Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Hyttysten ja tuholaisten torjunta

Tuotteet 61 - 120 / 235

Tuotteet 61 - 120 / 235

Järjestä:

Järjestä:


Free 100 ml active spray karkote
9,45 €
(94,50 / l)






Myrr  2 rs/pkt muurahaisrasia
9,99 €
(5,00 / kpl)







Baygon 400 ml muurahaisaerosoli
12,99 €
(32,48 / l)



Tarmo rastasverkko
1,99 € - 16,99 €






Giljotti 2 kpl hiirenloukku
6,49 €
(3,25 / kpl)


Tarmo 2kpl Etana-ansa
5,99 €
(3,00 / kpl)

Raid 4kpl kärpäspaperi
2,79 €
(0,70 / kpl)







Myrr 250g pölyte muurahaisille
10,99 €
(43,96 / kg)








Spruzit RTU 500ml torjunta-aine
14,99 €
(29,98 / l)








Berner navetta-radar 400ml
19,90 €
(49,75 / l)

Retki 100 ml hyttyssuihke
19,90 €
(199,00 / l)






Off! 25 ml viilentävä hoitogeeli
6,29 €
(251,60 / l)


Tuotteet 61 - 120 / 235

Hyönteisten torjunta-aineet päästävät pulasta

Epämiellyttävät hyönteiset ovat tuttuja itse kullekin. Jokaisen kodissa on silloin tällöin vähintään banaanikärpäsiä, muurahaisia tai kesäisin hyttysiä. Pihan kasveista voi löytyä kirvoja tai etanoita. Onneksi näistä epämukavista vieraista voi päästä eroon!

Hyönteisten torjunta-aineet ja välineet auttavat karkotusprosessissa. Hyönteiskarkotteet sisältävät yleensä torjunta-ainetta, mutta osa niistä toimii muilla mekanismeilla. Esimerkiksi kaasukäyttöinen pieni hyttyskarkotin muodostaa laitteen ympärille suoja-alueen, johon hyttyset eivät tule.

Hyönteisten torjunta puutarhassa

Osa puutarhan pienistä ötököistä on hyödyllisiä ja osa on sellaisia, ettei niistä ole hyötyä eikä haittaa. Pahimpia tuholaisia ovat kirvat, perhostoukat, kilpikirvat, kärsäkkäät, etanat ja kotilot.

Hyönteisten torjunta puutarhassa alkaa siis siitä, että tunnistaa tuholaisen, jotta ei hävitä hyödyllistä tai jopa kasveille välttämätöntä lajia.

Luonnonmukainen torjunta-aine on paras valinta varsinkin silloin, kun kyseessä ovat syötävät kasvit. Esimerkiksi Natria hyönteisten torjunta-aine on luonnonmukainen ja sopii kaikille kasveille. Se tehoaa yleisimpiin tuhohyönteisiin sekä niiden toukkiin.

Kannattaa muistaa, että kasvit tulee ruiskuttaa kauttaaltaan. On tärkeää huolehtia, että lehtien alapinnatkin tulevat käsitellyiksi.

Tärkein tuhohyönteisten torjuntakeino on pitää kasvit hyvässä kunnossa. Kun kasvit saavat ravinteita ja vettä, ne sietävät tuholaisia paremmin. Myös rikkakasvien kitkeminen on tärkeää, jotta kasvilla olisi kunnolla tilaa kasvaa ja voimistua.

Hyönteisten torjunta sisätiloissa

Sisätiloissa tavallisia tuhohyönteisiä ovat esimerkiksi koit tai turkiskuoriaiset. Sokeritoukat ja banaanikärpäset ovat harmittomia vaikkakin epämiellyttäviä. Näihin hyönteisiin tehoavat hyvin erilaiset sisätilojen torjunta-aineet sekä yleistorjunta-aineet.

Ensimmäinen askel hyönteisten torjunnassa on selvittää, miksi ja miten hyönteiset tulevat sisätiloihin. Osa niistä tulee suojaan ja osa hakee ravintoa. Myös hyönteisten kulkureitin selvittäminen on tärkeää, jotta torjunta voidaan suunnata juuri oikealle alueelle.

Sisätiloissa ennaltaehkäisevä torjunta on esimerkiksi muurahaisten käyttämien kulkureittien tukkimista. Lentävien hyönteisten kulkureittejä on mahdotonta selvittää, mutta niiden käyttämät ravinnonlähteet voidaan kuitenkin poistaa.

Todella usein käy niin, että ennaltaehkäisy ei auta. Silloin hyönteisten torjunta-aineet ovat välttämättömiä. Tehokkaat torjunta-aineet ja välineet löytyvät esimerkiksi tuotemerkeistä Berner, Bayer Garden, Off ja Thermacell. Näihin vaihtoehtoihin voi tutustua muun muassa Kärkkäisen verkkokaupassa.

Torjunta-aineet puutarhassa ja sisätiloissa on hyvä säilyttää turvallisessa paikassa, jotta ne eivät pääsisi vääriin käsiin. Useimmat torjunta-aineet ovat kuitenkin nykyisin luonnonmukaisia ja myös lapsille ja lemmikeille turvallisia.