Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Tuotteet 1 - 60 / 1235

Tuotteet 1 - 60 / 1235

Järjestä:

Järjestä:

Essence 8H Matte Comfort 0,3 g huultenrajauskynä
1,10 € - 2,19 €
-50%
Essence Baby Got Bronze 10 ml nestemäinen aurinkopuuteri
2,10 €
-50%
Norm. 4,19 €(210,00 / l)

Essence Hydra Kiss huuliöljy
3,59 €
(897,50 / l)


Essence Satin Glow Luminous Shine 3,5g huulipuna
1,80 €
-50%
Norm. 3,59 €(450,00 / kg)

Essence Baby Got Glow 5,5g korostusväripuikko
2,00 €
-50%
Norm. 3,99 €(333,33 / kg)

Maxi & Helium lasten tatuoinnit
2,00 €
-50%
Norm. 3,99 €

IsaDora The Wake Up The Glow Spf 50 meikkivoide
9,95 € - 22,90 €
-50%

Milani Keep It Full Nourishing täytelöittävä huulikiilto
11,83 € - 16,90 €
-30%
(118,30 / l)

Essence Foundation Stick meikkivoide
3,00 € - 5,99 €
-50%

Essence Colour It! Metallic 3ml nestemäinen silmänrajausväri
2,00 € - 3,99 €
-50%
(666,67 / l)


Essence Hydra Kiss 4ml huulipuna
1,80 €
-50%
Norm. 3,59 €(450,00 / l)

Essence Extreme Shine Volume huulikiilto
1,40 €
-50%
Norm. 2,79 €

Max Factor Miracle Pure Golden Glow Bronzer 15 ml aurinkopuuteri
8,00 € - 15,99 €
-50%
(533,33 / l)

Maybelline Grippy Gel 24h 100ml meikinkiinnityssuihke
9,90 €
-34%
Norm. 14,90 €(99,00 / l)

Max Factor Masterpiece Mono 1,85 g luomiväri
6,00 € - 11,99 €
-50%


Suomi siirtokuvat
2,69 €

Milani Fruit Fetish huuliöljy
13,65 € - 19,50 €
-30%
(1 / l)

Max Factor Miracle Pure 7,8 ml peitevoide
6,00 €
-50%
Norm. 11,99 €(750,00 / l)

Max Factor Facefinity Multi Perfector Concealer 11 ml peitevoide
6,50 €
-50%
Norm. 12,99 €(590,91 / l)


IsaDora The Contour Kajal silmänrajauskynä
6,48 € - 12,95 €
-50%
(6 / kg)

IsaDora No Compromise Lightweight Matte 30 ml meikkivoide
11,98 € - 25,90 €
-50%
(399,33 / l)

Max Factor Masterpiece Mono Eyeshadow 1,8 g luomiväri
6,00 € - 11,99 €
-50%
(3 / kg)


Milani Baked Highlighter korostusväri
15,75 €
-30%
Norm. 22,50 €(225,00 / kg)



IsaDora All-in-One Lipliner huultenrajauskynä
6,95 € - 13,90 €
-48%

Maybelline Superlock Brow Glue 8 g kulmageeli
9,90 €
-32%
Norm. 14,50 €

IsaDora The CC + Cream peitevoide
8,48 € - 16,95 €
-50%


Bonvoyage Essentials Radiant meikkipaletti
8,33 €
-30%
Norm. 11,90 €

L'Oréal Paris Telescopic Extensionist Black 9,9ml ripsiväri
13,90 €
-30%
Norm. 19,90 €(1 / l)





Milani Gilded Palette luomiväripaletti
22,75 € - 32,50 €
-30%
(2 / kg)

IsaDora No Compromise Lightweight Matte 10 ml peitevoide
8,95 € - 19,90 €
-50%
(895,00 / l)

Marja Entrich 30 g peitevoide
15,95 €
-50%
Norm. 31,90 €(531,67 / kg)

Rimmel Kind & Free 7 ml ripsiväri
7,00 €
-50%
Norm. 13,99 €


Joko Pure Mousse 3,5ml huuli & poskipuna
5,00 €
-50%
Norm. 9,99 €(1 / l)



Essence Soft Baked 4,5g poskipuna
3,59 €
(718,00 / kg)











Tuotteet 1 - 60 / 1235

Kauneus on katsojan silmissä – Meikit osana kauneudenhoitoa

Ihmiset ovat kautta aikojen koristaneet ja maalanneet ihoaan. Meikeillä on ollut eri aikoina erilaisia tehtäviä ja merkityksiä. Alkuaikoina ihmiset karkottivat maaleilla pahoja henkiä, ja Intiassa meikkaaminen kuului ensin vain näyttelijöille. Sotamaalaukset suojasivat sotaan lähteviä miehiä, ja hajusteilla voitiin taata päivän onnistuminen. Merkitykset ja uskomukset ovat osa nykypäivänkin meikkikulttuuria.

