Suggested products
Suggested products

Showing 1 - 20 of 20

Showing 1 - 20 of 20

Sort By:

Sort By:

Kekkilä Orchid Soil 6 L
€6.95
(€1.16 / l)
Biolan 5 l cactus soil
€2.95
(€0.59 / l)

Kekkilä Mediterranean soil 15 L
€5.95
(€0.40 / l)


Biolan's green soil 24 l
€7.95
(€0.33 / l)

Biolan 4 l Black soil
€2.50
(€0.63 / l)


Belinda from flower soil
€1.99 - €3.90
(€0.07 / l)

Tarmo Garden 10 l potting soil
€1.99
(€0.20 / l)

Nelson Premium kylvömulta 4L
€6.59
(€1.65 / l)

Kekkilä Flower Soil 30 L
€4.95
(€0.50 / l)

Biola sowing and seedling soil 24 l
€3.99 - €8.25
(€0.17 / l)

Sun 10L permanent soil
€1.89
(€0.19 / l)


Kekkilä Green Plant Soil 30 L
€5.99
(€0.60 / l)

Biolan 10l black soil
€2.99
(€0.30 / l)


Belinda 30l taimimulta
€3.59
(€0.12 / l)

Kekkilä Sowing Soil 10 L
€5.50
(€0.55 / l)

Nelson Premium Kukkamulta 4L
€6.50
(€1.63 / l)

Showing 1 - 20 of 20

Indoor plant soils – to support plant health and growth

Indoor plants are a great way to bring nature into your home. They improve indoor air quality and increase comfort in the home. Indoor plant soils are an essential part of indoor plant care, as they provide plants with nutrients and support for their growth.

Mulch mixtures for different uses

In Kärkkäinen's online store you will find a wide range of different indoor plant multis for different uses. Our range includes soil mixes designed specifically for cacti, orchids or herbal plants, for example. The composition of multis varies depending on the plant for which they are designed. Some soil mixes contain supplements and other ingredients that promote plant health and growth.

High-quality soil mixtures guarantee a good harvest

A good quality soil mixture ensures that the plants get enough nutrients and moisture. In Kärkkäinen's online store, you will only find high-quality soil mixtures that have been carefully prepared from the best raw materials. A high-quality soil mixture also helps prevent mildew and other causes of plant diseases.

Make decorating easy

Decorating with indoor plants is easy and fun! In the Kärkkäinen online store, you can easily order all the equipment you need at the same time: soil mixes, pots, fertilizers and other accessories. We have everything you need to start building your own conservatory.

Check out our selection now and let your home fill with lush greenery!