Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Tuotteet 1 - 60 / 1130

Tuotteet 1 - 60 / 1130

Järjestä:

Järjestä:

Puhdas+ Collagen Serum 30 ml seerumi
9,90 €
-21%
Norm. 12,50 €(330,00 / l)
Puhdas+ Beauty Oil Castor Oil 50 ml risiiniöljy
6,50 €
-18%
Norm. 7,90 €(130,00 / l)

Puhdas+ Collagen Cream 50 ml kasvovoide
9,90 €
-49%
Norm. 19,29 €(198,00 / l)

Urtekram Aloe vera 500 ml suihkugeeli
4,90 €
-11%
Norm. 5,50 €(9,80 / l)

Pure=Beauty Birch Sap Mist With Hyaluronic Acid 100 ml kasvosuihke
15,60 €
-20%
Norm. 19,50 €(156,00 / l)

Pure=Beauty With Hyaluronic Acid 10 ml silmänympärysseerumi
15,12 €
-20%
Norm. 18,90 €(1 / l)

Pure=Beauty Argan Oil 50 ml arganöljy
15,92 €
-20%
Norm. 19,90 €(318,40 / l)

Pure=Beauty Jojoba Oil 100 ml jojobaöljy
15,92 €
-20%
Norm. 19,90 €(159,20 / l)

Pure=Beauty Berry Mist With Blueberry And Willow 100 ml kasvosuihke
15,12 €
-20%
Norm. 18,90 €(151,20 / l)

Pure=Beauty Castor Oil 100 ml risiiniöljy
14,32 €
-20%
Norm. 17,90 €(143,20 / l)

Pure=Beauty Rose Mist With Prebiotics 100 ml kasvosuihke
15,92 €
-20%
Norm. 19,90 €(159,20 / l)

Pure=Beauty Nourishing Shower & Bath Oil 200 ml suihkuöljy
23,12 €
-20%
Norm. 28,90 €(115,60 / l)

Pure=Beauty Glow Booster 30 ml kasvoöljy
19,92 €
-20%
Norm. 24,90 €(664,00 / l)

Pure=Beauty Hydra Booster 30 ml seerumi
18,32 €
-20%
Norm. 22,90 €(610,67 / l)

Pure=Beauty Antioxidant Face Cream 60 ml kasvovoide
16,72 €
-20%
Norm. 20,90 €(278,67 / l)

Pure=Beauty Balance Booster 30 ml seerumi
21,52 €
-20%
Norm. 26,90 €(717,33 / l)

Pure=Beauty Orange Flower Mist With Vitamin C 100 ml kasvosuihke
15,92 €
-20%
Norm. 19,90 €(159,20 / l)

Pure=Beauty Carrot Oil 100 ml porkkanaöljy
14,39 €
-20%
Norm. 17,99 €(143,90 / l)

Pure=Beauty Omega Cleansing Balm 100 ml puhdistusbalmi
18,32 €
-20%
Norm. 22,90 €(183,20 / l)

Urtekram Aloe vera Normaali 250ml shampoo
3,90 €
-15%
Norm. 4,59 €(15,60 / l)

Weleda Skin Food kosteusvoide
9,50 € - 11,95 €
(316,67 / l)


P. Jentschura MeineBase mineraalisuola
8,99 € - 49,90 €
(11,99 / kg)

Tiger Oint Red 19,4 g tiikeribalsami
6,99 €
(367,89 / kg)


Dick Johnson 50 ml pallivaha
8,90 €
(178,00 / l)


Sopo Miracle Balm -  Nude Pearl
37,90 €
(75,80 / l)


Ayurdent Mild 75 ml hammastahna
9,95 €
(132,67 / l)


Frantsila Ruusu 30 ml kasvoöljy
16,90 €
(563,33 / l)

Puhdas+ C-vitamiini 10% 30 ml seerumi
14,90 €
(496,67 / l)




Alteya Organics 120 ml ruusuvesi
7,90 €
(65,83 / l)






Ben & Anna Deodorantti Aloe Vera 40g
6,90 €
(172,50 / kg)











Ava BIO Tyrni 97% natural 50 ml seerumi
5,59 €
-30%
Norm. 7,99 €(11,18 / l)



Taika ECO 200 ml misellivesi
7,90 €
(39,50 / l)



Tiikeriöljy Spray 30 ml
12,59 €
(419,67 / l)

Tuotteet 1 - 60 / 1130

Mitä on luonnonkosmetiikka?

