Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Luonnonkosmetiikka

Tuotteet 181 - 240 / 1091

Tuotteet 181 - 240 / 1091

Järjestä:

Järjestä:

Puhdas+ Kofeiini hoitoöljy 100 ml
11,90 €
(119,00 / l)





Pur Aloe Aloe Vera 250ml ihogeeli
16,03 €
-30%
Norm. 22,90 €(64,12 / l)

Fiini Naturally tea tree hoitoöljy
9,99 €
(999,00 / l)

Egyptian Magic Skin Cream 59 ml voide
34,90 €
(591,53 / l)






















Cultivators Golden blonde 100g hiusväri
11,90 €
(119,00 / kg)

Sade cosmetics 100 ml kasvovesi
14,90 €
(149,00 / l)





Aqua Oleum 100ml Laventelinkukkavesi
12,90 €
(129,00 / l)



Kaurilan Sauna 200 g kaoliinisavi
24,90 €
(124,50 / kg)

Terveyskaista Kutinaton 75 ml geeli
12,50 €
(166,67 / l)





Puhdas+ Beauty Oil 50 ml jojobaöljy
10,90 €
(218,00 / l)




Puhdas+ Kofeiini Shampoo 250 ml
11,90 €
(47,60 / l)







Weleda Bronzing Kasvoseerumi 30ml
22,90 €
(763,33 / l)



Tuotteet 181 - 240 / 1091

Mitä on luonnonkosmetiikka?

Luonnonkosmetiikka on kosmetiikkaa, jonka raaka-aineet ovat mahdollisimman luonnonmukaisia. Valmistustapa on ympäristöystävällinen ja eettinen, luonnonkosmetiikkaa ei koskaan esimerkiksi testata eläinkokeilla.

Luonnonkosmetiikan valmistuksessa suositaan vähän prosessoituja, mahdollisimman luonnollisia raaka-aineita. Luonnonkosmetiikkasarjasta löytyvät meikkien lisäksi tuotteet ihonhoitoon, vartalonhoitoon, hiustenpesuun ja puhdistukseen, niin miehille kuin naisillekin.

Luonnonkosmetiikan käyttö edistää sekä ihmisten että luonnon hyvinvointia! Ihon kemikaalikuorma kevenee merkittävästi kun vaihdat luonnonkosmetiikkaan. Luonnonkosmetiikan käyttöä pyrkii edistämään muun muassa Pro luonnonkosmetiikka ry.

Luonnonkosmetiikkaa hiustenhoitoon eli luonnonmukainen hiustenhoito

Hiustenpesu saattaa olla merkittävä kemikaalikuorma hiuksille. Tavallisen shampoon, hoitoaineen tai suihkugeelin koostumuksessa käytetään usein haitallisiksi luokiteltuja kemikaaleja: parabeeneja, sulfaatteja, silikoneja ja formaldehydin vapauttajia (säilöntäaineita). Nämä aineet eivät edistä hiusten hoitoa, päinvastoin, ne saattavat altistaa päänahan kuivumiselle ja allergisille reaktioille.

Tavalliset shampoot pesevät päänahan liiankin rajusti: hiukset kyllä puhdistuvat hetkellisesti, mutta samalla päänahka menettää luonnollisen talikerroksensa ja hiukset rasvoittuvat entistä nopeammin. Shampoo siis altistaa hiukset ikävälle pesukierteelle.

Siirtyessäsi hellävaraisempaan luonnonkosmetiikkaan hiuksesi saattavat ensimmäisten viikkojen aikana jäädä hieman rasvaisiksi. Älä huolestu, tämä on normaali totutteluvaihe, jolloin päänahkasi pH asettuu luonnollisempaan tasoon. Hiuksia ei kannata pestä tavallista tiheämpään, mutta jos mahdollinen rasvaisuus häiritsee, ota avuksesi kuivashampoo.

Luonnonmukaiset meikit

Kasvojen iho on ohutta ja paljaana kaiken päivää. Altistamme kasvomme monille vahingolliselle asioille päivittäin: UV-säteilylle, pakkaselle, kuivuudelle ja saasteille. Kosmetiikan tuottama kemikaali määrä ei paranna asiaa. Siksi ei ole ihan sama, mitä kasvoihimme työnnämme.

Luonnonkosmetiikkameikkejä on saatavina kaikissa muodoissa: meikkivoiteena, puuterina, ripsivärinä, rajauskyninä, luomiväreinä, kynsilakkoina ja poskipunina. Huulille levitettävät huulipunat ja -kiilteet ovat ovat turvallisempi valinta luonnollisina - joutuuhan osa tuotteesta päivän aikana väkisinkin suuhun asti. Meikkilaukkua päivittäessäsi hanki luonolliselle kosmetiikallesi myös ekologiset meikkisiveltimet.

Luonnonkosmetiikka vartalonhoitoon

Silmänympärysvoiteet, ihonhoitotuotteet, kuorintavoiteet, päivävoiteet, kasvoöljyt, tehovoiteet ja naamiot hoitavat kasvojen ihoa luonnollisella tavalla. Myös aurinkovoiteet ovat saatavina luonnonmukaisina versioina. Luonnolliset ihonhoitotuotteet ja aurinkovoiteet ovat turvallinen valinta eteenkin lasten herkkää ihoa ajatellen.

Tuotteet vartalonhoitoon, ihonhoitoon, hiuksiin ja suunhoitoon tarjoaa Kärkkäinen! Tutustu myös muihin luonnonkosmetiikkatuotteisiimme, mineraalimeikkeihin, puhdistustuotteisiin ja hiusten muotoilututteisiin. Kärkkäisen verkkokauppa palvelee sinua vuorokauden ympäri!