Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Tekstiilien pesuaineet ja käsittelyaineet

Tuotteet 1 - 60 / 416

Tuotteet 1 - 60 / 416

Järjestä:

Järjestä:

Sanytol 1 l desinfiointiaine vaatteille
4,99 €
-21%
Norm. 6,29 €(4,99 / l)
Golden Star 700 g sitruunahappo
4,99 €
-36%
Norm. 7,75 €(7,13 / kg)

Dr. Beckmann 24 kpl värin- ja liankerääjäliina
3,99 €
-30%
Norm. 5,69 €(0,20 / kpl)

Wau! Sensitive Color 1,5 l pyykinpesuneste
2,49 €
-17%
Norm. 2,99 €(1,66 / l)

Omo Color 920 ml pyykinpesuneste
5,39 €
(5,86 / l)

Heti 200 ml 2in1 koneenpuhdistus
2,12 €
-20%
Norm. 2,65 €(10,60 / l)



LV Color 2,5 l pyykinpesuneste säästöpakkaus
5,64 €
-20%
Norm. 7,05 €(2,26 / l)






LV 2in1 150 ml tahranpoistospray
2,23 €
-20%
Norm. 2,79 €(14,87 / l)


LV Sport 750 ml pyykinpesuneste
3,75 €
-20%
Norm. 4,69 €(5,00 / l)

Wau! Black 1,5 l pyykinpesuneste
2,49 €
-17%
Norm. 2,99 €(1,66 / l)

Wau! Color 1,5 l pyykinpesuneste
2,49 €
-17%
Norm. 2,99 €(1,66 / l)

Softlan Emotions Energizing Blue Hibiscus 650 ml huuhteluaine
2,00 €
-30%
Norm. 2,85 €(3,08 / l)



Heti Kesä 1,5 l kirjopesuaine
6,07 €
-20%
Norm. 7,59 €(4,05 / l)

Clovin Multi Color 5kg pesujauhe värilliselle pyykille
7,30 €
-15%
Norm. 8,59 €(1,46 / kg)

Clovin MultiColor Black 2,2 l pyykinpesuneste
3,73 €
-15%
Norm. 4,39 €(1,70 / l)

Softcare 300 ml kenkäsuoja
8,54 €
-10%
Norm. 9,49 €(28,47 / l)





LV Color 750 g pesujauhetiiviste
3,32 €
-20%
Norm. 4,15 €(4,43 / kg)

LV Black 750ml pyykinpesuneste
3,83 €
-20%
Norm. 4,79 €(5,11 / l)

LV White 750ml pyykinpesuneste
3,83 €
-20%
Norm. 4,79 €(5,11 / l)

Heti Tahraton 750 ml tahranpoistoaine
7,92 €
-20%
Norm. 9,90 €(10,56 / l)

Abena Puri-Line 5 kg kirjopyykinpesujauhe
11,40 €
-20%
Norm. 14,25 €(2,28 / kg)



Abena Puri-Line 5 l nestemäinen pyykinpesuaine
24,56 €
-20%
Norm. 30,70 €(4,91 / l)

LV Pikkuväki 1,5 l pyykinpesuneste
5,91 €
-20%
Norm. 7,39 €(3,94 / l)

Wau! Sport 1,5 l pyykinpesuneste
2,49 €
-17%
Norm. 2,99 €(1,66 / l)

LV 750 ml tiivistetty huuhteluaine
1,99 €
-20%
Norm. 2,49 €(2,65 / l)

Heti Raikas 500 ml pyykkietikka
4,63 €
-20%
Norm. 5,79 €(9,26 / l)

LV Valko 750 g pesujauhetiiviste
3,32 €
-20%
Norm. 4,15 €(4,43 / kg)

Softlan Supreme Freshness Ocean Breeze 800 ml huuhteluaine
3,64 €
-30%
Norm. 5,20 €(4,55 / l)

LV Color 750 ml pyykinpesuneste
3,67 €
-20%
Norm. 4,59 €(4,89 / l)


LV Color 1,5 l pyykinpesuneste täyttöpussi
4,63 €
-20%
Norm. 5,79 €(3,09 / l)

Clovin MultiColor Universal 2,2 l pyykinpesuneste
3,73 €
-15%
Norm. 4,39 €(1,70 / l)

Clovin MultiColor 600 g pesujauhe
1,44 €
-15%
Norm. 1,69 €(2,40 / kg)





Heti Workwear 1,5 l pyykinpesuneste
12,55 €
-20%
Norm. 15,69 €(8,37 / l)