Luonnonkosmetiikka on kosmetiikkaa, jonka raaka-aineet ovat mahdollisimman luonnonmukaisia. Valmistustapa on ympäristöystävällinen ja eettinen, luonnonkosmetiikkaa ei koskaan esimerkiksi testata eläinkokeilla.

Luonnonkosmetiikan valmistuksessa suositaan vähän prosessoituja, mahdollisimman luonnollisia raaka-aineita. Luonnonkosmetiikkasarjasta löytyvät meikkien lisäksi tuotteet ihonhoitoon, vartalonhoitoon, hiustenpesuun ja puhdistukseen, niin miehille kuin naisillekin.

Luonnonkosmetiikan käyttö edistää sekä ihmisten että luonnon hyvinvointia! Ihon kemikaalikuorma kevenee merkittävästi kun vaihdat luonnonkosmetiikkaan. Luonnonkosmetiikan käyttöä pyrkii edistämään muun muassa Pro luonnonkosmetiikka ry.

Luonnonkosmetiikkaa hiustenhoitoon eli luonnonmukainen hiustenhoito

Hiustenpesu saattaa olla merkittävä kemikaalikuorma hiuksille. Tavallisen shampoon, hoitoaineen tai suihkugeelin koostumuksessa käytetään usein haitallisiksi luokiteltuja kemikaaleja: parabeeneja, sulfaatteja, silikoneja ja formaldehydin vapauttajia (säilöntäaineita). Nämä aineet eivät edistä hiusten hoitoa, päinvastoin, ne saattavat altistaa päänahan kuivumiselle ja allergisille reaktioille.

Tavalliset shampoot pesevät päänahan liiankin rajusti: hiukset kyllä puhdistuvat hetkellisesti, mutta samalla päänahka menettää luonnollisen talikerroksensa ja hiukset rasvoittuvat entistä nopeammin. Shampoo siis altistaa hiukset ikävälle pesukierteelle.

Siirtyessäsi hellävaraisempaan luonnonkosmetiikkaan hiuksesi saattavat ensimmäisten viikkojen aikana jäädä hieman rasvaisiksi. Älä huolestu, tämä on normaali totutteluvaihe, jolloin päänahkasi pH asettuu luonnollisempaan tasoon. Hiuksia ei kannata pestä tavallista tiheämpään, mutta jos mahdollinen rasvaisuus häiritsee, ota avuksesi kuivashampoo.

Luonnonmukaiset meikit

Kasvojen iho on ohutta ja paljaana kaiken päivää. Altistamme kasvomme monille vahingolliselle asioille päivittäin: UV-säteilylle, pakkaselle, kuivuudelle ja saasteille. Kosmetiikan tuottama kemikaali määrä ei paranna asiaa. Siksi ei ole ihan sama, mitä kasvoihimme työnnämme.

Luonnonkosmetiikkameikkejä on saatavina kaikissa muodoissa: meikkivoiteena, puuterina, ripsivärinä, rajauskyninä, luomiväreinä, kynsilakkoina ja poskipunina. Huulille levitettävät huulipunat ja -kiilteet ovat ovat turvallisempi valinta luonnollisina - joutuuhan osa tuotteesta päivän aikana väkisinkin suuhun asti. Meikkilaukkua päivittäessäsi hanki luonolliselle kosmetiikallesi myös ekologiset meikkisiveltimet.

Luonnonkosmetiikka vartalonhoitoon

Silmänympärysvoiteet, ihonhoitotuotteet, kuorintavoiteet, päivävoiteet, kasvoöljyt, tehovoiteet ja naamiot hoitavat kasvojen ihoa luonnollisella tavalla. Myös aurinkovoiteet ovat saatavina luonnonmukaisina versioina. Luonnolliset ihonhoitotuotteet ja aurinkovoiteet ovat turvallinen valinta eteenkin lasten herkkää ihoa ajatellen.

Tuotteet vartalonhoitoon, ihonhoitoon, hiuksiin ja suunhoitoon tarjoaa Kärkkäinen! Tutustu myös muihin luonnonkosmetiikkatuotteisiimme, mineraalimeikkeihin, puhdistustuotteisiin ja hiusten muotoilututteisiin. Kärkkäisen verkkokauppa palvelee sinua vuorokauden ympäri!