Suggested products
Suggested products

Car Rust Prevention & Rust Protections

Showing 1 - 47 of 47

Showing 1 - 47 of 47

Sort By:

Sort By:

Motip 400ml zinc spray
€9.99
(€24.98 / l)

Dinitrol ML 1L casing protector
€13.99
(€13.99 / l)


AT MOS² 400ml release oil
€7.99
(€19.98 / l)

Dinitrol ML 500ml case protector
€9.89
(€19.78 / l)

Maston Rost Stop 200 ml rust stop
€11.50
(€57.50 / l)


Motip 500ml rust remover spray
€7.99
(€15.98 / l)

Motip 500ml release spray cold -30
€7.99
(€15.98 / l)

AT Tar 400ml tar spray
€7.99
(€19.98 / l)


Wurth Perfect 400 ml zinc spray
€19.99
(€49.98 / l)

WD-40 Specialist Fast Release Penetrant
€14.99
(€37.48 / l)


Maston Sprayseal 500 ml sealing coating
€12.99
(€25.98 / l)


Dinitrol 447 1L rock chip protector
€15.89
(€15.89 / l)

Valvoline Copper 500ml copper spray
€15.99
(€31.98 / l)


AT Rust Remover 400ml
€6.99
(€17.48 / l)

AT Light Zinc 400ml
€11.90
(€29.75 / l)

Motip 500ml black hem compound spray
€9.09
(€18.18 / l)

Wurth Rost Off 400ml Black Edition
€7.99
(€19.98 / l)



Wurth Multi 5L Voiteluaine
€49.90
(€9.98 / l)

Motip 500ml anti-corrosion spray
€12.99
(€25.98 / l)

AT 500ml bitumen spray
€13.99
(€27.98 / l)



Wurth 1000ml bitumen mass
€11.99
(€11.99 / l)

AT Freeze Off 400ml kylmäirrottaja
€11.99
(€29.98 / l)

Wurth Perfect 400ml light zinc
€16.99
(€42.48 / l)

Wurth Zinc 400ml Light Black Edition
€16.95
(€42.38 / l)







Motip 500ml release spray cold -50
€7.99
(€15.98 / l)




Wurth 500ml kotelosuojaspray
€14.99
(€29.98 / l)

Valvoline Zinc 500ml grey zinc basecoat
€15.99
(€31.98 / l)

Showing 1 - 47 of 47

Protect yourself from rust – Car rust prevention and rust protection

Owning a car brings with it the responsibility to take care of the condition and safety of your car. One of the most important things is to prevent car parts from rusting. Rust can cause serious damage to your car, so its prevention is very important.

Prevent rust preventively

Anticorrosive products are the best way to keep your car parts protected from corrosion. In the Kärkkäinen online store you will find a wide range of products that protect the bottom of your car, fenders, door frames and other sensitive areas. Our selection also includes a rust converter that converts rust that has already been created back into metal.

Keep the outside of your car shiny

Rust protection not only prevents corrosion, but it also keeps the exterior of your car shiny and beautiful year after year. In the Kärkkäinen online store you will find high-quality waxes and coatings that protect the paintwork from rain, snow and sun.

We offer quality products at the best prices

Kärkkäinen offers a wide range of different products for car rust prevention and protection at an affordable price. With us you will find products of well-known brands, as well as affordable options for budget-conscious consumers. We are sure that we have the right products for your needs.

Protect your car effectively before it's too late! Check out our selection now and order easily from our online store delivered to your home.