Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Mieli, stressi ja uni

Hyvä uni näkyy nopeasti arjessa, koska levänneenä olo on selkeämpi ja päivään riittää ihan eri tavalla virtaa. Kun uni takkuaa tai ilta venyy liian pitkään hereillä, moni alkaa etsiä keinoja, joilla nukahtamista ja iltarauhoittumista saisi tuettua omassa arjessa.

Tuotteet 61 - 104 / 104

Tuotteet 61 - 104 / 104

Järjestä:

Järjestä:

Bach Rescue Remedy 20ml night spray
16,90 €
(845,00 / l)


Kääpä Mushrooms Shiitake Soma-uute ravintolisä
18,90 € - 24,90 €
(630,00 / l)



A.Vogel Passiflora 50 ml ravintolisä
10,30 €
(206,00 / l)


Ginsemax 60 tabl. ravintolisä
11,99 €
(0,20 / kpl)



Dragon 200 g Ashwagandha-jauhe
8,99 €
(44,95 / kg)




Puhdistamo 50 ml havupuu-uute
16,90 €
(338,00 / l)


Foodin Pika-Pakuri 40 g ravintolisiä
16,90 €
(422,50 / kg)











Guarana Forte 40 tabl. ravintolisä
6,50 €
(0,16 / kpl)




Puhdistamo 50ml pakuriuute
14,90 €
(298,00 / l)





Bertil’s Unisin 90 tabl. ravintolisä
16,60 €
(0,18 / kpl)




Puhdas+ Super Uni 60 kaps ravintolisä
23,99 €
(0,40 / kpl)


Tuotteet 61 - 104 / 104

Hyvä uni takaa onnistumisen päivän askareissa

Illan tullen tuntuu mukavalta päästä nukkumaan. Päivän työt ovat päättyneet ja on aika rauhoittua. Uni ei kuitenkaan tule, ja näin käy ilta toisensa jälkeen. Kun nukahtaminen on jatkuvasti haasteellista tai nukkuminen huonoa, voidaan sanoa, että kyseessä on uniongelma. Tärkeää olisi kuitenkin, että asialla ei alkaisi stressata liikaa. Apua nukahtamisvaikeuteen kannattaa hakea ja kokeilla aluksi kotikonsteja.

Selätä uniongelmat ja nukahtamisvaikeudet kotikonstein

Tilapäiset uniongelmat ovat hyvin tavallisia, ja niistä kärsii jokainen joskus. Tavallisia unettomuutta aiheuttavia asioita ovat työstressi, myöhäinen liikunta tai liian rasvainen ja runsas ateria myöhään. Jatkuviin uniongelmiin pitää kuitenkin hakea apua. Aluksi voi kokeilla yleisimpiä nukahtamista ja unen laatua parantavia keinoja ilman ammattiapua.

Vaikka nukahtamista estää liian rasvainen ja runsas ilta-ateria, on tärkeää, että ei mene nukkumaan nälkäisenä. Nälkä nostaa vireystasoa liian korkealle. Ennen nukahtamista olisi hyvä syödä jotain hiilihydraattipitoista ja kevyttä. Esimerkiksi iltapuuro, marjat ja hedelmät ovat hyviä vaihtoehtoja.

Makuuhuone ja sen tunnelma vaikuttavat myös nukahtamiseen. Ihminen nukkuu parhaiten viileässä, pimeässä ja meluttomassa tilassa. Jos pohjoisen valoisat yöt kiusaavat kannattaa kokeilla, auttaako unimaski.

Unirytmistä on hyvä pitää tarkasti kiinni. On todettu, että sänkyyn kannattaa mennä vasta väsyneenä. Jos väkisin yrittää saada unta, siitä voi olla vain haittaa. Nukkumisrutiineista poikkeaminen voi kostautua seuraavana päivänä. Myös kaikki ärsykkeet kannattaa poistaa ennen nukkumaan menoa. Tällaisia ärsykkeitä ovat muun muassa televisio, valot ja älylaitteet.

Melatoniini auttaa tarvittaessa

Nukahtamista voi kokeilla auttaa melatoniinivalmisteilla. Ne laskevat kehon lämpötilaa ja vireystasoa. Näin syntyy nukahtamiseen tarvittava väsyneen valvetila. Melatoniini tahdistaa vuorokausirytmiä, jos sitä otetaan säännöllisesti iltaisin samaan kellonaikaan. Melatoniinia ei kuitenkaan suositella alle 18-vuotiaille, raskaana oleville tai imettäville.

Terveet elintavat, säännöllinen liikunta ja monipuolinen ruokavalio ovat myös hyvän unen taustalla. Omasta hyvinvoinnista kannattaa siis pitää huolta. Tarvittaessa melatoniini, vitamiinit ja ravintolisät buustaavat hyvinvointia. Näitä kaikkia voi hankkia Kärkkäisen verkkokaupasta kätevästi yhdellä kertaa.

❓ Usein kysyttyä uneen ja nukahtamiseen liittyvistä tuotteista

Unen tukeminen lähtee monella ihan perusjutuista, kuten säännöllisestä rytmistä, rauhallisesta iltarutiinista ja siitä, että makuuhuone tuntuu oikeasti levolliselta. Moni kiinnittää huomiota myös valoon, meluun, iltapalan ajoitukseen ja siihen, mitä tekee juuri ennen nukkumaanmenoa.

Moni ottaa unta tukevat tuotteet mukaan vertailuun silloin, kun haluaa tehdä iltahetkestä rauhallisemman ja tukea omaa nukkumaanmenorutiiniaan. Käytännössä sopivin vaihtoehto löytyy usein sen perusteella, etsitkö apua iltarauhoittumiseen, nukahtamisen tueksi vai makuuhuoneen olosuhteiden parantamiseen.

Se voi vaikuttaa yllättävänkin paljon. Monelle pimeys, viileys ja rauhallinen ympäristö ovat ihan niitä ensimmäisiä asioita, jotka vaikuttavat siihen, kuinka helposti uni tulee ja kuinka levolliselta yö tuntuu.