10,95 € - 49,50 €
-50%
(4,06 / l)

Ilves A-pohja valkoinen kivitalomaali
11,45 € - 58,00 €
-50%
(1,27 / l)

Ilves punainen puolihimmeä talomaali
8,50 €
-50%
Norm. 16,99 €(9,44 / l)

Ilves A-pohja valkoinen aitamaali
14,95 €
-50%
Norm. 29,90 €(5,54 / l)

Eskaro Wood Primer ulkopohjamaali
18,95 €
-50%
Norm. 37,90 €(7,02 / l)

Eskaro Windoora ovi- ja ikkunamaali
12,95 € - 30,95 €
-50%
(4,80 / l)

Ecokoivu 5 l harmaa kelomaali
41,90 €
(8,38 / l)

Maston Modena 1 l maali
19,99 €
(19,99 / l)


Hammerite vasaralakka 750ml metallimaali
28,90 €
(38,53 / l)



Maston Modena 250 ml maali
7,99 €
(31,96 / l)




Maston Hammer sileä 750 ml metallimaali
14,95 €
(19,93 / l)

Maston Hammer sileä 2,5 l metallimaali
39,90 € - 42,90 €
(15,96 / l)

Uula A-pohja ulkopohjamaali
34,90 € - 142,00 €
(38,78 / l)


Hammerite vasaralakka 250ml metallimaali
14,90 €
(59,60 / l)

V33 2,5L lattiamaali ulos
77,90 €
(31,16 / l)

Maston Hammer vasaralakka 750 ml metallimaali
14,99 € - 15,99 €
(19,99 / l)

Uula yleisohenne
19,50 € - 34,90 €
(6,50 / l)

Hammerite sileä 250ml metallimaali
14,90 €
(59,60 / l)




Hammerite sileä 750ml metallimaali
28,90 €
(38,53 / l)



Ecokoivu 5 l tumma kelomaali
48,90 €
(9,78 / l)



Herdins musta 3L tervaöljy
69,90 €
(23,30 / l)








Tuotteet 1 - 57 / 57

Ulkomaalit piristävät talon ulkoasua

Ulkomaalit kannattaa valita aina huolellisesti kohteen mukaan. Erilaiset ulkomaalit soveltuvat eri ikäisiin taloihin, piharakennuksiin ja kesämökeille. Perinteinen punamultamaali soveltuu mainiosti vanhempiin rakennuksiin piristämään kulahtanutta julkisivua. Uudemman talon ulkomaaliksi kannattaa valita korkealuokkainen suomalaista säätä kestävä ulkomaali, joka pitää julkisivun siistissä kunnossa pitkälle tulevaisuuteen. Katon, sokkelin tai terassin maalaamiseen valitaan taas niihin parhaiten soveltuvat maalit.

Ulkomaalit kohteen mukaan

Kesä on luonnollisesti parasta aikaa suorittaa talon tai kesämökin ulkomaalaus. Jos talon julkisivun maali hilseilee ja haalistuu, on korkea aika tarttua toimeen. Vastaavasti katon tai sokkelin maalipinnan huono kunto leimaa monesti koko talon ulkoasua epäsiistiksi ja nuhjuiseksi. Terassin maalaaminen on monesti taas lähes vuosittainen maalausurakka, jolla saadaan kodin kesäiset suosikkipaikat jälleen uuteen uskoon.

Kärkkäisen verkkokaupasta löydät sopivat talon ulkomaalit, kuultomaalit ja puuöljyt erilaisille puupinnoille sekä sopivat sokkelimaalit ja kattomaalit. Talon maalaus on aikamoinen urakka, jonka lopputulos kestää vuosia eteenpäin. Maalausta varten onkin valittava laadukas säänkestävä ulkomaali, joka kestää suomalaista säätä vuodesta toiseen.

Ulkomaalauksen lämpötila vaikuttaa kuivumisnopeuteen

Ei ole aivan yhdentekevää minkälaisella kelillä taloansa maalaa. Paras keli ulkomaalaukselle on lämmin pilvipoutainen sää. Ulkomaalauksen lämpötila olisi hyvä olla +15-20 astetta ja ilman suhteellisen kosteuden arviolta 50 prosenttia. Yöaikaan maalatessa lämpötilan tulisi olla vähintään +10 astetta, jolloin maali kuivuu hyvin.

Maalattavan alustan tulisi olla puhdas, kuiva ja lämmin, mutta alusta ei kuitenkaan saa olla liian kuuma. Suorassa auringonpaisteessa ei kannata maalata tai jos on olemassa lähestyvä sateen uhka. Aamulla maalaamisen voi aloittaa aamukasteen hävittyä ja maalaaminen pitäisi lopettaa hyvissä ajoin ennen iltakasteen laskeutumista.

Myös maalin kuivumisen aikana pitää olla tarpeeksi kuivaa ja lämmintä. Jos lämpötila ja ilman suhteellinen kosteus poikkeavat ihanneolosuhteista, niin ulkomaalin kuivumisaika pitenee oleellisesti.

Talon ulkomaalit pitävät kotisi ulkoasun kunnossa

Talon ulkomaalauksella on oleellinen vaikutus rakennuksen ulkonäköön. Talon ulkomaalit suojaavat merkittävästi suomalaisen sään aiheuttamilta rasitteilta. Suojaamaton puupinta on herkempi kosteuden ja auringon UV-säteilyn aiheuttamalle kuormitukselle. Ulkomaalit suojaavat myös kiviainespintoja talon sokkelissa tai metallipintoja peltikatolla.

Kärkkäisen verkkokaupasta löydät laadukkaat ulkomaalit talon eri pinnoille. Valitse tarkoitukseesi sopiva ulkomaali julkisivulle, terassille, katolle tai oville ja ikkunoille ja tilaa kätevästi kotiisi toimitettuna! Voit olla varma, että Kärkkäisen ulkomaalien hinta on edullinen!