Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Tuotteet 61 - 120 / 418

Tuotteet 61 - 120 / 418

Järjestä:

Järjestä:

Method Peace Petals 350ml shampoo
12,80 €
(36,57 / l)


Pantene Repair 250 ml shampoo
3,25 €
(13,00 / l)







Sade Tuisa 250 ml shampoo
11,90 €
(59,50 / l)


Vitalcare Balance 500 ml shampoo
5,05 €
(10,10 / l)

















Flow Cosmetics Hemp 120 g shampoopala
15,99 €
(133,25 / kg)

Maui Moisture Hibiscus 385 ml shampoo
7,00 €
-50%
Norm. 13,99 €(18,18 / l)



Mossa Vitamin Moisture 300 ml shampoo
10,10 €
(33,67 / l)











Bio Rich 100 ml Hiuspohja shampoo
2,59 €
(25,90 / l)




Taika 250 ml tuuheuttava shampoo
7,25 €
(25,35 / l)


Bio Rich 300 ml kiiltoshampoo
2,99 €
(9,97 / l)









Tuotteet 61 - 120 / 418

Vinkkejä shampoon valintaan ja oikeanlaiseen hiustenpesuun

Hiusten on tarkoitus suojata ja lämmittää päätä. Siksi niistä on syytä pitää hyvää huolta. Terveet ja hyvinvoivat hiukset myös näyttävät kauniilta. Tilaa nyt itsellesi ja läheisillesi parhaiten sopivat shampoot netistä ihanan helposti!

Miten ja kuinka usein hiuksia tulee pestä?

Shampoon tarkoitus on puhdistaa hiuksia poistamalla niistä ja päänahasta karvatupen tuottamaa talia. Hiustupen muodostama tali on kuitenkin kehon oma luonnollinen keino huolehtia ihon ja hiusten riittävästä kosteudesta. Ilman tätä päänahka kuivuu ja voi alkaa hilseillä.

Suositeltavaa on pestä hiukset 2-3 kertaa viikossa, jotta tali ja muu ympäristöstä tuleva lika saadaan poistettua, mutta ei mielellään useammin, jotta päänahan oman luonnollisen öljyn tuottaminen ei häiriinny. Myös liian kuumalla vedellä ja liian kovakourainen peseminen ovat hiuksille haitallista. Ylipäätään hiustenpesurutiineissa kannattaa olla herkkä omien hiusten ja päänahan tarpeille, ja puhdistaa niitä niiden luonnollista uusiutumisrytmiä kunnioittaen.

Miten valita oikeanlainen shampoo?

Hiustyyppejä on erilaisia ja rasvoittumisen nopeus on yksilöllinen. Shampoo kannattaa valita oman päänahan ja hiustyypin mukaan, niiden tarpeita vastaaviksi. Esimerkiksi paras shampoo vaaleille hiuksille on niiden keltaisuutta taittava tuote, kuten tavallisen shampoon rinnalla käytettävä hopeashampoo tai muu erityisesti vaaleille hiuksille valmistettu tuote.

Lisäksi vaalennetuille tai muuten käsitellyille hiuksille on saatavilla juuri niille suunnattuja shampoita. Ne kosteuttavat kuivunutta päänahkaa ja korjaavat käsittelyssä mahdollisesti vaurioituneita hiuksia, sekä auttavat hiusta säilyttämään väriä pidempään.

Oivallinen apu hiusten puhtaana pitoon on myös kuivashampoo, jonka avulla on helppo poistaa tarvittaessa rasvaisuutta hiuksista vesipesujen välillä. Kuivashampoita on erilaisia. Osa lisää myös muotoiltavuutta ja tukea hiuksen tyveen raikastuksen lisäksi. Kuivashampoo ei kuitenkaan korvaa perinteistä vedellä ja shampoolla puhdistusta, joka kannattaa suorittaa ainakin kerran viikossa.

Verkkokaupan tarjonta

Kärkkäisen verkkokaupasta löytyy shampoo kaikille eri hiustyypeille. Sieltä voit tilata shampoot ja hoitoaineet kaikenlaisille hiuslaaduille nopeasti ja vaivattomasti kotisohvalta käsin. Verkkokaupan shampoomerkit sisältävät sekä laadukkaita kotimaisia valmistajia, kuten XZ ja Biozell, että monia suosittuja ulkomaisia merkkejä.