Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Tuotteet 1 - 60 / 95

Tuotteet 1 - 60 / 95

Järjestä:

Järjestä:

Novita 7 Veljestä 100 g lanka
2,99 €
-17%
Norm. 3,59 €
Novita 7 Veljestä Raita 100g lanka
4,59 € - 5,95 €
-23%

Drops Air 50g lanka
3,98 €
-30%
Norm. 5,69 €

Drops Lima 50 g lanka
1,81 € - 1,88 €
-30%
(36,20 / kg)

Drops Alpaca 50 g lanka
2,58 € - 2,65 €
-30%
(51,60 / kg)

Drops Nord Uni Colour 50 g lanka
1,88 €
-30%
Norm. 2,69 €

Istex Alafosslopi 100 g lanka
6,00 € - 6,94 €
-14%

Drops Nepal 50 g lanka
1,81 € - 1,88 €
-30%
(36,20 / kg)

Drops Melody 50 g lanka
2,58 €
-30%
Norm. 3,69 €(51,60 / kg)

Drops Flora 50 g lanka
1,81 €
-30%
Norm. 2,59 €(36,20 / kg)

Drops Boucle Alpaca 50g lanka
2,58 €
-30%
Norm. 3,69 €(51,60 / kg)

Drops Nord Mix 50 g lanka
1,95 €
-30%
Norm. 2,79 €(39,00 / kg)

Drops Sky 50g lanka
3,68 €
-30%
Norm. 5,25 €

Drops Puna 50 g lanka
2,44 €
-30%
Norm. 3,49 €(48,80 / kg)

Drops Andes 100 g lanka
3,49 € - 3,61 €
-30%
(34,90 / kg)

Drops Soft Tweed 50g lanka
3,35 €
-30%
Norm. 4,79 €(67,00 / kg)

Alize Superwash kirjava 100g sukkalanka
5,60 €
(56,00 / kg)

Alize Puffy More 150 g lanka
4,99 € - 5,30 €


Drops Glitter 10g lanka
2,00 €
(200,00 / kg)


Drops Paris 50 g lanka
1,25 €
(25,00 / kg)

Drops Snow 50 g lanka
2,19 €
(43,80 / kg)



Kaupunkilanka Rotvalli 100 g lanka
3,75 €
(37,50 / kg)

Drops Safran 50 g lanka
1,69 €
(33,80 / kg)

Drops Daisy 50g lanka
3,40 €

Kaupunkilanka Tehdas 100 g lanka
2,70 €
(27,00 / kg)




Drops Fabel 50 g lanka
2,29 €

Lankava Lysti 100 g sukkalanka
3,90 €
(39,00 / kg)

Novita Tuuli 25 g lanka
3,89 €
(155,60 / kg)

Drops Fabel Print 50 g lanka
2,79 €
(55,80 / kg)

Drops Muskat 50 g lanka
1,95 €
(39,00 / kg)

Drops Alaska 50g lanka
2,49 €
(49,80 / kg)


Drops Belle 50 g lanka
1,75 €
(35,00 / kg)



Glorex Makramee Rope 3mm kierrenaru
9,99 €
(39,96 / kg)


Novita Aura 50 g lanka
2,45 €


Drops Cotton Light 50 g lanka
1,39 €
(27,80 / kg)

Suomen Lanka Moppari 1 kg kierrenaru
18,50 € - 18,59 €



Austermann Step Mix 4-säikeinen 100g lanka
10,90 €
(109,00 / kg)

Austermann Step Classic 4-säikeinen 100g lanka
9,90 € - 9,99 €
(99,00 / kg)

Koukussa trikookude
5,50 €

Lankava Naturelli Sulava 100g lanka
4,99 €
(49,90 / kg)

Lankava Eko Mini 355 m ontelokude
14,90 €
(14,90 / kg)


Drops Snow Mix 50 g lanka
2,59 €
(51,80 / kg)


Himalaya Socks Bamboo 100g sukkalanka
5,69 €
(56,90 / kg)

Tuotteet 1 - 60 / 95

Käsityölangat – tekemisen iloa!

Käsityölangat tarjoavat erilaisten itsevalmistettujen tuotteiden laadukkaan valmistamisen. Käsityölangat valmistetaan korkealaatuisista materiaaleista ekologisuutta unohtamatta. Käsistään kätevä voi loihtia näyttäviä teoksia pelkän narun avulla.

Kärkkäisen verkkokauppa on käsitöistä innostuneen ihmisen unelmakauppa. Meiltä löytyvät niin kankaat, käsityötarvikkeet, neulat, puikot, koukut sekä runsas valikoima erilaisia lankoja. Käsityölangat ovat ompelu- ja villalankoja paksumpia nyörimäisiä lankoja, joita käytetään pääsääntöisesti virkkaus- ja kudontatöissä mutta myös makrameesolmeiluun.

Virkkaus ei ole mummojen juttu

Virkkaaminen on pitkään mielletty vanhempien ihmisten harrastukseksi, mutta nykyään se on yhä nuorempien suosiossa. Trendikkäät käsityölangat ovat kasvattaneet virkkauksen suosiota, sillä nykyään useat nuoret harrastavat erilaisten sisustustuotteiden virkkaamista. Virkkaustrendi näkyy etenkin vahvempien virkkauslankojen menekissä.

Itse virkattu matto löytyy usean nuoremmankin naisen kotoa, sillä helppo ja yksinkertainen pyöreä ontelokudematto on nopea tapa saada laadukas ja kaunis matto kotiin. Ontelokude on kuin trikookude, mutta se on huomattavasti tasalaatuisempaa sekä helpommin käsiteltävää. Ontelokuteista löytyy runsaasti eri värivaihtoehtoja sekä joihinkin on lisätty kimalteisuutta lisääviä ominaisuuksia.

Reilun vahvuinen ontelokude vaatii paksun virkkuukoukun, minkä ansiosta silmukoiden koot ovat reiluja. Ontelokuteella virkatessa työ on huomattavasti nopeampaa, mitä tavallisella virkkuulangalla. Myös pienempien lasten virkkaus- sekä kudontaharjoittelut on hyvä tehdä vahvalla ontelokuteella, sillä lapsen on helpompi hahmottaa vahvan langan avulla silmukoiden merkitys.

Makramee syntyy solmuja tekemällä

Makramee on todella vanha käsityötaiteen laji, joka on nostanut päätään viimeisten vuosien aikana. Makramee on eräänlaista solmutaidetta, jota käyttämällä voidaan tuottaa huikaisevan taidokkaita teoksia esimerkiksi seinäkoristeeksi tai vaikkapa riippumatoksi.

Makramee on näyttävintä silloin, kun käytetään suhteellisen vahvoja solmeilulankoja, sillä silloin erilaisten solmujen vaihtelevuus tulee kauniisti esille. Punoskude sekä kierrenaru sopivat hyvin makrameen tekoon, mutta myös trikookude sekä ontelokude sopivat mainiosti. Makramee ohjeita kannattaa etsiä alan sivustoilta sekä esimerkiksi YouTube-kanavilta.

Käsityölankojen moninaisuus on runsas ja niitä voikin käyttää erilaisten käsitöiden valmistamiseen, mutta myös arjen käyttönaruina. Esimerkiksi vahva ja venymätön punoskude on näyttävä valinta esimerkiksi kauniiden lahjojen paketoinnissa.

Kärkkäisen verkkokaupasta löydät runsaan määrän erilaisia käsityölankoja. Tilaa meiltä ihanat käsityölangat ja saat mukavaa tekemistä käsillesi sekä mukavia aivopähkinöitä aivoillesi!