Heti Kesä 500 ml pyykkietikka
4,63 €
-20%
Norm. 5,79 €(9,26 / l)

Softlan Lavender 300 ml tekstiilisuihke
3,77 €
-30%
Norm. 5,39 €(12,57 / l)



Heti Laventeli 750 ml hienopyykinpesuneste
4,28 €
-20%
Norm. 5,35 €(5,71 / l)

Tuotteet 1 - 60 / 416

Valitse tekstiilien pesuaineet oikein

Suomalaisilla on pinttynyt tapa pestä pestä pyykkinsä aina totutulla tavalla. Vaikka jokaiselle vaatekappaleelle ei ole syytä valita yksilöllistä pesuohjelmaa, pyykkäysrutiinit kannattaa silti päivittää tähän päivään.

Nestemäinen pesuaine vai pesupulveri?

Nestemäiset pesuaineet ovat suosittuja, mutta pesujauheilla on oma vankka kannattajakuntansa. Nestemäisiä pesuaineita on helppo käyttää, eikä niistä jää ikäviä jälkiä saumoihin tai taskun mutkiin. Ne sisältävät optisia kirkasteita, mutta eivät lainkaan valkaisuaineita.

Pesujauheet ovat perinteinen ja tuttu vaihtoehto. Jauheet pesevät tehokkaasti ja ne myydään usein taloudellisimmissa pakkauksissa. Pulveri mielletään usein myös nestemäistä pesuainetta ekologisemmaksi, sillä pesuainepakkaukseen on merkitty enemmän ympäristömerkintöjä. Lisäksi pahvipakkaus on muovipulloa helpommin kierrätettävissä. Usein pesuaineen valinta on kuitenkin tottumiskysymys, molemmilla vaihtoehdoilla saa varmasti puhdasta aikaan.

Nestemäisen pesuaineen ja pulverin lisäksi markkinoilla on myös pyykinpesutabletteja sekä pyykkisaippuaa, jota voi hyödyntää matonpesussa, käsipyykissä tai raasteena pesukoneessa. Saippua sopii eteenkin hellävaraisille tekstiileille, kuten villalle tai silkille, joille ei suositella tavallista pesuohjelmaa. Ohjeita pyykinpesuun tarjoavat esimerkiksi Martat.

Tarvitaanko huuhteluainetta?

Huuhteluaineen tehtävänä on poistaa vaatteiden sähköisyyttä ja tehdä tekstiileistä pehmeämpiä. Huuhteluainetta saattaa kuitenkin jäädä vaatteet pinnalle, mikä aiheuttaa epämiellyttäviä iho-oireita. Aivan pienten lasten pyykissä huuhteluainetta ei tulisikaan käyttää lainkaan. Monet ovat mieltyneet pyykkietiikkaan huuhteluaineen korvaajana.

Allergisen kannattaa valita hajusteeton pesuaine. Hajusteeton on hyvä valinta myös muille, sillä kanssaihmiset eivät välttämättä koe pyykin voimakasta tuoksua miellyttävänä. Hajusteet kuormittavat myös turhaan ympäristöä.

Pesuaine täytyy myös annostella oikein. Liika pesuainemäärä ei tee pyykistä yhtään puhtaampaa. Vaikeiden tahrojen esikäsittely auttaa saavuttamaan paremman lopputulokseen.

Tekstiiliväri on kulahtaneen vaatteen pelastus

Pyykinpesu kuluttaa vaatetta. Ajan myötä kuitu kuluu ja värit haalistuvat. Jos kangas tuntuu muuten jämäkältä ja ehjältä, suosikkivaatetta ei kannata hävittää haalistumisen takia. Hyvä ratkaisu on tekstiilivärit. Tekstiilivärit sopivat puuvillalle tai muille luonnonkuiduille, sillä väri tarttuu heikosti tartu tekokuituihin. Siksi usein vaatteiden tekokuitulangalla tehdyt tikkaukset värjäytyvät heikommin kuin vaatekangas. Uutta kangasta värjätessäsi huolehdi vaatteen esipesusta, jotta kankaan mahdolliset pintakäsittelyaineet eivät pilaisi lopputulosta.

Olipa vaatimuksesi pyykinpesulle mitkä hyvänsä, Kärkkäisen verkkokaupan laaja pyykinpesuaineiden tuotevalikoima tekee pyykkipäivästäsi paremman! Valitse sinulle sopivin tuote ja nauti puhtaan pyykin tuoksusta.