Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Kalastus

Tuotteet 841 - 900 / 4534

Tuotteet 841 - 900 / 4534

Järjestä:

Järjestä:


Penn Rival Gold 7000 Front Drag 5Bb 4.3:1 avokela
64,94 €
-35%
Norm. 99,90 €


Greys Wing Salt 9Ft 12Line 4Pc perhovapa
201,43 €
-35%
Norm. 309,90 €


Jrc Defender Ii Compact Carryall kalastuslaukku
32,44 €
-35%
Norm. 49,90 €

Penn Fathom Electric Spare Battery hyrräkela
51,94 €
-35%
Norm. 79,90 €



Berkley Whiplash8 2000M/2188Yd Moss Green kuitusiima
168,93 €
-35%
Norm. 259,90 €



Mitchell Mx3 Pro 2500Hs Front Drag 8Bb avokela
25,94 €
-35%
Norm. 39,90 €





Greys Kite 7Ft 3Line 4Pc perhovapa
103,94 €
-35%
Norm. 159,90 €

Prologic Storm Safe Trousers kalastushousut
25,94 €
-35%
Norm. 39,90 €

Berkley Urbn Back Pack Camo 40X20X39Cm viehelaukku
58,44 €
-35%
Norm. 89,90 €


Makita DDF489TJX3 18V kairapaketti
399,00 €
-27%
Norm. 548,00 €

Makita DF001GD104 40V kairapaketti
499,00 €
-23%
Norm. 648,00 €



Jasu Sirppi 7cm 4kpl jigi
3,50 € - 3,59 €


Rapala The Kickman 7,5cm 4kpl jigi
5,90 € - 5,99 €



Dida Pikefly haukiperho
1,47 €
-70%
Norm. 4,90 €

Blue Fox Akka 11 g hologrammipilkki
4,55 €
-30%
Norm. 6,50 €







Rapala The Kickman 10cm 3kpl jigi
5,90 € - 5,95 €

Rapala The Kickman 12,5cm 2kpl jigi
5,90 € - 5,99 €



Orka Small Fish 7cm 4kpl Jigi
4,90 € - 4,99 €


Rapala The Mayor 10 cm 3 kpl jigi
5,95 € - 5,99 €

K.P Baits Stick Worm 7 cm 5kpl jigi
3,90 € - 3,99 €



Jasu Ukko 7 cm 4 kpl kalajigi
2,90 € - 3,90 €

Westin Shadteez Slim 7,5 cm 3 g 4 kpl jigi
3,43 € - 4,90 €
-30%


Jasu pyöreä jigipää
1,90 € - 2,99 €



Orka Small Fish 5cm 5kpl jigi
3,90 € - 4,90 €




Tuotteet 841 - 900 / 4534

Kalastus on monipuolinen harrastus

Kalastus on mahdollista ympäri vuoden. Kalastuksen neljä päälajia ovat pyydyskalastus, viehekalastus, perhokalastus ja pilkki- ja onkikalastus. Hanki hyvät kalastusvälineet, niin pääset nauttimaan harrastuksestasi mahdollisimman paljon. Onki, kela, virveli ja vapa - Kärkkäisen verkkokaupassa saat kalastustarvikkeet moneen makuun. Välineet eivät tietenkään ole kalastuksessa kaikki kaikessa, vaan tärkeämpää on mukava harrastus!

Jokamiehenoikeudet sallivat pilkkimisen ja onkimisen

Jokamiehenoikeuksien nojalla jokaisella on oikeus onkia, pilkkiä tai harjoittaa viehekalastusta yhdellä vavalla, kelalla ja vieheellä. Laki kuitenkin kieltää onkimisen ja pilkkimisen lohi- ja siikapitoisten vesistöjen koski- ja virtapaikoissa sekä vesialueilla, joissa kalastus on muun säädöksen tai määräyksen nojalla kiellettyä. Esimerkiksi yksityinen henkilö voi kieltää muita kalastamasta hänen istutusaltaastaan sinne istutettua kalaa.

