Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Tuotteet 1 - 60 / 161

Tuotteet 1 - 60 / 161

Järjestä:

Järjestä:

Ida Warg Beauty Repair 100ml korjaava hiusseerumi
8,86 €
-30%
Norm. 12,65 €(88,60 / l)
Herbina Moisturizing 150 ml hoitosuihke
3,19 €
-20%
Norm. 3,99 €(21,27 / l)

HD Keratin + Argan 100 ml hiusöljy
7,92 €
-20%
Norm. 9,90 €

Ida Warg Beauty Intense Moisture 250ml tehokosteuttava hiusnaamio
11,06 €
-30%
Norm. 15,80 €(44,24 / l)

Ida Warg Beauty Repair 250ml korjaava hiusnaamio
11,06 €
-30%
Norm. 15,80 €(44,24 / l)

Ida Warg Beauty Plumping 250ml erittäin tuuheuttava hiusnaamio
11,06 €
-30%
Norm. 15,80 €(44,24 / l)

LV kuiville hiuksille 150 ml hoitosuihke
3,83 €
-20%
Norm. 4,79 €(25,53 / l)

Ida Warg Beauty Silver 250ml hopeahiusnaamio
11,06 €
-30%
Norm. 15,80 €(44,24 / l)

Herbina Intense Moisturizing 250ml hiusnaamio
5,00 €
-20%
Norm. 6,25 €(20,00 / l)

Ida Warg Beauty 150ml jätettävä hoitoainesuihke
8,54 €
-30%
Norm. 12,20 €(56,93 / l)

Ida Warg Beauty Scalp Balance 150ml vaahtoava naamio
9,77 €
-30%
Norm. 13,95 €(65,13 / l)


Ida Warg Beauty Scalp Balance 75ml hiusseerumi
9,77 €
-30%
Norm. 13,95 €(130,27 / l)


Ida Warg Beauty Moisture 100ml kosteuttava hiusseerumi
8,86 €
-30%
Norm. 12,65 €(88,60 / l)

Puhdas+ Rosmariini 100 ml hiusvesi
8,99 €
(89,90 / l)




Puhdas+ Kofeiini hoitoöljy 100 ml
11,90 €
(119,00 / l)


Wella SP LUXE Oil 100 ml hiusöljy
15,29 €
(152,90 / l)

OGX Argan Oil Morocco 118 ml kuivaöljy
13,15 €
(111,44 / l)

Bio Rich 250 ml hoitosuihke
3,39 €
(13,56 / l)

Varpu Oliivi 100 ml hoitosuihke
2,99 €
(29,90 / l)





Unique Hiupohjan 30 ml hoitoöljy
13,50 €
(450,00 / l)
















XZ Aito 75 ml öljyhoito
4,79 €
(63,87 / l)







mjuuk Silver 200ml hiusmaski
7,99 €
(39,95 / l)







Tuotteet 1 - 60 / 161

Hiustenhoitotuotteet kaikille hiuksille

Raskaasti rasvoittuvien tai kuivien hiusten hoito kotikonstein onnistuu helposti oikeilla tuotteilla. Hiusten muotoilu, pesu, värjäys sekä epäpuhtaudet rasittavat hiuksia ja voivat tehdä niistä latteat sekä helposti katkeilevat. Hiusten tehohoito auttaa hiuksia pysymään terveinä ja elinvoimaisina. Kun elämäntavat ja ruokavalio ovat tasapainossa, näkyy lopputulos myös hiuksissa. Apu hiustenlähtöön voikin piillä lautasella.

Apua hiustenlähtöön voi lähteä hakemaan hiusjuurta vahvistavista tehohoitoaineista ja shampoista, mutta kokonaiskuvan kannalta tulisi aina kiinnittää huomiota hiustenlähdön juurisyihin.

Mistä hiustenlähtö johtuu?

Hiustenlähtöön voi olla monia syitä. Tavallisesti syy löytyy perintötekijöistä. Jos suvusta löytyy kaljupäisiä miehiä monessa polvessa, erittäin isolla todennäköisyydellä kaljupäisyys näkyy myös seuraavissa polvissa. Naisilla ei yleensä ole perinnöllistä hiustenlähtögeeniä, sillä vaikka toinen X-kromosomi sisältäisi sen, toinen kromosomi on terve.

Täysin huolettomana ei naispuolistenkaan saa olla hiustenlähdön suhteen. Myös naisilla hiukset alkavat iän myötä vähenemään. Hiukset ohenevat ja vähenevät etenkin keskeltä päätä. Naisilla siis niin sanottu pälvikalju on tyypillisempi kuin pakeneva hiusraja. Hiusten oheneminen on luonnollinen seuraus hormonitoiminnan hidastumisesta.

Monet tuoreet äidit kärsivät runsaasta hiustenlähdöstä. Tämä johtuu tavallisesti siitä, että raskauden aikana hiukset ovat voineet hyvin, sillä lisääntynyt estrogeenihormoni pidentää hiusten kasvu- ja lepovaiheita. Kun tämä onnellinen aika on synnytyksen myötä ohi, palaavat hormonit normaalille tasolle ja hiukset, joiden lepo-tai kasvuvaihe piteni raskauden johdosta, irtoavat.

Ruokavaliolla on osuutta hiustenlähtöön

Hiukset tarvitsevat vitamiineja, kivennäisaineita ja rasvahappoja pysyäkseen terveinä ja hyvinvoivina. Esimerkiksi raudan tai proteiinin puute voi johtaa hiustenlähtöön, joten erityisesti vegaanien on syytä kiinnittää huomiota tasapainoiseen ruokavalioon. Näiden lisäksi hiukset tarvitsevat myös kuparia, rikkiä ja magnesiumia. Toisaalta taas liiallinen määrä A-vitamiinia voi johtaa hiustenlähtöön.

Muista hiustenlähdön syitä ovat esimerkiksi liian kova hiusten käsittely tai värjäys, kova stressi, tietyt sairaudet tai lääkitys. Esimerkiksi kilpirauhasen vajaatoiminta, diabetes, keliakia tai nivelreuma voivat aiheuttaa hiustenlähtöä. Myös masennus- ja verenpainelääkkeiden sivuvaikutuksena hiukset voivat ohentua tai lähteä. Syöpähoidossa käytetyt solusalpaajat aiheuttavat voimakasta hiustenlähtöä ja siksi syöpäsairaat ovatkin usein hiuksettomia.