Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Tuotteet 901 - 960 / 1130

Tuotteet 901 - 960 / 1130

Järjestä:

Järjestä:

Alteya Organics 20 ml ruusunmarjaöljy
12,90 €
(645,00 / l)


Nurme Rosmariini 250 ml hoitoaine
8,90 €
(35,60 / l)

Unique Argan 30 ml hiusöljy
13,99 €
(466,33 / l)

Puhdas+Bee Venom 30 ml seerumi
14,90 €
(496,67 / l)




Taika ECO 50 ml päivävoide
7,99 €
(159,80 / l)


Lavera Hydro Refresh 50 ml geelivoide
18,90 €
(378,00 / l)










Luonkos Vitality Reconnecting Nature vartaloöljykakku 55g

Luonkos Vitality Reconnecting Nature vartaloöljykakku 55g

28,90 €
(525,45 / kg)

Avril Purifying Kasvoseerumi 30ml
10,40 €
(346,67 / l)


Taika 50 ml kiinteyttävä kasvovoide
12,25 €
(245,00 / l)

Attitude Moisture Rich 473ml shampoo
12,90 €
(27,27 / l)









Inkuto Puhdas luomurisiiniöljy 50g
12,90 €
(258,00 / kg)





Weleda Bronzing Kasvoseerumi 30ml
22,90 €
(763,33 / l)



Nurme Sitruunaruoho 250 ml shampoo
7,90 €
(31,60 / l)

Mossa CC voide SPF15 Light Beige 40ml
13,90 €
(347,50 / l)







Partawa Yötön yö 35 ml partavaha
18,50 €
(528,57 / l)

White Swan Shea hoitava kosteusvoide
15,90 €
(318,00 / l)

Taika 150 ml kosteuttava hoitoaine
8,20 €
(51,90 / l)

Luonkos Fruitful jauhedeodorantti 50g

Luonkos Fruitful jauhedeodorantti 50g

31,90 €
(638,00 / kg)






Mossa CC voide SPF15 Medium Beige 40ml
13,90 €
(347,50 / l)

Tuotteet 901 - 960 / 1130

Mitä on luonnonkosmetiikka?

Luonnonkosmetiikka on kosmetiikkaa, jonka raaka-aineet ovat mahdollisimman luonnonmukaisia. Valmistustapa on ympäristöystävällinen ja eettinen, luonnonkosmetiikkaa ei koskaan esimerkiksi testata eläinkokeilla.

Luonnonkosmetiikan valmistuksessa suositaan vähän prosessoituja, mahdollisimman luonnollisia raaka-aineita. Luonnonkosmetiikkasarjasta löytyvät meikkien lisäksi tuotteet ihonhoitoon, vartalonhoitoon, hiustenpesuun ja puhdistukseen, niin miehille kuin naisillekin.

Luonnonkosmetiikan käyttö edistää sekä ihmisten että luonnon hyvinvointia! Ihon kemikaalikuorma kevenee merkittävästi kun vaihdat luonnonkosmetiikkaan. Luonnonkosmetiikan käyttöä pyrkii edistämään muun muassa Pro luonnonkosmetiikka ry.

Luonnonkosmetiikkaa hiustenhoitoon eli luonnonmukainen hiustenhoito

Hiustenpesu saattaa olla merkittävä kemikaalikuorma hiuksille. Tavallisen shampoon, hoitoaineen tai suihkugeelin koostumuksessa käytetään usein haitallisiksi luokiteltuja kemikaaleja: parabeeneja, sulfaatteja, silikoneja ja formaldehydin vapauttajia (säilöntäaineita). Nämä aineet eivät edistä hiusten hoitoa, päinvastoin, ne saattavat altistaa päänahan kuivumiselle ja allergisille reaktioille.

Tavalliset shampoot pesevät päänahan liiankin rajusti: hiukset kyllä puhdistuvat hetkellisesti, mutta samalla päänahka menettää luonnollisen talikerroksensa ja hiukset rasvoittuvat entistä nopeammin. Shampoo siis altistaa hiukset ikävälle pesukierteelle.

Siirtyessäsi hellävaraisempaan luonnonkosmetiikkaan hiuksesi saattavat ensimmäisten viikkojen aikana jäädä hieman rasvaisiksi. Älä huolestu, tämä on normaali totutteluvaihe, jolloin päänahkasi pH asettuu luonnollisempaan tasoon. Hiuksia ei kannata pestä tavallista tiheämpään, mutta jos mahdollinen rasvaisuus häiritsee, ota avuksesi kuivashampoo.

Luonnonmukaiset meikit

Kasvojen iho on ohutta ja paljaana kaiken päivää. Altistamme kasvomme monille vahingolliselle asioille päivittäin: UV-säteilylle, pakkaselle, kuivuudelle ja saasteille. Kosmetiikan tuottama kemikaali määrä ei paranna asiaa. Siksi ei ole ihan sama, mitä kasvoihimme työnnämme.

Luonnonkosmetiikkameikkejä on saatavina kaikissa muodoissa: meikkivoiteena, puuterina, ripsivärinä, rajauskyninä, luomiväreinä, kynsilakkoina ja poskipunina. Huulille levitettävät huulipunat ja -kiilteet ovat ovat turvallisempi valinta luonnollisina - joutuuhan osa tuotteesta päivän aikana väkisinkin suuhun asti. Meikkilaukkua päivittäessäsi hanki luonolliselle kosmetiikallesi myös ekologiset meikkisiveltimet.

Luonnonkosmetiikka vartalonhoitoon

Silmänympärysvoiteet, ihonhoitotuotteet, kuorintavoiteet, päivävoiteet, kasvoöljyt, tehovoiteet ja naamiot hoitavat kasvojen ihoa luonnollisella tavalla. Myös aurinkovoiteet ovat saatavina luonnonmukaisina versioina. Luonnolliset ihonhoitotuotteet ja aurinkovoiteet ovat turvallinen valinta eteenkin lasten herkkää ihoa ajatellen.

Tuotteet vartalonhoitoon, ihonhoitoon, hiuksiin ja suunhoitoon tarjoaa Kärkkäinen! Tutustu myös muihin luonnonkosmetiikkatuotteisiimme, mineraalimeikkeihin, puhdistustuotteisiin ja hiusten muotoilututteisiin. Kärkkäisen verkkokauppa palvelee sinua vuorokauden ympäri!