Myllärin Pinaattilettujauho pelastaa kiireisen arjen. Valmistat siitä monen lapsiperheen suosikkiruokaa superhelposti! Lisää vain neste ja paista pieniä tai isoja lettuja.
Jos et jaksa paistaa lettuja, voit myös valmistaa jauhoseoksesta pannukakun uunissa ja höystää sen vaikka jauhelihalla tai kinkkusuikaleilla. Arkeen saa vaihtelua myös pinaattivohveleilla.
Myllärin Pinaattilettujauho sisältää täysjyväkaurajauhoa ja reilusti kuivattua pinaattia (pussin pinaattimäärä vastaa 97 g tuoretta pinaattia). Lettujauho ei sisällä maitoa eikä kananmunaa, joten kasvimaitoon tai veteen tehtyinä letut sopivat moneen ruokavalioon.
Aiemmin tuote tunnettiin nimellä Muumimamman Pinaattilettujauho. Tuote on entisellään, vain nimi ja pakkausilme ovat muuttuneet.
Käyttämällä Myllärin-tuotteita teet samalla vastuullisen valinnan. Myllärin-tuotteet valmistetaan kotimaisesta, lähellä kasvaneesta viljasta. Myllymme pyörivät vesivoimalla tuotetulla vihreällä sähköllä ja lämpöenergiaa tuotetaan omassa biovoimalassa kaurankuoria polttamalla.
Herkullisen maun lisäksi saat Myllärin tuotteista kaikki jyvien hyvää tekevät ominaisuudet - kuidut, proteiinit, rasvat ja vitamiinit.
Ainesosat:
VEHNÄjauho, täysjyväKAURAjauho, kuivattu pinaatti 3,5 % ja suola
E-koodit:
-
Ravintosisältö / 100 g:
Energia: 360 kcal 1505 kj
Rasva: 2.5 g
josta tyydyttynyttä: 0.5 g
Hiilihydraatit: 68 g
josta sokeria: 2.2 g
Ravintokuitu: 3.4 g
Proteiini: 13 g
Suola: 1 g
Laktoosi: -
Tarkista tuotetiedot aina myös tuotteen pakkauksesta
Markkinoija:
Helsingin Mylly Oy
Puurtajankatu 34 04440 Järvenpää
Myllärin spenatplättmix 300 g
Ingredienser:
VETEmjöl, fullkornsHAVREmjöl, torkad spenat 3,5 % och salt
E-koder:
-
Näringsinnehåll / 100 g:
Energi: 360 kcal 1505 kj
Fett: 2.5 g
varav mättat fett: 0.5 g
Kolhydrat: 68 g
varav sockerarter: 2.2 g
Fiber: 3.4 g
Protein: 13 g
Salt: 1 g
Laktos: -
Kontrollera produktinformationen alltid också på förpackningen
Marknadsförare:
Helsingin Mylly Oy
Puurtajankatu 34 04440 Järvenpää