Erilaiset, erityiset tuotteet

Meikkivoiteet, poskipunat ja huulikiillot ovat monelle osa jokapäiväistä kauneudenhoitoa. Meikkaaminen on yksi tapa pitää huolta itsestään. Se voi olla myös päivittäinen tapa antaa aikaa itselleen ja osoittaa itsearvostusta. Toisaalta yhtä arvokasta on olla meikkaamatta. Ja ilman meikkejäkin voi pitää huolta omasta kauneudestaan.

Kauneudenhoitajia on monenlaisia. Toisille riittää aamurutiiniksi hampaiden pesu, toisilla taas vierähtää peilin edessä tunti jos toinenkin.

Vaativammallekin meikkaajalle löytyvät omat tuotteensa. Esimerkiksi Lumene valmistaa korkealaatuista, kotimaista kosmetiikkaa. Kaikki Lumene-tuotteet ovat kuin osa suomalaisen luonnon kauneudesta, puhtaudesta ja aitoudesta. Jokainen Lumene-tuote on suunniteltu suomalaiselle iholle ja skandinaavisen kauneuden korostamiseen. Etenkin Lumenen Invisible Illumination -meikkipohjasarja kerää kehuja käyttäjiltään.

Meikkivoidemaiset BB-voide ja CC-voide voivat korvata jopa kuusi eri tuotetta, kuten pohjustustuotteen, sävyttävän kasvovoiteen, peitevoiteen, päivävoiteen, valovoiteen ja aurinkosuojan. Lumenen CC-meikkivoide peittää, heleyttää ja korjaa täydellisesti ihoa ja jättää sen samettisen pehmeäksi.

Lumene-puuteri puolestaan pitää meikin paikoillaan ja hillitsee ihon kiiltoa himmentämättä sitä. Ilmavan kevyt puuteri auttaa luomaan huomaamattoman meikkipohjan, jonka peittävyyttä on helppo säädellä. Puutereiden tärkeitä ominaisuuksia ovatkin juuri peittävyys mutta samalla ilmavuus.

Trendit kautta aikojen

Kuten Nyky-Suomessa myös muinaisessa Egyptissä kauneudenhoito oli suuressa arvossa. Tunnettuja kaunottaria olivat ainakin Kleopatra ja Nefernefer. Vaaleaa ihonväri arvostettiin kovasti, ja ihoa vaalennettiin lyijyvalkoisella. Erilaisista rasvoista valmistettiin huulipunaa, jota käytettiin myös poskipunana. Luomivärejä oli vain kahta eri sävyä, mustaa ja vihreää. Ripset tummennettiin ja silmät rajattiin lyijyhohteella.

Tämänkin päivän kauneudenhoidossa kulmiin kiinnitetään erityistä huomiota. Eikä ihme, sillä kulmat kehystävät kasvoja ja antavat niille ilmettä ja ryhtiä. Kulmia muotoillaan ja korostetaan erilaisten kulmatuotteiden avulla.

Contouring, eli kasvojen varjostus ja korostus on varsinkin nuorten keskuudessa hyvin suosittua. Vanhemmat naiset luottavat kuitenkin edelleen kasvojen muotoilussa perinteiseen poskipunaan ja valokynään.

Poskipunan historia yltääkin aina muinaiseen Egyptiin asti, jossa poskipunaa käyttivät niin naiset kuin miehet ja lapsetkin. Egyptin ohella poskipunaa suosittiin muinaisessa Kreikassa ja muualla Euroopassakin. Poskipunan puutteessa kasvoille saatettiin levittää punaa myös punaisten hedelmien tai hedelmämehujen avulla.

Tilaa kauneudenhoitotuotteet Kärkkäiseltä