Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Tuotteet 1 - 60 / 465

Tuotteet 1 - 60 / 465

Järjestä:

Järjestä:

elmex Opti-namel 75 ml hammastahna
4,21 €
-15%
Norm. 4,95 €(56,13 / l)
Oral-B iO3 musta sähköhammasharja + matkakotelo
59,90 €
-40%
Norm. 99,90 €

Oral-B iO 9s sähköhammasharja
159,00 €
-47%
Norm. 299,00 €

Oral-B iO 9s sähköhammasharja
159,00 €
-47%
Norm. 299,00 €

elmex Sensitive Original + Gentle Whitening 75ml hammastahna
2,72 €
-15%
Norm. 3,20 €(36,27 / l)



elmex Anti-Caries Professional 75ml hammastahna
3,99 €
-15%
Norm. 4,69 €(53,20 / l)


elmex Sensitive Original 75ml hammastahna
2,72 €
-15%
Norm. 3,20 €(36,27 / l)


elmex Anti-Caries Original 2x75ml hammastahna
4,07 €
-15%
Norm. 4,79 €(27,13 / l)

elmex koko 3 8kpl hammasväliharja
5,09 €
-15%
Norm. 5,99 €(0,64 / kpl)

elmex Junior 75 ml 5-12 v. lasten hammastahna
2,68 €
-15%
Norm. 3,15 €(35,73 / l)

elmex koko 1 8kpl hammasväliharja
5,09 €
-15%
Norm. 5,99 €(0,64 / kpl)

elmex Sensitive Professional 75ml hammastahna
3,99 €
-15%
Norm. 4,69 €(53,20 / l)

elmex Sensitive Original 2x75ml hammastahna
4,59 €
-15%
Norm. 5,40 €(30,60 / l)

elmex koko 2 8kpl hammasväliharja
5,09 €
-15%
Norm. 5,99 €(0,64 / kpl)

elmex Sensitive Professional 400 ml suuvesi
7,27 €
-15%
Norm. 8,55 €(18,18 / l)

elmex Anti-Caries Original 75ml hammastahna
2,46 €
-15%
Norm. 2,89 €(32,80 / l)

Beurer SC50 Sonic sähköhammasharja
39,00 €
-22%
Norm. 49,90 €

elmex Kariessuoja 400 ml suuvesi
5,19 €
-15%
Norm. 6,10 €(12,98 / l)

elmex Sensitive Gentle Care 400ml suuvesi
5,06 €
-15%
Norm. 5,95 €(12,65 / l)

elmex koko 4 8kpl hammasväliharja
5,09 €
-15%
Norm. 5,99 €(0,64 / kpl)

elmex Sensitive Plus Sensitivity + Gum Care 75ml hammastahna
3,99 €
-15%
Norm. 4,69 €(53,20 / l)

elmex koko 0 8kpl hammasväliharja
5,09 €
-15%
Norm. 5,99 €(0,64 / kpl)

Elmex 2-6 v. Kids 50 ml hammastahna
2,54 €
-15%
Norm. 2,99 €(50,80 / l)




Pepsodent 2-Teho 50 ml hammastahna
1,19 €
(23,80 / l)



Pepsodent 4-pack hammasharjat
3,95 €
(0,99 / kpl)




Ayurdent Mild 75 ml hammastahna
9,95 €
(132,67 / l)






















Tuotteet 1 - 60 / 465

Miksi suunhoito on tärkeää?

Kun hoidat purukalustoasi oikein säästät pitkän pennin etkä kuluta hammaslääkärin penkkiä turhaan. Hampaiden huollon ei tarvitse lohkaista isoa palaa päivästäsi, mutta säännölliseen hoitoon on parasta totuttautua pienestä pitäen.

Terve suu voi hyvin

Suun haavat ja tulehtuneet ikenet altistavat myös muille sairauksille ja tulehduksille. Hoidettuna hampaat ovat terveen näköiset eikä pahanhajuinen hengitys vaivaa. Terveellä suulla on helppo syödä ja pureksia ruokaa monipuolisesti.

Hoito on onneksi helppoa. Säännöllinen puhdistus ja oikeanlaisten tuotteiden käyttö ehkäisee hampaiden reikiintymistä ja ientulehduksia. Hyvä rytmi on pestä hampaat kaksi kertaa päivässä.

Valitse hammasharja oikein

Hammasharjan tulee olla sopivan kokoinen ja tarpeeksi pehmeä, mutta samalla sopivan jäykkä. Tietyn tyyppistä, jokaiselle sopivaa hammasharjaa ei ole, vaan harja on syytä valita oman ”käsialan” mukaan. Liian kova harja vahingoittaa ikeniä, joten jos olet kovakourainen jynssääjä, valitse soft tai medium. Pesun tulee kuitenkin olla tarpeeksi hankaavaa, jotta plakki irtoaa. Eli jos olet helläkätinen pesijä, tartu jäykempään hammasharjaan. Muista harjata myös hamapaiden sisäpinnat.

Se, tarvitseeko harjaksen olla muotoiltu, pyöreä tai uritettu, riippuu aivan mieltymyksestäsi. Sopivalla hammasharjalla ja oikeanlaisella tekniikalla tavallisella hammasharjalla pääsee yhtä hyvään pesutulokseen kuin sähköhammasharjallakin.

Hammasharja tulisi huuhdella jokaisen pesun jälkeen ja antaa kuivahtaa. Bakteerit elävät mielellään kosteassa, lämpimässä pinnassa, joten älä anna pöpöjen asustella suotuisissa olosuhteissa hammasmukin pohjalla. Älä säilytä harjaa myöskään avonaisessa paikassa suoraan wc-istuimen vieressä.

Älä purskuttele, käytä suuvettä harvoin

Annostele hammastahna oikein. Nokare tahnaa riittää, muu on pelkkää tahnan tuhlaamista. Käytä tahnaa jokaisella pesukerralla. Hampaat voi toki harjata ilman tahnaakin, tällöin kuitenkin hammastahnan tarjoama fluori jää saamatta. Hammastahnan huuhteluun on kaksi koulukuntaa – toiset purskuttelevat tahnan lopuksi pois, toiset antavat sen jäädä. Hammaslääkärit kuitenkin suosittelevat, että vain ylimääräinen tahna syljetään pois, muuten suuta ei kannata vedellä purskutella.

Suuvettä tulisi käyttää säästelijäästi, ei jokaisen hammaspesun yhteydessä, sillä se häiritsee suun bakteeritasapainoa. Osa hammaslääkäreitä ei suosittele suuveden käyttöä lainkaan. Leikkauksen, tai muun suussa tapahtuneen kirurgisen operaation jälkeen hampaiden harjaaminen voi kuitenkin olla kiellettyä. Tällöin suuveden käyttö on ehdottomasti paikallaan.

Hammaslankaa sen sijaan ei tarvitse säästellä. Puhdista hampaat langalla säännöllisesti, mielellään päivittäin. Jos aterian jälkeen hamapaiden väliin tuntuu jääneen ruokaa, kaivele sattuma varovasti ulos hammastikun avulla.

Myös hammasproteesit kaipaavat päivittäistä puhdistusta. Puhdituksen ajaksi proteesi otetaan pois suusta ja pestään proteesihammasharjalla. Pesuun käytetään omia proteesinhoitoaineita, jotka eivät hankaa sen herkkää pintaa. Tarkemmat ohjeet saat omalta hammaslääkäriltäsi.

Tuotteet hampaiden hoitoon ja terveempään suuhun saat Kärkkäisen verkkokaupan valikoimista edullisesti ja nopeasti.