MTD Optima ME 66 on kaksivaihelumilinko, jossa on kaikki mahdolliset mukavuudet.
Vaivaton 230 V:n sähkökäynnistys, kätevä sormiohjaus ja 4-suuntainen joystick, joka säätelee heittosuuntaa ja -kulmaa.
Vankka syöttöaukko ja tehokas Xtreme-lumiruuvi pystyvät helposti syöttämään tiukkaan pakkautuneen lumen säädettävissä olevaan ulosheittoon. Lumilingossa on 6 vaihdetta eteenpäin ja 2 taaksepäin.
Vaivattoman sähköstartin ansiosta lumilinko käynnistyy napinpainalluksella. MTD Optima ME 66 on varustettu myös työvalolla, mikä lisää turvallisuutta pimeän aikana. Jalakset säädetään sen alustan mukaisesti, jossa lumilinkoa on tarkoitus käyttää.
Optima-malleissa on tehokas moottori, jopa 4,7 litran polttoainetankki ja kytkinlukko. Kytkinlukon ansiosta lumilinkoa on helppo ohjata yhdellä kädellä, sillä voimansiirto ja lumiruuvi on yhdistetty samaan kytkimeen. Ulosheittosuuntaa voi tällöin säätää myös ajon aikana.
Uutta lumilinkoa tilattaessa kannattaa samalla hankkia sille lisävarusteeksi suojapeite. Myös ylimääräiset katkaisupultit saattavat olla tarpeen, jotta lumityöt eivät keskeytyisi, vaikka lunta tulisi paljonkin. Suuria lumimääriä lingottaessa hyvänä apuna toimii suihke, joka estää lumen tarttumisen ulosheittoputkeen ja kasvattaa heittoetäisyyttä.
Moottori: Thorx OHV-talvimoottori
Moottorin tilavuus: 277cc
Moottorin tyyppi: 4-tahti OHV
Vaihteet: 6+2
Työleveys: 66cm
Öljy: Talviöljy SAE 5W-30 HD
Käynnistin: Veto + 230V sähkökäynnistys
Rengaskoko: 16" x 4.80" Snow Hog
Heittösäätö: 200° neljäsuuntainen joystick
Power Steering: Kyllä
Valo: Kyllä
Moottorin kuutiotilavuus, ccm:
277
Takuu:
2 vuotta
EAN:
4008423857160
Tuotenumero:
102078977
Toimittajan tuotenumero:
31CY5FT3678
???INV_AVAILABILITY_IN_STORES???
Valitse attribuutit, jotta näet saatavuuden.
Huom! Tuotteiden myymäläsaldot vaihtelevat nopeasti, eikä myymäläkohtaista saatavuutta voida täysin taata. Viimeinen kappale voi olla myös "malli".