Kalastusharrastus lähtee onkimisesta

Onginta on perinteinen tapa aloittaa kalastusharrastus. Onginnan tärkeimmät varusteet ovat vapa, siima ja koukku. Moni lapsi aloittaakin kalastusharrastuksena juuri onkimalla. Onkiminen onkin leppoisa ja suosittu ajanviete esimerkiksi kesämökeillä. Mikään ruoka ei tietenkään maistu yhtä hyvältä kuin itse pyydetty ja vasta paistettu kalasaalis!

Kun onkimisen makuun on päässyt, on aika ottaa hieman harkitummat välineet käyttöön. Vetouistelu on monien kalastajien suosituin kalastustapa. Vetouistelussa onkin mahdollista napata jo hieman isompia saaliita. Vetouistelussa käytetään useimmiten yhdestä neljään vapaa kerrallaan. Vetouistelu on helppo aloittaa soutuveneen perässä vedättävällä avo- tai umpikelalla.

Pilkkiminen on talven suosikkipuuhaa

Osalle oikea tapa saada saalista on talvikalastus ja pilkkiminen kiehtookin niin aikuisia kuin myös pieniä lapsia. Oikeanlaisilla pilkkitarvikkeilla kalaa on helppo pyydystää suuriakin määriä. Mitä suurempaa kalaa pyytää, sen suurempi vieheen tulisi olla. Hyviä pilkkipaikkoja ovat matalikot, joista talvikalaa, kuten ahventa nousee usein hyvin.

Kalastus on kiinnostava harrastus, jossa saa todella on lähellä luontoa ja eläinten ihmeellistä elämää. Kalastaja ei ole koskaan valmis vaan aina on mahdollista kehittyä ja parantaa tekniikkaa. Kalastusta voi harrastaa edullisesti, mutta jos laji vie mennessään, kalastukseen voi halutessaan upottaa kaiken ajan ja omaisuuden. Kaikki tarvittavat pienimuotoiseen kalastukseen kuin myös pitkälle vietyyn harrastukseen saat Kärkkäisen verkkokaupan kautta!

Usein kysytyt kysymykset - Kalastus

Aivan alkuun riittää onki, eli vapa, siima ja koukku. Onginta on perinteinen ja leppoisa tapa päästä harrastuksen makuun, ja se sopii hyvin niin lapsille kuin aikuisille esimerkiksi kesämökin laiturilla. Kärkkäisen verkkokaupasta löydät onget, kelat, virvelit ja vavat monenlaiseen tarpeeseen.

Jokamiehenoikeuksien nojalla jokaisella on oikeus onkia, pilkkiä ja harjoittaa viehekalastusta yhdellä vavalla, kelalla ja vieheellä. Onkiminen ja pilkkiminen on kuitenkin kielletty esimerkiksi lohi- ja siikapitoisten vesistöjen koski- ja virtapaikoissa sekä vesialueilla, joilla kalastus on muuten kielletty. Tarkista aina aluekohtaiset säännöt ja luvat ennen kalaan lähtöä, sillä ne voivat muuttua.

Kalastuksen päälajit ovat pyydyskalastus, viehekalastus, perhokalastus sekä pilkki- ja onkikalastus, ja valinta riippuu vuodenajasta ja tavoitteista. Moni aloittaa onkimisesta ja siirtyy vähitellen harkitumpiin välineisiin, kuten vetouisteluun, jolla saa isompiakin saaliita. Vetouistelun voi aloittaa helposti soutuveneen perässä avo- tai umpikelalla.

Valitse vieheen koko tavoittelemasi kalan mukaan: mitä suurempaa kalaa pyydät, sitä suurempi vieheen kannattaa olla. Hyviä pilkkipaikkoja ovat matalikot, joilta esimerkiksi ahventa nousee talvella usein hyvin. Oikeanlaisilla pilkkitarvikkeilla saalista voi kertyä suuriakin määriä.

Kyllä, kalastus onnistuu kaikkina vuodenaikoina. Kesällä suosittuja tapoja ovat onginta ja vetouistelu, kun taas talvella pilkkiminen kiehtoo niin aikuisia kuin lapsia. Kärkkäisen verkkokaupasta saat välineet sekä pienimuotoiseen kesäkalastukseen että pitkälle vietyyn harrastukseen.