Uusi ja jännittävä ”puhallettu” lanka pehmeästä babyalpakasta ja ihanasta ja lämpimästä merinovillasta. Langan rakenne on ainutlaatuinen ja valmistuksessa käytetään kaikkein uusinta teknologiaa - kehräyksen sijaan babyalpakan ja villan kuidut puhalletaan tuubiksi. Tästä syystä neuleista tulee 30-35% keveämpiä, kuin saman paksuisista neuleista, jotka on valmistettu tavalliseen tapaan kehrätyistä langoista.
DROPS Air on - kuten sen nimikin kertoo - hyvin ilmava lanka, joka tuntuu hyvältä ihoa vasten ja siksi se sopiikin hyvin esimerkiksi asusteisiin, huiveihin, puseroihin ja jakkuihin. Voit tehdä sekä kohoneuleita että palmikkoneuleita. DROPS Air-langasta tehdyt neuleet eivät myöskään kutita, joten ne ovat loistava valinta herkälle iholle.
- Materiaali: 65 % alpakka, 28 % polyamidi, 7 % villa
- Paino/Juoksevuus: 50 g = n. 150 m
- Puikot: 5 mm
- Neuletiheys: 10 x 10 cm = 17 s x 22 krs
- Pesuohje: Käsinpesu max 30 C / Tasokuivaus
- Öko-Tex® sertifikaatti
- Valmistettu EU:ssa
HUOM! Lankojen värjäyserät ovat pieniä. Emme pysty takaamaan suurissa tilauksissa, että kaikki langat ovat samaa värjäyserää. Huomioithan myös, että lankojen kuvat ovat suuntaa antavia. Sävyt voivat hieman vaihdella johtuen lankaerästä tai näytön asetuksista.