Tämä täysin sokeriton ja yllättävän pehmeän makuinen suklaa sisältää arvokkaista trinitario kaakaopavuista peräisin olevien raaka-aineiden lisäksi vain ripauksen eteeristä veriappelsiiniöljyä, joka antaa tuotteelle lempeän hedelmäisen jälkimaun. Suklaan ainesosaluettelo on Vivanille tyypillisellä tavalla lyhyt ja selkeä ja maku puhdas, hienostunut ja silkinpehmeä. Tämä aromaattinen, suussa sulava tumma suklaa on todellinen makuelämys.
Demeter: Saksan vanhin luomusertifiointijärjestelmä on myös kaikista tiukin. Vuonna 1924 käyttöön otettu Demeter -merkki tarkoittaa biodynaamista kiertotaloutta, jossa maatila nähdään itseään ylläpitävänä ihmisten, eläinten, kasvien ja maaperän välisenä symbioosina, ja jossa luonnollisilla lannoitusmenetelmillä varmistetaan maaperän korkea hedelmällisyys.
Vivanin Demeter-sarjassa käytetty kaakao on peräisin kolmelta tilalta Dominikaanisesta tasavallasta ja on täysin jäljitettävissä. Kuten hyvälle pavusta-suklaaksi -suklaalle tavallista, kaakaopavut paahdetaan ja jauhetaan tietysti itse.
Ainesosat: Kaakaomassa**, kaakaovoi**, kaakaojauhe**, eteerinen öljy: veriappelsiiniöljy* 0,4 %. *=luomuviljelty, **=Biodynaamisesti viljelty. Kaakaopitoisuus 100 %. Saattaa sisältää jäämiä: PÄHKINÖISTÄ, MAIDOSTA ja GLUTEENISTA.
Alkuperämaa: Saksa
Ravintosisältö 100g/100ml:
Energia 2657 kJ / 644 kcal
Rasva 60 g, josta tyydyttynyttä: 36 g
Hiilihydraatit: 7,9 g, josta sokereita: 0,20 g
Proteiini: 12 g
Suola: 0,03 g
Tarkista tuotetiedot aina myös tuotteen pakkauksesta.
Markkinoija/Maahantuoja:
Itu Biodyn Oy
Vivani Demeter 90 g mörk choklad 100 % blodappelsin
Ingredienser: Kakaomassa**, kakaosmör**, kakaopulver**, eterisk olja: blodapelsinolja* 0,4%. *=ekologiskt odlad, **=Biodynamiskt oslad. Kakaohalt 100%. Kan innehålla spår av NÖTTER, MJÖLK och GLUTEN.
Ursprungsland: Tyskland
Näringsinnehåll 100g/100ml:
Energi: 2657 kJ / 644 kcal
Fett: 60 g, varav mättat fett: 36 g
Kolhydrater: 7,9 g, varav sockerarter: 0,20 g
Protein: 12 g
Salt: 0,03 g
Kontrollera produktinformationen alltid också på förpackningen.
Importör/Marknadsförare:
Itu Biodyn Oy