Näitä ostetaan nyt
Näitä ostetaan nyt

Tuotteet 481 - 540 / 1130

Tuotteet 481 - 540 / 1130

Järjestä:

Järjestä:


Fiini Naturally pihkavoide
17,99 €
(51,40 / l)





Corpore Sano kestoväri 140 ml, suklaa
14,20 €
(101,43 / l)







Weleda Skin Food Light kosteusvoide
9,99 € - 12,90 €
(333,00 / l)




Weleda Skin Food 150 ml vartalovoi
20,90 €
(139,33 / l)




Uoga Uoga Meikinpohjustusvoide
15,70 €
(523,33 / l)

Argital 1 kg vihreä savijauhe
16,90 €
(16,90 / kg)



TAIKA Sensitive Cosmos 30 ml kasvoöljy
13,90 €
(463,33 / l)




Argital 50 ml propolisvoide
19,10 €
(382,00 / l)

Avril Meikinalusvoide 30ml
11,99 €
(399,67 / l)


Frantsila 40 ml uudistava kuorintavoide
15,95 €
(398,75 / l)



Luonkos Glow vartaloöljy 150ml
24,90 €
(166,00 / l)

Luonkos Radiant öljypuhdistuskakku 60g

Luonkos Radiant öljypuhdistuskakku 60g

31,50 €
(572,73 / kg)


Frantsila 50 ml jalkasuihke
11,50 €
(230,00 / kg)







Evolve Organic Beauty True Balance 50 ml kasvoemulsio
14,95 €
-50%
Norm. 29,90 €(299,00 / l)










Sade cosmetics 20ml kasvoseerumi
15,90 €
(795,00 / l)

Jalkis 140 ml viilentävä jalkavoide
27,90 €
(199,29 / l)

Lavera Hydro Refresh 30 ml seerumi
16,99 €
(566,33 / l)

Puhdas+ 50 ml shea voi
6,90 €
(138,00 / l)

Tuotteet 481 - 540 / 1130

Mitä on luonnonkosmetiikka?

Luonnonkosmetiikka on kosmetiikkaa, jonka raaka-aineet ovat mahdollisimman luonnonmukaisia. Valmistustapa on ympäristöystävällinen ja eettinen, luonnonkosmetiikkaa ei koskaan esimerkiksi testata eläinkokeilla.

Luonnonkosmetiikan valmistuksessa suositaan vähän prosessoituja, mahdollisimman luonnollisia raaka-aineita. Luonnonkosmetiikkasarjasta löytyvät meikkien lisäksi tuotteet ihonhoitoon, vartalonhoitoon, hiustenpesuun ja puhdistukseen, niin miehille kuin naisillekin.

Luonnonkosmetiikan käyttö edistää sekä ihmisten että luonnon hyvinvointia! Ihon kemikaalikuorma kevenee merkittävästi kun vaihdat luonnonkosmetiikkaan. Luonnonkosmetiikan käyttöä pyrkii edistämään muun muassa Pro luonnonkosmetiikka ry.

Luonnonkosmetiikkaa hiustenhoitoon eli luonnonmukainen hiustenhoito

Hiustenpesu saattaa olla merkittävä kemikaalikuorma hiuksille. Tavallisen shampoon, hoitoaineen tai suihkugeelin koostumuksessa käytetään usein haitallisiksi luokiteltuja kemikaaleja: parabeeneja, sulfaatteja, silikoneja ja formaldehydin vapauttajia (säilöntäaineita). Nämä aineet eivät edistä hiusten hoitoa, päinvastoin, ne saattavat altistaa päänahan kuivumiselle ja allergisille reaktioille.

Tavalliset shampoot pesevät päänahan liiankin rajusti: hiukset kyllä puhdistuvat hetkellisesti, mutta samalla päänahka menettää luonnollisen talikerroksensa ja hiukset rasvoittuvat entistä nopeammin. Shampoo siis altistaa hiukset ikävälle pesukierteelle.

Siirtyessäsi hellävaraisempaan luonnonkosmetiikkaan hiuksesi saattavat ensimmäisten viikkojen aikana jäädä hieman rasvaisiksi. Älä huolestu, tämä on normaali totutteluvaihe, jolloin päänahkasi pH asettuu luonnollisempaan tasoon. Hiuksia ei kannata pestä tavallista tiheämpään, mutta jos mahdollinen rasvaisuus häiritsee, ota avuksesi kuivashampoo.

Luonnonmukaiset meikit

Kasvojen iho on ohutta ja paljaana kaiken päivää. Altistamme kasvomme monille vahingolliselle asioille päivittäin: UV-säteilylle, pakkaselle, kuivuudelle ja saasteille. Kosmetiikan tuottama kemikaali määrä ei paranna asiaa. Siksi ei ole ihan sama, mitä kasvoihimme työnnämme.

Luonnonkosmetiikkameikkejä on saatavina kaikissa muodoissa: meikkivoiteena, puuterina, ripsivärinä, rajauskyninä, luomiväreinä, kynsilakkoina ja poskipunina. Huulille levitettävät huulipunat ja -kiilteet ovat ovat turvallisempi valinta luonnollisina - joutuuhan osa tuotteesta päivän aikana väkisinkin suuhun asti. Meikkilaukkua päivittäessäsi hanki luonolliselle kosmetiikallesi myös ekologiset meikkisiveltimet.

Luonnonkosmetiikka vartalonhoitoon

Silmänympärysvoiteet, ihonhoitotuotteet, kuorintavoiteet, päivävoiteet, kasvoöljyt, tehovoiteet ja naamiot hoitavat kasvojen ihoa luonnollisella tavalla. Myös aurinkovoiteet ovat saatavina luonnonmukaisina versioina. Luonnolliset ihonhoitotuotteet ja aurinkovoiteet ovat turvallinen valinta eteenkin lasten herkkää ihoa ajatellen.

Tuotteet vartalonhoitoon, ihonhoitoon, hiuksiin ja suunhoitoon tarjoaa Kärkkäinen! Tutustu myös muihin luonnonkosmetiikkatuotteisiimme, mineraalimeikkeihin, puhdistustuotteisiin ja hiusten muotoilututteisiin. Kärkkäisen verkkokauppa palvelee sinua vuorokauden ympäri!