Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Tuotteet 1 - 60 / 94

Tuotteet 1 - 60 / 94

Järjestä:

Järjestä:

Mustaherukka+Tyrniöljy Omegat 60 kaps. ravintolisä
13,64 €
-30%
Norm. 19,49 €(0,23 / kpl)
Puhdas+ Omega-3 180 mg EPA+120 mg DHA ravintolisä
6,90 € - 9,90 €
(0,04 / kpl)

Reformi Aktiv Lecithin 250 g soijalesitiinirae
8,49 €
-15%
Norm. 9,99 €(33,96 / kg)

Vitamar 1000 Omega-3 100 kaps. ravintolisä
15,90 €
-20%
Norm. 19,90 €(0,16 / kpl)

Nordbo Omega-3 & Astaxanthin 90 kaps. ravintolisä
23,12 €
-20%
Norm. 28,90 €(0,26 / kpl)


Möller Tupla 150 kpl säästöpakkaus
14,90 €
(0,10 / kpl)


Neo-E vehnänalkioöljy 200 ml
14,90 €
(74,50 / l)

Möller Tupla 100 kaps. ravintolisä
12,99 €
(144,33 / kg)

Puhdas+ mustakuminaöljy
11,90 € - 14,70 €
(79,33 / l)



Lysi Omega-3 Lemon 240 ml kalaöljy
13,99 €
(58,29 / l)

Puhdas+ Premium Omega-3 ravintolisä
18,99 €
(0,21 / kpl)

Hamppufarmi hampunsiemenöljy
8,99 € - 16,99 €
(35,96 / l)










Möller kalanmaksaöljy
12,90 € - 17,49 €
(51,60 / l)











Lysi Omega-3 tupla+ 100 kpl ravintolisä
10,90 €
(114,74 / kg)











Biomega-7 120 kaps/84 g ravintolisä
32,90 €
(0,27 / kpl)









Fosfoser Memory ravintolisä
18,90 €
(0,42 / kpl)

Puhdistamo 500ml MCT-öljy
15,69 €
(31,38 / l)


Biomega-7 60 kapselia ravintolisä
19,50 €
(0,33 / kpl)

Tuotteet 1 - 60 / 94

Rasvahapot suojaavat aivojamme ja sydäntämme

Rasvahapot vaikuttavat merkittävällä tavalla ihmisten terveyteen. Niiden riittävän saannin vuoksi kalaa tulisi syödä ravintosuositusten mukaan kaksi kertaa viikossa. Mikäli tuohon tavoitteeseen on kiireisessä arjessa hankala päästä, tai et nauti kalaruoista lainkaan, avuksi kannattaa ottaa kalaöljyt tai kasviöljyt.

Omega-rasvahapot ovat pehmeää, tyydyttymätöntä rasvaa. Näillä välttämättömillä rasvahapoilla on monia suotuisia vaikutuksia ihmisen elimistölle. Valitettavasti omega-rasvahappojen osuus suomalaisessa ruokavaliossa on kuitenkin usein aivan liian vähäinen. Saamme ruoastamme liikaa eläinperäistä, kovaa rasvaa. Myös trooppisissa öljyissä, kuten palmu- ja kookosöljyssä on liikaa kovaa rasvaa.

Omega-3 sarjan ravahapot vaikuttavat sydämen ja aivojen toimintaan. Omega-3 sarjan EPA ja DHA tukevat näkökykyä, sydämen normaalia toimintaa aivojen terveyttä ja toimintakykyä. Riittävä DHA:n saanti turvaa raskauden aikana sikiön normaalin kehityksen. Rasvainen kala sisältää runsaasti omega-3 rasvahappoja, mutta kala-allerginen tai kasvisruokailija voi nauttia niitä myös hyvien kasvisöljyvalmisteiden muodossa. Esimerkiksi tyrni ja mustaherukan siemenet ovat erinomaisia rasvahappojen lähteitä.

Kalaöljy- ja kasviöljyvalmisteet sopivat kaikenikäisille, niin lapsille kuin ikäihmisille. Aivojen toiminnan kanalta se on elintärkeä kasvun vuosina, sekä silloin, kun muisti alkaa iän myötä heiketä ja aivotoiminta hidastua.

Omega-3 ja -6 sarjan rasvahapot, mitä ero niillä on?

Omega-6 sarjan rasvahapoista linolihappo on erityisen tärkeä lapsen normaalissa kasvussa ja kehityksessä. Riittävä määrä omega-6 rasvahappoja on helppo saada sekä lihasta että kasviperäisistä tuotteista, kuten soijasta, maissista, auringonkukkaöljystä, majoneeseista, margariinista, pähkinöistä ja siemenistä. Länsimainen ruokavalio sisältääkin runsaasti omega-6-rasvahappoja, joten ravintolisää harvoin tarvitaan.

Ongelmana on, että molemmat, sekä omega-3 että omega-6 rasvahapot imeytyvät samojen reseptoreiden kautta. Mikäli ravinto antaa paljon omega-6 rasvahappoja ja vainvähän omega-3 rasvahappoja, omega-6-rasvahapot valtaavat paikkansa reseptoreissa ja omega-3 rasvahappojen imeytyminen estyy. Siksi molempia rasvahappoja tulisi saada tasapainoinen määrä.

Kalaöljyä pullosta vai kapselina?

Kalaöljyä on saatavilla eri muodoissa, kuten nestemäisenä pullossa tai helppoina annoskapseleina. Kalaöljy valmistetaan kalan lihasta, kalanmaksöljy taas kalan maksasta liottamalla. Lihasta puristettu kalaöljy sopii myös monille kala-allergiasta kärsivälle.

Kalaöljyn sanotaan olevan hyvä ravintoa myös nivelille. Myös leikkauksen läpikäyneet potilaat ovat havainneet kalaöljyn parantaneen toipumista ja vähentäneen kipulääkkeiden käyttöä. Kalaöljyä on käytetty myös aivojen toimintaa edistävän ominaisuutensa vuoksi ikäihmisten muistin ja aivotoiminnan tukemiseen. Käytännössä tutkimustieto aiheesta on vielä ristiriitainen, mutta tarpeellinen määrä omega-rasvahappoja on erinomainen terveyden edistäjä kenelle vain!

Erinomaisetkalaöljy ja kasviöljyvalmisteetjokapäiväiseen käyttöön löydät helposti ja nopeasti Kärkkäisen verkkokaupan kautta. Ota tavaksesi nautti omega-rasvahappoja päivittäin. Paras hetki on aamuisin aterian yhteydessä, jolloin rasvahapot antavat sinulle tehokasta potkua koko päiväksi!