Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Tuotteet 1 - 54 / 54

Tuotteet 1 - 54 / 54

Järjestä:

Järjestä:

Golden Star 850 g ruokasooda
2,50 €
-25%
Norm. 3,35 €(2,94 / kg)
Golden Star 700 g leivinjauhe
3,50 €
-28%
Norm. 4,85 €(5,00 / kg)

Golden Star 680 g vanilliinisokeri
2,99 €
-35%
Norm. 4,59 €(4,40 / kg)


Foodin Luomu 50 g ceyloninkaneli
3,69 €
(73,80 / kg)


Golden Star 680 g vaniljasokeri
6,29 €
(9,25 / kg)

Meira 27 g jauhettu kaneli
0,85 €
(31,48 / kg)

Meira 15 g kanelitanko
1,84 €
(122,67 / kg)

Salliselta 460 g unikonsiemen
6,99 €
(15,20 / kg)

Foodin 40G lakritsijauhe
3,75 €
(93,75 / kg)

Salliselta 120 g tähtianis
13,89 €
(115,75 / kg)



Golden Star 350 g kaneli
7,55 €
(21,57 / kg)

Foodin Luomu 30g vaniljajauhe
15,95 €
(531,67 / kg)

Foodin Luomu 8g vanilja
6,19 €
(773,75 / kg)

Foodin Bourbon 50 g vaniljauutejauhe
13,99 €
(279,80 / kg)

Meira 8 g jauhettu kardemumma
0,95 €
(118,75 / kg)


Golden Star 400 g kardemumma
25,90 €
(64,75 / kg)

Meira 50 g ruokasooda
0,45 €
(9,00 / kg)


Golden Star 40 g vanilliinisokeri
0,65 €
(16,25 / kg)

Golden Star 100 g leivinjauhe
0,99 €
(9,90 / kg)

Meira Luomu 22 g kaneli
2,29 €
(104,09 / kg)

Golden Star 100 g vanilliinisokeri
0,99 €
(9,90 / kg)


Meira 8 g kokonainen kardemumma
1,05 €
(131,25 / kg)

Meira 100 g vanilliinisokeri
1,35 €
(13,50 / kg)

Meira 50 g leivinjauhe
0,79 €
(15,80 / kg)

Salliselta 630 g vanilliinisokeri
4,39 €
(6,97 / kg)

Salliselta 8 g kardemumma
0,95 €
(118,75 / kg)

Meira 125 g ruokasooda
0,89 €
(7,12 / kg)

Salliselta 410 g jauhettu kardemumma
30,50 €
(74,39 / kg)


Golden Star 120 g ruokasooda
0,89 €
(7,42 / kg)

Meira 40 g vaniljasokeri
1,45 €
(36,25 / kg)

Santa Maria 470g jauhettu kaneli
11,99 €
(25,51 / kg)


Salliselta 350 g jauhettu kaneli
7,89 €
(22,54 / kg)

Meira 85 g vaniljasokeri
2,55 €
(30,00 / kg)


Meira 100g leivinjauhe
1,19 €
(11,90 / kg)


Foodin Luomu 11 g kardemumma
3,38 €
(307,27 / kg)

Golden Star 25 g kaneli
0,65 €
(26,00 / kg)

Meira 42 g jauhettu kardemumma
4,59 €
(109,29 / kg)

Salliselta 500 g vaniljasokeri
8,69 €
(17,38 / kg)

Salliselta 900 g ruokasooda
3,99 €
(4,43 / kg)

Meira 25 g suolaton glögimauste
1,55 €
(62,00 / kg)

Salliselta 630 g leivinjauhe
5,29 €
(8,40 / kg)

Salliselta 40 g lakritsijauhe
1,99 €
(49,75 / kg)

Meira 50 g vanilliinisokeri
0,59 €
(11,80 / kg)

Tuotteet 1 - 54 / 54

Leivontamausteet kuuluvat joka kodin maustekaappiin

Mausteet tekevät leivonnaisista juuri oikean makuisia. Pulla ei maistu oikealta pullalta, jos siitä puuttuu kardemumma. Piparkakussa pitää olla ne tietyt mausteet, jotta joulun tunnelma olisi läsnä. Kanelikakku tarvitsee kanelia ja inkiväärikakku inkivääriä. Leivontamausteet ovat hyvin keskeisessä osassa makujemme maailmassa. Niiden avulla saavutamme lapsuudesta tutun tai uuden eksoottiselta tuntuvan maun.

Kaneli ja kardemumma kuuluvat pullaan

Vaikka kaneli on tuotu Suomeen kaukaa ulkomailta, se on jo tuttu ja perinteinen mauste. Korvapuusti ei olisi korvapuusti ilman kanelia. Myös omenaruoissa olemme tottuneet käyttämään kanelia. Kaneli sopii upeasti myös glögin ja teen mausteeksi, ja sitä voi ripotella riisipuuron tai viilin päälle.

Kanelin rinnalla kardemumma on pullan perusmauste, ja sitä viljellään eniten Intiassa. Kardemummaa käytetään yleisesti sekä suolaisissa että makeissa tarjottavissa. Tavallisimmin kardemumma maustaa erilaiset kakut ja pikkuleivät.

Inkivääri ja neilikka leivontamausteena kakkuihin

Inkivääri on tuoreeltaan raikasta ja sopii lähes kaikkiin ruokiin ja juomiin. Tavallisimmin sitä kuitenkin käytetään jauheena ja maustesekoitusten osana. Inkivääri sopii erityisen hyvin maustekakkuihin – sen lämmin aromi viimeistelee kuivakakun.

Neilikkaa käytetään leivonnassa jauheena tavallisimmin. Se on hyvin tyypillinen joululeivonnaisten mauste, jonka tuoksu tuo mieleen lapsuuden joulun. Myös pomeranssi kuuluu jouluun. Sitä on käytetty paljon piparkakkutaikinassa sekä joululeivän maustamisessa.

Leivinjauhe ja ruokasooda leivonnan ytimessä

Leivinjauhe ja ruokasooda eivät ole mausteita, mutta niitä tarvitaan leivonnassa, jos muuta kohotusainetta ei ole. Niillä on tärkeä merkitys leivonnan lopputuloksen kannalta. Periaatteessa leivinjauhe ja ruokasooda ovat samoja aineita, mutta niitä käytetään hieman eri taikinoihin.

Ruokasoodaa laitetaan taikinoihin, joissa on jotain hapanta ainesta, esimerkiksi jogurttia tai piimää. Jos taikinassa ei ole hapanta ainesta, ja laitat siihen soodaa, lopputuloksessa voi olla epämiellyttävä sivumaku. Leivinjauheessa on valmiiksi happamia ainesosia, joten sitä voi käyttää muihin taikinoihin. Periaatteessa on kuitenkin niin, että ruokasoodaa ja leivinjauhetta voi korvata toisillaan: kaksi teelusikkaa leivinjauhetta on yksi teelusikka ruokasoodaa.

Leivontamausteet kuuluvat kodin maustekaappiin siinä missä muutkin mausteet. Niitä kannattaa pitää myös varastossa, koska ne ovat niin monikäyttöisiä ja niitä tarvitaan välillä yllättäen. Kärkkäisen verkkokaupasta saa hyvin päivitettyä oman maustevaraston.