Suggested products
Suggested products

Showing 1 - 59 of 59

Showing 1 - 59 of 59

Sort By:

Sort By:

Golden Star 370 g black peppercorns
€7.95
-22%
Norm. €10.15(€21.49 / kg)
Meira 31 g ground white pepper
€1.74
(€56.13 / kg)

Golden Star 400 g whole black pepper
€9.95
(€24.88 / kg)

Golden Star 20 g ground white pepper
€0.67
(€33.50 / kg)

Meira 32 g ground black pepper
€2.58
(€80.63 / kg)

Golden Star 12 g viherpippuri
€0.59
(€49.17 / kg)

Meira 27 g whole black pepper
€1.09
(€40.37 / kg)


Golden Star 400 g ground pepper mix
€10.99
(€27.48 / kg)

Golden Star 35 g lemon pepper
€0.65
(€18.57 / kg)

Golden Star 10 g rosepippuri
€0.69
(€69.00 / kg)


Meira 23 g herbal pepper seasoning
€1.44
(€55.38 / kg)

Salli 530 g lemon pepper
€7.75
(€14.62 / kg)

Golden Star 20 g allspice ground
€0.65
(€32.50 / kg)

Meira 15 g whole pink pepper
€1.39
(€92.67 / kg)

Golden Star 330 g pepper mix
€9.49
(€28.76 / kg)


Meira 38 g ground white pepper
€2.99
(€78.68 / kg)

Meira 34 g whole white pepper
€2.14
(€62.94 / kg)

220 g rose pepper from Salli
€12.19
(€55.41 / kg)

Meira 65 g ground black pepper
€2.58
(€39.69 / kg)


Meira 32 g lemon pepper
€0.99
(€30.94 / kg)

350 g crushed bell pepper from Salli
€12.85
(€36.71 / kg)

Meira 80 g pepper mix
€2.94
(€36.75 / kg)

Pepper mix from Salli 410 g
€8.59
(€20.95 / kg)

Meira Luomu 35 g ground black pepper
€3.57
(€102.00 / kg)

From Salli 300g ground cayenne pepper
€6.49
(€21.63 / kg)

Golden Star 650 g lemon pepper
€7.69
(€11.83 / kg)

Santa Maria 530g unsalted lemon pepper
€17.49
(€33.00 / kg)

Meira 20 g whole allspice
€1.25
(€62.50 / kg)

320 g peppercorns from Salli
€12.35
(€38.59 / kg)

Meira 22 g ground cayenne pepper
€0.89
(€40.45 / kg)

280 g whole allspice from Salli
€11.99
(€42.82 / kg)

Meira 34 g ground allspice
€2.59
(€76.18 / kg)

Meira 95 g lemon pepper
€2.14
(€22.53 / kg)

More 32 g cayenne pepper
€1.49
(€46.56 / kg)

Golden Star 550 g pepper mix
€8.89
(€16.16 / kg)

Golden Star 23 g mustapippurirouhe
€0.67
(€29.13 / kg)

Meira 60 g whole black pepper
€2.49
(€41.50 / kg)

Golden Star 260 g whole allspice
€8.49
(€32.65 / kg)

160 g whole green pepper from Salli
€13.99
(€87.44 / kg)

Meira 45 g lemon pepper
€1.89
(€42.00 / kg)

340 g of crushed black pepper from Salli
€10.25
(€30.15 / kg)

Meira 32 g pepper mixture
€1.24
(€38.75 / kg)

Santa Maria 460g ground black pepper
€25.99
(€56.50 / kg)

300 g crushed green pepper from Salli
€20.55
(€68.50 / kg)

360 g whole black pepper from Salli
€10.25
(€28.47 / kg)

Golden Star 330 g ground allspice
€9.49
(€28.76 / kg)

320 g ground allspice from Salli
€13.45
(€42.03 / kg)

Foodin Luomu 50g whole black pepper
€2.59
(€51.80 / kg)

Golden Star 400 g ground black pepper
€10.49
(€26.23 / kg)

Meira 50 g whole allspice
€2.48
(€49.60 / kg)

Meira 25 g ground black pepper
€1.19
(€47.60 / kg)


Meira 25 g ground allspice
€1.35
(€54.00 / kg)

Meira 35 g cracked black pepper
€2.44
(€69.71 / kg)

Santa Maria 750g lemon pepper
€16.49
(€21.99 / kg)

Showing 1 - 59 of 59

Peppercorns – the seasoning that crowns the dish

Pepper is one of the main spices in the kitchen. It gives flavor to food and takes it to a whole new level. Peppercorns are widely used in various meat, fish and vegetable dishes, as well as in seasoning casseroles. In Kärkkäinen's online store you will find a wide selection of different peppercorns that are suitable for both casual and festive dishes.

Black pepper – a classic that never disappoints

Black pepper is one of the most popular peppercorns and is a staple of many dishes. Black pepper is often used, for example, in meat dishes such as steaks and stews. The taste of black pepper is pronounced and aromatic, but at the same time slightly sweet.

In Kärkkäinen's online store you will find high-quality black peppercorns from domestic and foreign manufacturers. The selection includes whole black peppercorns as well as crushed versions.

Green pepper – a delicious accompaniment to many dishes

Green pepper is another popular type of pepper that is used a lot with various meat dishes. Green pepper is also well suited for fish dishes and seasoning sauces. Green pepper has a fresh taste and brings a much-needed kick to the dish.

In Kärkkäinen's online store, you can find green peppercorns both whole berries and groats.

Other delicious options

Horseradish pepper, lemon pepper or, for example, rosemary and horseradish pepper are just a few examples of delicious peppercorns that can be found in Kärkkäinen's online store. These special peppercorns bring a unique taste experience to the dish and take the food to a whole new level.

Shop easily in Kärkkäinen's online store and enjoy delicious food to the fullest! Check out our selection and order your favourites today.