Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Puutarhan tarvikkeet

Tuotteet 1 - 60 / 1024

Tuotteet 1 - 60 / 1024

Järjestä:

Järjestä:

Painekyllästetty tolppa
2,09 € - 2,99 €
-40%
KM 25cm orkidea tekokasvi lajitelma
1,90 €
-52%
Norm. 3,95 €

Sekure vihreä 110 g/m² 1x50 m suoja-aita
24,95 €
-50%
Norm. 49,90 €

Swim&Fun CombiTabs klooriton yhdistelmätabletti
19,90 €
-33%
Norm. 29,90 €


Sekure vihreä 190 g/m² 1x50 m suoja-aita
39,95 €
-50%
Norm. 79,90 €

Green Land Patio 100 cm lasielementti
59,00 € - 78,90 €
-25%

Sekure oranssi 110 g/m² 1x50 m suoja-aita
24,95 €
-50%
Norm. 49,90 €

Sekure oranssi 190 g/m² 1x50 m suoja-aita
39,95 €
-50%
Norm. 79,90 €

Green Land Patio tolppa lasielementille
39,00 €
-19%
Norm. 47,90 €




Hortus musta tolpanhattu
1,59 € - 2,69 €



Fixmaster HOT aitatolpan jalka
3,99 € - 7,99 €


Green Land Garden alumiininen aitaelementti
98,90 € - 99,00 €



Tintin 1 kg linnun rasvasiemenseos
4,50 €
(4,50 / kg)








Osku 5 kg pihalinnuille perusseos
13,99 €
(2,80 / kg)

Sumutinpullo 650ml
2,99 €

Osku 5kg linnuille pähkinä
17,99 €
(3,60 / kg)




Maanlämpömittari
10,99 €






Finnmari kranssi
14,90 € - 19,90 €

Osku 6 x 90 g verkoton talipallo
1,15 €
(2,13 / kg)





H&S syyskranssi
22,90 €

Talvilintu Pähkinätanko 1kg
5,15 €
(5,15 / kg)









Osku 2 kg kuoreton kaura
3,29 €
(1,65 / kg)


Tuotteet 1 - 60 / 1024

Puutarhan tarvikkeet pihan hoitoon

Puutarhan hoito on mieltä virkistävä ja inspiroiva harrastus, mutta oma piha vaatii myös vaivannäköä, kunnossapitoa, tarvikkeita ja kalustoa. Puutarhatyökalut tarvitsevat lisäksi säilytystilaa sekä huoltoa ympäri vuoden. Lisäksi pihalle on usein sijoitettava paljon muitakin toimintoja: paikka polttopuille, polkupyörille, roskiksille sekä kompostorille. Ikuisena riesana ovat lisäksi tuhohyönteiset sekä muut kutsumattomat vieraat.

Puutarhan hoitotarvikkeet

Mitä puutarhan hoitamiseen tarvitaan? Kaluston määrä riippuu tottakai omasta harrastuneisuudesta mutta myös omasta vaatimustasosta. Riittääkö syksyn lehtien kokoamiseen harava tai tarvitaanko lisäksi lehtipuhallin? Onnistuuko pihan tavikunnossapito pelkällä kolalla tai lapiolla vai onko lumilinko välttämätön?

Haravan ja lumilapion lisäksi pihan omistaja tarvitsee ainakin ruohonleikkurin, ellei koko piha ole pelkkää asfalttia. Leikkurikaan ei tosin ole välttämätön edes vehreästä pihasta haaveilevalle: tylsän nurmikon voi aivan hyvin muuttaa ekologiseksi ja helppohoitoiseksi kukkaniityksi. Jos koko pihan kattava niitty ei innosta, niitylle voi rajata kauniisti timmin kaistaleen vaikkapa pihan perälle.

Kukkaniittyjen soisi yleistyvän kaupunkipihoissa, sillä pölyttäjien katoaminen on hälyttävä ongelma. Ilman pölyttäjiä puutarhassa on mahdotonta saada kasvamaan yhtään mitään. Kahdesti vuodessa tapahtuvan niiton lisäksi niitty ei tarvitse mitään muuta hoitoa. Ötököitä silmällä pitäen voi niityn lisäksi pihaan lisätä hauskoiksi yksityiskohdiksi hyönteishotelleja, tosin niiden arvo on lähinnä koristeellinen.

Kasteluvesi pitää puutarhan kukoistavana

Puutarhan hoitoon tarvitaan maan lisäksi runsaasti kasteluvettä. Kasteluveden voi ottaa sadevetenä talteen isoihin tynnyreihin, mutta ulos asennettu hana ja kasteluletku ovat kuivina kesinä välttämättömiä. Kovin kauaa ei ison pihan kanssa jaksa rallia kastelukannun kanssa sisälle ja takaisin. Kasteluletku kannattaa varata tarpeeksi pitkäksi, jotta se yltäisi mielellään koko pihan kaikkiin kohtiin.

Kesän ikuinen vitsaus ovat inisevät hyttyset, eivätkä paarmat ja ampiaisetkaan mieltä ylennä. Epämiellyttävien hyönteisten varalta istuskelualueet kannattaa suojata sääskiverkoin tai ottaa avuksi hyttyskarkottimet.

Myrkkyjä ja erilaisia kemikaaleja ilmaan päästäviä laitteita kannattaa välttää, sillä ikävien ötököiden lisäksi huutia saavat myös puutarhan hyvät hyönteiset. Mitään tuholaismyrkkyjä ei tulisi myöskään tuoda pihaan jossa on pieniä lapsia, lemmikkejä tai jos puutarhassa kasvatetaan syötäviä kasveja.