Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Tuotteet 1 - 60 / 86

Tuotteet 1 - 60 / 86

Järjestä:

Järjestä:

Yano Luomu 1 kg cashewpähkinä
14,90 €
-32%
Norm. 21,90 €(14,90 / kg)
Salliselta 1 kg maapähkinä
4,99 €
(4,99 / kg)

Yano Luomu 1 kg saksanpähkinä
22,90 €
(22,90 / kg)


Foodin Luomu 200g parapähkinä
7,99 €
(39,95 / kg)

Salliselta 400 g cashewpähkinä
8,39 €
(20,98 / kg)

Salliselta 400 g kuorittu manteli
7,49 €
(18,73 / kg)


Salliselta 800 g pekaanipähkinä
26,95 €
(33,69 / kg)

Salliselta 250 g pistaasipähkinä
6,85 €
(27,40 / kg)

Aduki luomu 400g manteli
12,50 €
(31,25 / kg)

Foodin Rosmariini Cashew luomu 120g
3,89 €
(32,42 / kg)

Salliselta 800 g hasselpähkinä
25,50 €
(31,88 / kg)


Aduki Luomu 500g maapähkinä
5,95 €
(11,90 / kg)




Salliselta 70 g macadamiapähkinä
3,49 €
(49,86 / kg)

Foodin Luomu 60 g valkosuklaacashew
2,99 €
(49,83 / kg)

Aduki Luomu 100g parapähkinä
4,90 €
(49,00 / kg)

Salliselta 80 g manteli
1,75 €
(21,88 / kg)

Estrella Chili nuts 140 g pähkinä
2,18 €
(15,57 / kg)

Foodin Luomu 120g saksanpähkinä
3,19 €
(26,58 / kg)


Salliselta 250 g maapähkinä
1,79 €
(7,16 / kg)


Yano Luomu 500 g pekaanipähkinä
19,99 €
(39,98 / kg)

Salliselta 250g pekaanipähkinä
9,59 €
(38,36 / kg)

Salliselta 800 g kuorittu manteli
15,99 €
(19,99 / kg)

Salliselta 800 g pistaasipähkinä
25,90 €
(32,38 / kg)

Foodin Luomu 60g raakasuklaacashew
3,15 €
(52,50 / kg)

Salliselta 80 g cashewpähkinä
1,99 €
(24,88 / kg)

Yano Luomu 500 g macadamiapähkinä
23,90 €
(47,80 / kg)


Salliselta 70 g pekaanipähkinä
2,99 €
(42,71 / kg)

Foodin Luomu 120 g cashew bruschetta
3,89 €
(32,42 / kg)

Salliselta 80 g hasselpähkinä
2,75 €
(34,38 / kg)

Taffel 300 g suolapähkinä
2,75 €
(9,17 / kg)

Salliselta 80 g valkoinen manteli
1,75 €
(21,88 / kg)

Salliselta 70 g saksanpähkinä
1,99 €
(28,43 / kg)




Taffel 175 g suolapähkinä
2,15 €
(12,29 / kg)

Aduki Luomu 100g pekaanipähkinä
5,35 €
(53,50 / kg)


Salliselta 80 g pistaasipähkinä
2,69 €
(33,63 / kg)


Salliselta 250g saksanpähkinä
5,59 €
(22,36 / kg)

Meira 300 g kuorittu manteli
6,95 €
(23,17 / kg)

Foodin Luomu Curry-Lemon 120g cashew
3,79 €
(31,58 / kg)



Foodin Luomu 200g  cashewpähkinä
5,29 €
(26,45 / kg)


Taffel 150 g Ranch Nuts
2,29 €
(15,27 / kg)

Aduki Luomu 100g macadamiapähkinä
5,89 €
(58,90 / kg)

Anyday 140 g cashewpähkinä
4,49 €
(32,07 / kg)

Foodin Luomu 60 g raakasuklaamanteli
3,15 €
(52,50 / kg)

Tuotteet 1 - 60 / 86

Pähkinät ja mantelit monipuolisen ruokavalion ytimessä

Pähkinät ja mantelit maistuvat välipalana, salaatissa, kana- ja kalaruoissa sekä monessa muussa herkussa. Niitä käytetään myös leivonnassa, ja mikäpä maistuisi paremmalta kuin kinuskinen suolapähkinäkakku. Pähkinät sisältävät paljon terveellisiä ja pehmeitä rasvoja, ja lisäksi niissä on proteiinia, kuitua, vitamiineja ja mineraaleja. Siksi ne sopivatkin niin hyvin välipalaksi ja energianlähteeksi retkelle ja pitkäkestoiseen liikuntaan.

Mitä pähkinät ja mantelit ovat?

Pähkinät sisältävät paljon energiaa, joten jo pieni annos riittää korvaamaan energiavajetta. Pähkinöiden rasva on hyvää. Se on tyydyttymätöntä ja pehmeää kasvisrasvaa, jossa on myös Omega 3 -rasvahappoja. Pähkinälajeja on kuitenkin paljon, ja ne poikkeavat toisistaan niin vitamiinien kuin mineraalien määrän suhteen. Osa pähkinöistä on palkokasveja, osa siemeniä ja osa taas hedelmien ytimiä.

Tutuimpia ja käytetyimpiä pähkinöitä ovat cashewpähkinät, hasselpähkinät, maapähkinät, pekaanipähkinät, pistaasipähkinät ja saksanpähkinät. Cashewpähkinä on pehmeä ja makea sekä sisältää pähkinöistä eniten rautaa ja sinkkiä. Se on hyvä valinta esimerkiksi dieetillä. Hasselpähkinä on voimakkaan makuinen ja hyvin rasvainen. Siinä on paljoon kuitua. Hasselpähkinä on tuttu suklaan täytteenä.

Mantelit eivät ole pähkinöitä, vaan ne ovat mantelipuun luumarjan siemeniä. Ravintoarvoltaan myös manteli on hyvin monipuolinen, ja se sopii sekä syötäväksi sellaisenaan että ruoanlaittoon ja leivontaan. Manteli käy hyvin myös erityisruokavalioihin, koska se on gluteeniton, kolesteroliton, laktoositon ja lisäksi runsaskuituinen.

Pähkinät linnuille

Useat linnut syövät mielellään pähkinöitä. Niitä voi siis laittaa lintulaudalle tarjolle. Kannattaa vain muistaa, että pähkinät eivät saa olla maustettuja ja että ne kannattaa murskata pieneksi. Kun pähkinöitä murskaa, sivutuotteena voi syntyä myös jauhoa. Tätä jauhoa linnuille ei kuitenkaan saisi antaa, koska se kostuu helposti ja vettynyt ruoka on linnuille huonoa.

Pähkinät ja mantelit ovat monipuolisia ja monikäyttöisiä. Ne säilyvät hyvin viileässä ja valolta suojattuna. Jos pähkinäpussin avaa eikä kaikkia syö kerralla, loput kannattaa laitaa ilmatiiviiseen rasiaan.

Siemenet sekä kuivatut marjat ja hedelmät sopivat hyvin yhteen pähkinöiden ja manteleiden kanssa. Esimerkiksi salaatteihin ja glögijuomiin niistä saa erinomaisen sekoituksen. Kannattaa napata ostoskoriin kaikkia näitä herkkuja ja laittaa vaikka illanistujaisissa pieniin kulhoihin tarjolle.